Předplatit časopis Finmag

Firmy a vysoké školy si musí jít víc naproti, říká ředitel Newton University

Petr Schwank
Petr Schwank
21. 11. 2024
BrandInsight

Soukromé školy pomáhají studentům pochopit dynamiku pracovního trhu a současně přinášejí čerstvý pohled do firem, což je ve výsledku může podpořit v růstu. To si myslí host Finmag podcastu Jiří Koleňák, ředitel Newton University Group, která se v současnosti soustředí především na propojení akademického a byznysového prostředí.

„Soukromé vysoké školy, jako je Newton University, se více zaměřují na spolupráci s komerční sférou, což je dáno jejich nutností zajišťovat financování. Naopak veřejné školy kladou důraz na vědu a výzkum a méně na přímé praktické zapojení firem do výuky,“ pojmenovává odlišnosti Koleňák.

Tyto rozdíly jsou podle něj důležité při zvažování volby školy, protože typ a kvalita spolupráce s podniky může výrazně ovlivnit budoucí kariérní vyhlídky studentů.

Newton University proto aktivně podporuje podnikatelské ambice studentů prostřednictvím různých iniciativ a nástrojů, jako je Newton Business Accelerator – intenzivní inkubační a akcelerační program pro rozjezd podnikatelských nápadů.

„Studenti chodí do podnikatelského akcelerátoru jako do odpoledního kroužku. Získávají zde reálné podněty pro své projekty, s nimiž poté mohou přijít do výuky a zapojit i své spolužáky,“ přibližuje Koleňák. „Na program navazuje investiční fond, díky němuž lze projekt realizovat, pokud je v investovatelné podobě,“ dodává s tím, že v posledním roce se skrze fond zafinancovalo jedenáct studentských projektů. „Pro studenty je to skvělá motivace.“

Podcasty na Finmagu

Podcast

Nebaví číst? Co oči nebaví, to uši napraví! Finmag podcast, to je široký výběr témat i zajímavých hostů. Uvařte si kafe, usaďte se, zaposlouchejte se.

Ukažte, co tam máte!

Motivace jako taková je ostatně pro Newton významným tématem, neboť takové studenty považují za budoucí klíčovou pracovní sílu.

Kultivace přemýšlení

Stěžejním aspektem je rovněž zapojení studentů do networkingových aktivit. Koleňák mluví o spolupráci s přibližně 400 firmami, kde studenti získávají cennou praxi a pracují na reálných projektech.

„Důležité je vymyslet vhodný formát. Některé firmy u nás vystavují na veletrhu kariérních příležitostí, jiné poskytují praxe – konkrétní pozice pod supervizí. Cest k nám je celá řada. Přes kariérní centrum, byznys akcelerátory nebo skrze naše oddělení event managementu. S firmami vždy uzavíráme rámcové smlouvy, které usnadňují jak komunikaci, tak vzájemnou spolupráci,“ přibližuje fungování.

Další podstatnou složkou moderního školství je podle Koleňáka umělá inteligence. AI využívají například pro generování konstruktivních otázek, které stimulují myšlení studentů a pomáhají jim rozpoznat mezery v jejich znalostech.

„Celý technologický vývoj nám umožňuje, abychom studenty provedli studijním procesem mnohem kvalitněji,“ domnívá se.

Zároveň přiznává, že nesouhlasí se současným trendem všeobecných škol, kdy se ruší závěrečné kvalifikační práce. „Pro nás je psaní způsob, jak kultivovat mysl. Na druhou stranu v tom může studentům umělá inteligence účinně pomoci. Musí mít samozřejmě stále povědomí o tom, co je norma ČSN ISO 690 a jak se podle ní cituje, ale už to nemusí vypisovat sami. Klíčové je naučit se dobře zadávat prompty,“ uzavírá Koleňák.

Ještě nekončíme! Co v podcastu dále zazní?

  • Proč má byznysové vzdělání smysl? Jaké dovednosti si absolvent odnese?
  • Jaká kritéria musí při výběru na post učitele uchazeči splňovat?
  • Můžou školy obrousit generační střet, ke kterému by mohlo dojít v pracovním prostředí?
  • Jakou budoucnost má online vzdělávání?
  • Má studium na Newton University smysl i pro manažery?

Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Newton University Group

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
-1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Petr Schwank

Petr Schwank

Tvůrce podcastů a spoluzakladatel a šéf společnosti EP mediální vydavatelství.

Související témata

BrandInsightbyznyspodcastpodnikáníškolstvívysoké školyvzdělánívzdělávání

Nejčtenější články

Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Networking jako klíčová součást vzdělání i businessu
Networking jako klíčová součást vzdělání i businessu
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá

Zimní příběh

Galaxy Watch Ultra

Galaxy Watch Ultra

15390 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo