Předplatit časopis Finmag

Mezinárodní den biologické rozmanitosti

Kdy slavíme:
Od roku:
2000
Vyhlásil:
OSN
Mezinárodní den biologické rozmanitosti
Mezinárodní den biologické rozmanitosti (ilustrační foto) / Zdroj: Růžičková / DALL-E

22. května slaví svátek:

Emil

Mezinárodní den biologické rozmanitosti je každoroční připomínka hodnot biologické rozmanitosti a nutnosti její ochrany pro udržitelný rozvoj života na Zemi. Tuto událost zavedla Valná hromada Organizace spojených národů v roce 2000 a každoročně se slaví 22. května.

Biologická rozmanitost, jinak také biodiversita, je termín, který odkazuje na variabilitu mezi živými organismy na Zemi včetně rozdílů mezi druhy, mezi jedinci stejného druhu a mezi ekosystémy. Biodiverzita je klíčovým konceptem pro pochopení tohoto dne, protože bez ní by neexistovala rozmanitost životních forem, které podporují ekosystémy naší planety.

Ekosystémy jsou komplexní systémy, kde interagují různé formy života, jako jsou rostliny, zvířata a mikroorganismy, s neživým prostředím jako jsou vzduch, voda a půda. Tyto interakce mezi živými a neživými faktory vytvářejí dynamickou rovnováhu, která umožňuje existenci života na Zemi. Ekosystémy mají nezastupitelnou roli v udržitelném rozvoji a jejich zdraví je přímo spojeno s biodiverzitou.

Mezinárodní den biologické rozmanitosti připomíná toto klíčové propojení mezi biodiverzitou, ekosystémy a udržitelným rozvojem a posiluje povědomí o tom, jak je nezbytné tyto pojmy chránit a podporovat pro zdraví planety a všech jejích obyvatel.

Užitečné otázky a odpovědi

  • Mezinárodní den biologické rozmanitosti vychází na 22. května.
  • Mezinárodní den biologické rozmanitosti vyhlásil(a) OSN.
  • Mezinárodní den biologické rozmanitosti je vyhlášen od roku 2000.

Tento den můžete oslavit také...

Text vytvořený umělou inteligencí neprošel redakční kontrolou. Vychází z relevantních zdrojů, přesto si informace vždy ověřujte.

Ohodnoťte tento den

-
0
+

Sdílejte

Podobné mezinárodní dny

Nejbližší státní svátky

Nadcházející prázdniny

Nejbližší svátky (jména)

Markéta
Karolína
Jindřich
Luboš
Martina
Drahomíra
Čeněk
Vítězslav
Magda, Magdaléna
Po
Út
St
Čt
So
Ne

Konkrétní mezinárodní den?

Nejčtenější články