Novela zákoníku práce prošla Senátem. Co se za měsíc a půl změní pro zaměstnavatele?
Novela zákoníku práce přináší několik podstatných změn. Nová pravidla upravují výpovědní lhůty, zkušební doby, rodičovskou dovolenou a další klíčové oblasti pracovního práva. Senátoři novelu dnes potvrdili, platit může už od června.
Senátoři napodobili svoje kolegy z Poslanecké sněmovny a schválili novelu zákoníku práce. Ministerstvo práce, které novelizaci připravilo, pro ni používá název flexinovela: má pracovnímu trhu přinést větší pružnost.
Změny přijdou brzy: od začátku nejbližšího měsíce po uveřejnění novely ve sbírce zákonů. A protože se nedá předpokládat, že by se zadrhla u prezidenta, znamená to možná už začátek května, nejvýš června.
Podrobně jsme přehled změn rozepsali v článku Výpovědi budou rychlejší, zkušebka delší. Co přesně mění zákoník práce pro podnikatele. Mimo jiné tam rozepisujeme i to, jak při výpovědích ze zdravotních důvodů zaměstnavatelé nebudou napříště platit odstupné a jak to bude zaměstnancům kompenzováno.
Zde najdete rychlý přehled toho nejdůležitějšího. Nejpodstatnější změny v zákoníku práce se týkají:
- výpovědi (bude kratší výpovědní doba a snáz se zbavíte průšvihářů)
- zkušební doby (bude delší)
- návratu z rodičovské dovolené (rodičům bude třeba držet jejich stávající místo)
- zaměstnání na dohodu při rodičovské dovolené (bude možné uzavřít dohodu na tutéž práci, kterou zaměstnanec dělal před nástupem na rodičák)
- větší volnost při zaměstnávání záskoků za zaměstnance na rodičovské dovolené
- zaměstnávání mladistvých (nově už od 14 roků)
Kromě toho ale novela přináší ještě řadu změn dalších. Patří k nim třeba možnost vyplácet zaměstnancům mzdy i v jiné měně než v českých korunách nebo povinnost poskytovat volno při překážkách v práci i registrovaným partnerům, možnost zjistit si, jestli skutečně máte ve firmě odbory. A taky možná sebevědomější zaměstnance, díky zvýšení podpory v nezaměstnanosti. To ale přijde až se začátkem roku 2026.
Jednodušší výpovědi
Novela zkracuje výpovědní dobu. Dnes je výpovědní doba dvouměsíční, začíná ale běžet od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena. Pokud tedy dáte někomu výpověď prvního dubna, výpovědní doba začíná běžet prvního května a běží až do konce června.
Nově bude výpovědní doba jednoduše dva měsíce od doručení výpovědi. Takže když někomu dáte do ruky výpověď prvního dubna, prvního června – právě po dvou měsících – ho vidíte naposledy.
Novinka se týká všech výpovědí, tedy jak těch, které dostane zaměstnanec od zaměstnavatele, tak výpovědí podaných zaměstnancem.
Druhé zjednodušení výpovědí se týká zaměstnanců, se kterými jsou problémy, které se dají zařadit pod hrubé porušení pracovních povinností nebo opakované porušení pracovních povinností. V takovém případě zákoník práce nově umožní zkrátit výpovědní dobu ze dvou na jeden měsíc.
V platnosti ale zůstávají paragrafy o tom, jak je jim v určitých případech potřeba nedostatky nejprve písemně vytýkat.
Prodlužuje se doba, po kterou může zaměstnavatel získávat důkazy o tom, že zaměstnanec hrubě porušil povinnosti. Podle dosavadních ustanovení měla firma dva měsíce od okamžiku, kdy se o možném porušení pravidel dozvěděla, na to, aby si pro výpověď opatřila důkazní oporu, nově to budou tři měsíce. Ze 12 měsíců na 15 se prodlužuje doba, než se případný prohřešek promlčí, tedy doba, po kterou je možné ho „uplatnit“ jako důvod k výpovědi.
Novelizace zákoníku práce vychází vstříc také neprávem vyhozeným zaměstnancům. Pokud zaměstnanec u soudu prokáže, že jeho výpověď byla neplatná, zákoník mu za dobu, po kterou mu bylo neprávem upíráno zaměstnání, přiznává nárok na dovolenou.
Zkušební doba bude delší
Novela umožní zaměstnavatelům prodloužit zkušební dobu, ve které je možné okamžitě pracovní poměr ukončit, z dosavadního maxima tří měsíců až na čtyři měsíce. U vedoucích pracovníků, kde je zatím horní limit šest měsíců, má možné maximum narůst na osm měsíců.
Možné taky bude – pokud bude sjednaná zkušební doba kratší – dohodnout se se zaměstnancem na jejím prodloužení na uvedené maxima.
Samozřejmě se nijak nemění právo sjednat si zkušební dobu na libovolně kratší dobu.
Novinky pro zaměstnance na rodičovské dovolené
Rozumnější dohody: Novela zákoníku práce dá zaměstnavatelům možnost uzavřít se svým zaměstnancem, který je na rodičovské dovolené, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, na stejný druh práce, který dělali před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nyní je v takových případech nutné uzavřít se zaměstnancem aspoň formálně dohodu na něco jiného.
Přísnější návraty: Další novelizované paragrafy ale už pro zaměstnavatele tak přívětivé nejsou. Zaměstnancům na rodičovské bude totiž potřeba držet místo. Dneska platí, že pro ně musíte mít do tří let po odchodu na rodičovskou dovolenou nějaké místo. To bude platit i dál.
Kromě toho budete ale povinni umožnit jim do dvou let od nástupu na rodičovskou dovolenou návrat na stejné pracoviště a na stejné místo. Tedy stejně jako to teď platí pro návrat z mateřské – jenže ta trvá jen něco přes půl roku.
Volnější záskoky: Když přijmete někoho na dobu určitou, můžete s ním uzavřít maximálně dvě smlouvy na tři roky, a to během devíti let. Nově ale bude platit, že pokud někoho na dobu určitou najmete na záskok za zaměstnance na mateřské nebo rodičovské, celkový limit devíti roků zůstane zachovaný, ale během nich bude možné se záskokářem uzavřít libovolné množství kratších dohod. Třeba devětkrát po roce.
Odstupné při ztrátě zdravotní způsobilosti končí, platí pojišťovny
Pokud zaměstnanec dostane výpověď, protože nebude po pracovním úraze nebo kvůli nemoci z povolání způsobilý vykonávat svou práci, nebude už dostávat odstupné. Zaměstnavatel mu vyplatí jednorázovou náhradu ve výši dvanácti platů. Tu mu pak proplatí pojišťovna, u níž má sjednané povinné pojištění odpovědnosti, tedy buď Kooperativa nebo Generali Česká pojišťovna.
Dětská práce
Novinkou bude možnost zaměstnat děti už od 14 let, i bez ukončeného základního vzdělání. Dneska je podmínkou ukončené základní vzdělání a aspoň patnáct roků.
Půjde ale jen o zaměstnávání v době hlavních školních prázdnin, pracovní doba bude maximálně 35 hodin týdně.
Mzda nejen v českých korunách
Nově bude možné víc zaměstnanců – pokud se s nimi zaměstnavatel dohodne – vyplácet v jakékoli měně, ke které česká národní banka vyhlašuje devizový kurz.
Dnes je možné v cizí měně vyplácet jenom zaměstnance, kteří vykonávají práci přímo v zahraničí. Teď to půjde i u zaměstnanců-cizinců, zaměstnanců, kteří mají rodinu v cizině nebo patří mezi pendlery.
Novela také mění hierarchii způsobů výplaty: dnes je v zákoně hlavním způsobem výplaty výplata v hotovosti, výplata na účet je až druhá v pořadí. Zákonodárci se tedy přiklonili k tomu, aby zákon odrážel skutečnost, kdy se bezhotovostní platba stává hlavním způsobem. V praxi to ale nic nemění, obojí způsob vyplácení je možný, pokud zaměstnanec neuvede zaměstnavateli číslo účtu nebo vyjádří nesouhlas s platbou na účet, pořád je možné mu vyplácet peníze na ruku.
Mzdový výměr bude třeba doručit zaměstnanci písemně, ale může to být elektronicky.
Nárok na volno při překážkách i pro registrované partnery
Novela vyrovnává práva registrovaných partnerství a manželství. Zatímco manželé mají nárok na volno v případě takzvaných překážek v práci na straně zaměstnance – tedy například pokud potřebují doprovodit manžela k doktorovi, pokud se chtějí oženit, pokud ho musí pohřbít – registrovaným partnerům v obdobných případech nebylo třeba volno poskytnout.
Nově tedy budou mít registrovaní partneři stejná práva a bude třeba je při překážkách v práci uvolnit. Na registrované partnery budou stejně jako na manžely přecházet mzdová práva. V současnosti tyto páry nemají zákonnou podporu. Novela počítá i s přechodem mzdových práv na registrované partnery v případě úmrtí jednoho z partnerů. Jinými slovy: pokud budete zemřelému zaměstnanci dlužit nějaké peníze na mzdě, rozšiřuje se výčet osob, kterým je (až do výše trojnásobku měsíční mzdy) vyplácíte za něj, o registrované partnery (dnes se práva přesouvají na manžela, děti a rodiče, pokud s nimi žili v době smrti ve společné domácnosti, jinak se tyto nároky stávají předmětem dědictví).
Další změny
Přísněji na odbory: pro založení odborové organizace dnes stačí, pokud odborová organizace oznámí zaměstnavateli, že vznikla a jejími členy jsou aspoň tři zaměstnanci. Novela zákoníku doplňuje, že pokud zaměstnavatel odboráře požádá, budou mu muset členství zaměstnanců prokázat. Třeba notářským osvědčením.
Odpočinek při havárii: při havárii budete nově moci zkrátit zaměstnancům odpočinek na pouhých šest hodin během 24 hodin, standardní doba odpočinku je aspoň jedenáct hodin, v některých výjimečných situacích osm hodin. Pokud se odpočinek zkracuje, musí se pak zaměstnancům vynahradit.
Vyšší podpory v nezaměstnanosti: součástí novely zákoníku práce byla i menší novelizace zákona o zaměsntanosti; poslanci v ní schválili vyšší podpory v nezaměstnanosti od roku 2026. Zaměstnavatelů se to sice přímo netýká, nicméně může to napomoct rozhýbání pracovního trhu. na Peníze.cz už je samozřejmě kalkulačka podpory v nezaměstnanosti od roku 2026.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Děkujeme, odejděte. Jak propouštět smysluplně a čeho se vyvarovat
Kdy jste naposledy sledovali porno? U náboru lidi překvapte, jen tak je poznáte, radí expertka
Výpovědi budou rychlejší, zkušebka delší. Co přesně mění zákoník práce pro podnikatele
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2