Předplatit časopis Finmag

Nejlepší investice v jakékoliv době? Vlastní byznys, říká zakladatel Fondee

Jan Hlavsa
Jan Hlavsa
20. 3. 2025
 5 043
Jak začít podnikat
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Fintechový startup Fondee se definitivně, po schválení transakce ČNB, stal součástí skupiny Direct. Jeho spoluzakladatel Jan Hlavsa ve firmě zůstává. Ohlédnutí za sedmi lety od startu firmy k jejímu úspěšnému prodeji, využil k sepsání svých postřehů: jakožto inspirace pro ostatní, kteří by chtěli začít s vlastním podnikáním.

Nejlepší investice v jakékoliv době? Vlastní byznys, říká zakladatel Fondee
Cesta k prvnímu milionu můž začít kdekoli. Důležité je na ni vykročit (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Psal se rok 2016. S manželkou Evou jsme se i díky studiím na britských ekonomických univerzitách celkem rychle uchytili v londýnské City. Eva se vypracovala na viceprezidentku v Morgan Stanley, já se nejdřív věnoval strategii a akvizicím v Rio Tinto a pak spravoval investiční fond v Greenstone Capital.

Na to, že lidé z východní Evropy mají obtížnější výchozí pozici a že nám bylo tenkrát něco málo přes 30, jsme měli slušně nakročeno.

Příští příležitost už utéct nenecháme

Vždycky jsme ale měli podnikavého ducha a naším společným sportem a mentálním cvičením bylo vymýšlet byznysplány a investice.

Pamatuji si na den, kdy jsme v novém developmentu na Canada Water v Londýně, kde jsme bydleli, zaregistrovali prázdný obchodní prostor. Říkali jsme si, že bychom si ho mohli pronajmout a vybudovat restauraci nebo kavárnu. V té době široko daleko nic nebylo, předpoklad pro úspěch byl velký.

Nerozhoupali jsme se a během pár měsíců se tam objevila pizzerie. Non-stop plná. Missed opportunity!

Tehdy jsme si řekli, že příští příležitost už kolem sebe jen tak projít nenecháme.

Přišel rok 2017 a my se kvůli malé dceři rozhodli vrátit do Česka, za rodinou. Chvíli jsme se toulali po Šumavě a přemýšleli nad různými business nápady. Tehdy se zrodila myšlenka rozjet v Česku robotické investování do ETF fondů.

V Británii a USA investování do nízkonákladových ETF zažívalo (a doteď zažívá) významný růst. V Česku byl ale v roce 2017 trh v plenkách – a představoval proto velkou příležitost. Rozhodli jsme se vybudovat vlastní investiční platformu – a zpětně viděno šlo o nejlepší rozhodnutí v mém životě.

Začarovaný kruh

Náš první rok v Praze vnímám ve všech ohledech jako nejtěžší v celé své kariéře. Každý, kdo zakládá nový byznys, musí vyřešit takový „chicken-egg problem“: Dobré spolupracovníky můžete nabírat, když máte dobrou službu. Jenže bez dobrých lidí dobrou služby nevybudujete.

Stejně tak peníze na marketing máte, když byznys generuje peníze – ale zároveň potřebujete mít hodně klientů, abyste měli peníze na marketing, a tak dále.

Jak snadné je dělat byznys, když už máte nějaké klienty!

Názorně problém ilustruje dojednávání spolupráce s obchodníkem s cennými papíry DeGiro, ze kterého se posléze stal broker, kterého Fondee v prvních letech fungování využívalo. Abychom mohli českým drobným investorům nabídnout nízkonákladové investování, potřebovali jsme stlačit dolů poplatky. A to se dělá velmi obtížně, když nemůžete nabídnout velký objem transakcí, respektive v našem případě dokonce ještě ani jednu!

Každopádně se to podařilo a dokazuje to, jak důležité je v životě budovat kontakty, sbírat zkušenosti a hlavně: mít odvahu předložit ambiciózní návrh.

V tu chvíli bylo potřeba platformu rozvíjet, budovat brand, oslovovat uživatele. Coby no-name firma jste vždycky přirozeně v obtížné pozici, ale zvlášť když chcete přesvědčit lidi, aby vám svěřit své úspory.

Na rozdíl třeba od Velké Británie navíc v Česku bylo – a pořád je – obecně výzva nabízet investování do cenných papírů. Pro značnou část společnosti, kterou poznamenala totalita, jde o španělskou vesnici.

Všechna neúspěšná rande

V covidové krizi se čistě online investiční platforma ukázala být výhodou. S odstupem času si myslím, že covid byl názornou ukázkou, jak podstatné je dnes v jakémkoliv byznysu důraz na uživatelsky jednoduché, a hlavně digitální řešení.

Už v roce 2020 začal přírůstek klientů Fondee tvořit startupovou „hokejku“, což byl pro nás i investory indikátor, že jsme na správné cestě. Nově jsme ale čelili nové, i když vlastně očekávané výzvě: hledání investora.

Výhodou online investiční platformy jsou z logiky věci nízké náklady na provoz, a tedy i relativně snadné kladné hospodaření. Nezakládali jsme ji ale s tím, že se spokojíme s malou platformou, naopak, klíčové z byznysového (a nakonec i společenského hlediska) pro nás bylo dostat nízkonákladové investování do ETF fondů mezi co nejvíc lidí. Růst jsme potřebovali podpořit externím kapitálem.

Hledání investora je podobné jako hledání životního partnera – není to jen tak a může to být frustrující. Většinou je potřeba absolvovat hodně neúspěšných rande, než se objeví ten správný match. Když ale upřímně věříte tomu, co děláte, časem na něj narazíte. Jen je potřeba vytrvat.

Fondee to nakonec dalo dohromady s J&T Bankou, která se později stala i brokerem platformy.

To byl rok 2020 a Fondee mělo 1300 zákazníků. Od té doby jsme se i díky J&T Bance rozrostli na bezmála 19 tisíc uživatelů, vstoupili na slovenský a polský trh a objem námi spravovaných investic přesáhl 1,5 miliardy korun.

Pořád je to ale jen zlomek v porovnání s tím, kolik lidí lze na českém trhu potenciálně oslovit a nabídnout jim investování do ETF třeba jako výhodnější alternativu spořicích produktů. To by ovšem nešlo bez spolupráce se silnou skupinou, kterou jsme nakonec našli.

Já i moje žena Eva ve vedení Fondee zůstáváme. Možná trochu paradoxně se staneme znovu zaměstnanci, ale Fondee se nám odvděčilo a vždycky to bude náš srdcový projekt.

Pracuji v investicích, a tak se mě lidé často ptají, do čeho má zrovna smysl investovat. Vůbec nejzajímavější investicí je ale pustit se do vlastního byznysu. Vyžaduje fůru času a úsilí a riziko neúspěchu je vysoké. O to vyšší ale může být zhodnocení, nejen finanční.

Jak začít podnikat? Návody, rady, inspiraceFinmag.cz

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo

Umění je jistota, když všechno ostatní kolísá. Zdražování, politika, nejistoty posledních let – to všechno ovlivnilo i trh s uměním. Ale místo propadu přišla síla. A příběhy, které stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Aktuální číslo stále zakoupíte na e-shopu. Ve čtvrtek 24. dubna vychází nový tištěný Finmag. Na co se těšit? • Možná jste ho ještě neviděli, ale znáte jeho chleba: Ondřej Kuchař v pekárně Zrno zrnko. • Designová židle jako manifest? Mladí čeští tvůrci přetvářejí tradici po svém. • A k tomu kyberbezpečnost, která se už brzy dotkne tisíců českých firem – NIS2 je za rohem.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Jan Hlavsa

Jan Hlavsa

Vystudoval ekonomii na LSE v Londýně a na IES v Praze. Mnoho let pracoval ve financích v londýnské City, kde se staral o portfolia v miliardách dolarů. V roce 2017 spolu s manželkou Evou založil investiční... Více

Související témata

fintechyinvesticeJak začít podnikatPodnikavé Českostartupysuccess story
Jak začít podnikat banner

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo

Koupit nejnovější číslo