Předplatit časopis Finmag

Prudký růst minimální mzdy v roce 2025 schválila vláda, zaručené mzdy končí

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
18. 9. 2024
aktuality

Minimální mzda v roce 2025 stoupne skoro o 2000 korun. S novým mechanismem jejího výpočtu podnikatelům končí čekání, jak a kdy vláda o výši minimální mzdy v dalším roce rozhodne. S posledním letošním dnem skončí taky zaručené mzdy.

Minimální mzda bude od roku 2025 už 20 800 korun měsíčně. Tedy o 1 900 korun víc než letos. Přepočteno na hodinu se zvýší ze 112 korun a 50 haléřů na 124 korun a 40 haléřů. Výpočet vychází z nového koeficientu pro výpočet minimální mzdy. 

Ten bude napříště určovat její výši, nebude se tedy muset čekat, jak se na poslední chvíli rozhodne vláda. Novinka vycházející z letošní novely zákoníku práce znamená pro podnikatele konec nejistot, které byly se zvyšováním minimální mzdy do poslední chvíle spojené.

Číslo, které dnes schválila vláda, se sice ještě může změnit, definitivně známé bude až ji vyhlásí ministerstvo práce a sociálních věcí speciální vyhláškou – to se děje vždycky do konce září – ale lišit už se může jen minimálně.

Minimální mzda se má teď několik let zvyšovat rychleji, aby postupně do roku 2029 dosáhla úrovně 47 procent průměrné mzdy. Letos je to zhruba 41 procent.

Od roku 2025 taky přestanou fungovat v dosavadní podobě takzvané zaručené mzdy. Ty se počítaly z minimální mzdy a určovaly nejnižší možnou mzdu zaměstnanců v osmi kategoriích zaměstnání.

Nově budou od roku 2025 pouze zaručené platy, a to ve čtyřech úrovních. To znamená, že se bude hlídat jen úroveň odměn ve státním sektoru, pro soukromé zaměstnavatele, jejich zaměstnance a jejich mzdy už hranice nejsou relevantní.

Argumentem pro zrušení zaručených mezd byla mimo jiné analýza, podle které mají skoro všichni zaměstnanci ve firmách i bez zákona výdělky nad jejich úrovní.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityminimální mzdaministerstvo práce a sociálních věcípodnikateléprůměrná mzdazákoník prácezaměstnaneczaměstnavatelzměny 2025

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo