Předplatit časopis Finmag

NIS2 je nutnost. Jsme zranitelnější, než si myslíme, varuje šéf NÚKIB

Michal Hron
Michal Hron
3. 6. 2025
podcast

Kybernetické útoky na firmy dnes už nejsou doménou ryzích hackerů. Stačí si je objednat jako v běžném e-shopu a zaplatit. Kyberzločin se profesionalizuje a čím dál víc ohrožuje i malé a střední firmy, které si často neuvědomují, že jsou v digitálním prostoru snadným cílem. „Na internetu jsme zranitelnější, než si myslíme,“ říká v prvním díle nové série podcastů Finmagu ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr.

Lukáš Kintr stojí v čele kybernetického úřadu od července 2022. V oblasti kyberbezpečnosti působí od roku 2015, kdy nastoupil jako auditor do tehdejšího Národního centra kybernetické bezpečnosti. Před svým jmenováním ředitelem zastával pozici náměstka a měl na starosti strategii, vládní tým reakce na počítačové bezpečnostní incidenty (CERT) i mezinárodní spolupráci.

Co je ale důležitější: jím vedený úřad stojí za přípravou nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který by měl začít platit už letos a nově dolehne na zhruba šest tisíc malých a středních firem v Česku. Nová legislativa reflektuje požadavky evropské směrnice NIS2 a NÚKIB je garantem celého projektu. I proto jsme šéfa úřadu v nové sérii podcastů obšírně vyzpovídali.

Proč nový zákon potřebujeme? Co českým firmám hrozí? Jak mohou nové povinnosti jednoduše splnit a bude jim v tom NÚKIB nápomocný? A na co si dát pozor? Na to vše vám šéf NÚKIB odpoví ve čtyřech dílech našeho podcastu. Dnes začneme tím, proč vůbec novou legislativu potřebujeme.

Kyberútoky nejsou sci-fi

Řada průzkumů z poslední doby poukazuje na fakt, že české firmy kyberbezpečnost dlouhodobě podceňují (naposledy například zde). Počet kyberútoků ale stále roste. Podle Kintra je to dáno i tím, že se z celé téhle oblasti stává „regulérní byznys“ – byť by se tomuto označení rád vyhnul. „To slovo regulérní je v tomhle ohledu velmi zavádějící. Na druhou stranu, sám jsem nepřišel na nic lepšího.“

Hackerské skupiny dnes fungují téměř jako korporáty. „Je to opravdu odvětví se specializacemi,“ říká Kintr a popisuje organizovaný byznys kyberzločinu. Jedni samotný útok realizují, druzí se specializují na krádež přístupových údajů, a ti třetí to všechno už jen zpeněží. A oběť si často ani neuvědomí, že na ni někdo cílí – až do chvíle, kdy je pozdě.

Podcasty na Finmagu

Podcast

Nebaví číst? Co oči nebaví, to uši napraví! Finmag podcast, to je široký výběr témat i zajímavých hostů. Uvařte si kafe, usaďte se, zaposlouchejte se.

Ukažte, co tam máte!

Zejména takzvané ransomwareové útoky, při nichž útočník zašifruje data oběti a požaduje výkupné za jejich obnovení, míří na firmy bez ohledu na velikost. „Prostě zkoušejí, koho chytnou,“ popisuje Kintr taktiku gangů. Po zašifrování firemní infrastruktury přichází vydírání – nejen hrozba ztráty dat, ale i jejich zveřejnění nebo útoky na zákazníky firmy.

Útoky navíc často pocházejí z prostředí, která je velmi těžké jednoznačně identifikovat. „Velmi aktivní jsou ruskojazyčné skupiny a aktéři spojení s Čínskou lidovou republikou,“ říká Kintr s tím, že přímé důkazy o původu útoku jsou vzácné, ale bezpečnostní komunita ví, odkud vítr vane.

Kyberzločin jako služba

Ona profesionalizace celého oboru kyberútoků podle něj také přinesla nový trend, kdy člověk, který chce útok provést, ani nemusí být technický expert. „Dnes si na nějaké platformě můžete klidně jen vybrat typ útoku, podobně jako při nákupu na e-shopu, a ten za vás provede stroj nebo někdo, kdo to nabízí jako službu,“ říká Kintr.

Kromě výhod, které přinesl technologický pokrok a digitalizace, se tak podle něj objevují i nové a často velmi závažné zranitelnosti. Kintr v tomto ohledu upozorňuje, že řada firem se stala příliš závislá na digitální infrastruktuře, aniž by si uvědomily rizika. „Je to jako byste na ulici někomu podali občanku. V reálném světě to neuděláte, ale online to děláme dnes a denně,“ upozorňuje.

S rozvojem umělé inteligence navíc útočníci získávají nové zbraně. „Zprávy už nejsou psány špatnou češtinou, ale plynule a bez chyb. Umělá inteligence umožňuje i syntetický hlas. Falešný e-mail dnes vypadá důvěryhodněji než kdy dřív.“

Zkrátka – slovy Lukáše Kintra: „Zvykli jsme si chránit fyzický majetek, ale digitální stále přehlížíme.“ A nový zákon o kybernetické bezpečnosti je přímou reakcí na tuto slepotu. Tisíce menších – legislativou dosud přehlížených – firem má přimět, aby bezpečnost braly vážně.

NIS2 a nZKB? „Nutnost.“

Firmy přitom nový zákon povětšinou vnímají jen jako další „zbytnou“ regulaci, podle Kintra jde o ale nutný krok. Ochrana digitální infrastruktury je dnes podle něj otázkou přežití a směrnice NIS2 rozšiřuje dosavadní okruh povinných subjektů proto, že „reflektuje to, jak důležitou roli dneska firmy a na nich závisející společnost mají.“

A právě proto podle Kintra přichází i celková novelizace v podobě nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Ta se týká všech firem nad 50 zaměstnanců nebo s obratem přes 10 milionů eur (cca 250 milionů Kč) – od zdravotnictví přes dopravu až po zpracovatele dat.

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti (nZKB), za jehož přípravou NÚKIB stojí a je garantem i celého návazného systému hlášení bezpečnostních incidentů, koncem dubna prošel třetím čtením ve Sněmovně. Na stole ho má nyní Senát, který se k němu podle aktuálních plánů má dostat 11. června.

Pokud s návrhem vysloví horní komora Parlamentu souhlas, poputuje k podpisu prezidenta. Účinný má být „první den třetího kalendářního měsíce“ od doby, co vyjde ve Sbírce zákonů. Stihnout by se to prý mělo ještě letos. Následně čeká firmy několik klíčových lhůt pro splnění nových povinností.

„Máme před sebou mnoho práce, protože ne všichni si uvědomujeme, jak zranitelní právě v kybernetickém prostoru jsme,“ říká Kintr a zdůrazňuje, že do digitální éry vstupujeme rychleji, než stačíme chránit své systémy. 

(...)

Zaujalo? Ještě nekončíme! V podcastu s Lukášem Kintrem dále zazní:

  • Jak konkrétně se musí firmy připravit na novou regulaci kybernetické bezpečnosti
  • Proč zálohování dat nestačí a kdy firmě hrozí likvidace
  • Co dělat, když se vaše firma stane terčem útoku
  • Které obory jsou podle NÚKIB nejzranitelnější
  • Proč nestačí technická opatření a proč je klíčem změna přemýšlení

Kyberbezpečnost a NIS2 na Finmag.cz

📘 Zajímá vás nový zákon o kybernetické bezpečnosti?

Směrnice NIS2 přináší zásadní změny, které se týkají i středních firem. Koho přesně se týká? Co bude nutné zavést? Kolik to bude stát? A jak nenaletět „prodavačům hrnců“? Čtyřdílná podcastová minisérie s šéfem NÚKIB Lukášem Kintrem je součástí našeho velkého speciálu k blížícímu se zákonu o kybernetické bezpečnosti:

➡️ Vše o NIS2 a novém zákonu o kybernetické bezpečnosti

Nebo si rovnou poslechněte celý rozhovor s šéfem NÚKIB Lukášem Kintrem a udělejte si jasno, co vás skutečně čeká:

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Partneři sekce

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

bezpečnostkyberbezpečnostkyberzločinlegislativaLukáš KintrNIS2NÚKIBpodcastumělá inteligenceútok

Letní příběh

Terasa 67

Terasa 67

0 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo