Předplatit časopis Finmag

Konec tajností, český čip sází na transparentnost. Podaří se mu dobýt svět?

Michael  Durčák
Michael Durčák
9. 8. 2024
 7 315
časopis

Pohání všechno kolem nás. Třeba i počítač, na němž byl napsán tento text. Výroba čipů ale podléhá přísnému utajení, velcí hráči jsou totiž pod silným konkurenčním tlakem. Česká firma Tropic Square chce na tomto trhu změnit pravidla hry. Jak? Dočtete se v článku, který pro vás otevíráme z březnového čísla tištěného Finmagu.

Konec tajností, český čip sází na transparentnost. Podaří se mu dobýt svět?
Čipy od Tropic Square mají ambici zásadně proměnit celosvětový trh s čipy. (ilustrační foto) / Zdroj: Tropic Square

Trhu s čipy celosvětově dominuje jen několik málo zemí a několik málo firem. Přesto je jeho celkový objem enormní. Přesahuje půl bilionu dolarů (11,2 bilionu korun), což je pro srovnání zhruba pětkrát víc než plánované výdaje státního rozpočtu Česka na rok 2024.

Mezi největší světové vývozce čipů patří například Tchaj-wan, polovodičový průmysl v jeho případě tvoří asi čtvrtinu celkového HDP. Také další velcí hráči pocházejí z Asie – třeba z Číny, Malajsie nebo Japonska. Firmy, které tomuto odvětví dominují, jako Intel, Qualcomm, AMD nebo Samsung, jistě není třeba detailně představovat. Poslední zmíněná jihokorejská společnost prodá ročně čipy zhruba za 70 miliard dolarů (1,6 bilionu korun) – tak tomu bylo alespoň v roce 2022.

Jan Pleskač

Jan PleskačTropic Square

Je spoluzakladatel a donedávna CEO technologické společnosti Tropic Square. Firma vyvíjí transparentní a plně auditovatelný čip. Ten už existuje ve stadiu prototypu, nyní se testuje, v roce 2025 by měl jít na trh.

Spoluzakladatelem Tropic Square je holding SatoshiLabs, který je zároveň zadavatelem vývoje čipu. V rámci firmy Pleskač vybudoval technologický tým od nuly. Zároveň je předním specialistou na chip design, architekturu a hardwarovou bezpečnost.

Všichni výrobci čipů si ale úzkostlivě střeží výrobní tajemství, hlavně kvůli složitosti celkového postupu je celý trh protkán dohodami o mlčenlivosti. Tahle nepřehlednost ale ve finále může jít i proti zákazníkům. A proti kyberbezpečnosti. To se teď pokouší změnit Češi.

Firma Tropic Square chce vyvinout plně auditovatelný a transparentní čip, který bude následně používat do hardwarových kryptopeněženek Trezor. Ty se vyrábějí také u nás, konkrétně v rámci firmy Trezor, která stejně jako Tropic Square spadá do technologické skupiny SatoshiLabs. Hlavní výhoda vyvíjených čipů je v tom, že každý bude vědět, co v nich je a jak fungují. Zasvěcená komunita zákazníků pak může třeba vychytávat bezpečnostní mouchy. Princip veřejného zpřístupnění zdroje funguje dobře i v jiných oblastech. Třeba operační systém Android, který má v telefonu většina lidí na světě, je také otevřený (anglicky open source).

Jedná se tedy o postup, který je rozšířený především u programování softwaru. Jelikož se ale při výrobě hardwaru neboli součástek skoro vůbec nepoužívá, mnoho firem vlastně netuší, co za čipy do svých výrobků vkládá, neznají bezpečnostní rizika a podobně. Tohle se má s novým čipem firmy Tropic Square změnit. „Naším plánem je vyvinout první otevřený bezpečnostní čip na světě,“ upřesňuje dosavadní šéf Tropic Square Jan Pleskač, kterého na pozici CEO v květnu nahradil John Sirianni. Podobných snah lze ve světě najít celou řadu, ale co do hloubky a komplexnosti je projekt Tropic Square skutečně jedinečný.

Bitcoin a čip z pračky

Jak už jsme zmínili, projekt prvního transparentního čipu je úzce spojen s českou kryptoměnovou komunitou, tedy odvětvím, které je založené na přesně opačných principech než výroba čipů – na transparentnosti a otevřeném softwaru.

Satoshi Labs

Technologická skupina zaměřující se na kryptoměnové a open source technologie. Má dobrou globální pověst a zastřešuje kromě již zmíněného Tropic Square společnost Trezor, která vyvinula první hardwarovou kryptopeněženku na světě. Tyto dvě firmy doplňuje ještě startup Invity, usnadňující samotné obchodování s kryptoměnami, a společnost Vexl, která poskytuje jednotlivcům možnost anonymně a bezpečně obchodovat s Bitcoiny ve vlastní komunitě.

„SatoshiLabs dlouhodobě řeší problém, jaké čipy dávat do svých kryptopeněženek. Ty současné totiž neodpovídají jejich filozofii,“ vysvětluje Jan Pleskač. Spoluzakladatelé skupiny SatoshiLabs, která založila Tropic Square, Marek Palatinus a Pavol Rusnák upřesňují, že se jedná o čipy do pračky, protože totožné se používají právě do spotřebičů.

V principu si filozofii otevřeného systému představte zhruba tak, jako kdybyste v rámci restaurace otevřeli kuchyni a všem zájemcům ukázali, z jakých surovin a podle jakého receptu vaříte svá jídla. Společnost SatoshiLabs tedy založila Tropic Square proto, aby mohla tuto pomyslnou kuchyni ukázat. Nesouzněla totiž se všemi těmi dohodami o mlčenlivosti a zatajováním detailů při výrobě čipů a rozhodla se tuto překážku vymazat.

„Průzkum trhu v oblasti zakázkových čipů ukázal, že požadavky právě na auditovatelnost a open source trh nenabízí,“ popisuje Pleskač. Lidé napojení na bitcoin a další kryptoměny tedy tlačí na to, aby čipy byly co nejbezpečnější. Právě sázka na otevřené řešení je pro ně důležitá kvůli transparentnosti. I kvůli tomu se princip open source začíná ze softwaru pomalu přelévat i do hardwaru.

„Samozřejmě, že u hardwaru je náročnější a nákladnější chybu opravit než u softwaru, ale ostatní benefity zůstávají. Není náhodou, že právě v oblasti kyberbezpečnosti ta otevřenost funguje skvěle,“ přitakává Pleskač. Výsledkem jsou bezpečnější a široce sdílené programy, které lépe chrání uživatele a rychleji inovují dané odvětví. Ať už jde o kyberbezpečnost, robotiku nebo třeba digitalizaci zemědělství.

Průkopnictví bolí

Požadavky SathoshiLabs byly pro odvětví výroby polovodičů tak nestandardní, že nikdo z hráčů na trhu neměl o zakázku plně auditovatelného čipu zájem. „Měli jsme na výběr dvě možnosti – buď na auditovatelný čip zapomenout, nebo to zkusit vlastní cestou,“ vysvětluje Pleskač. S Palatinem a Rusnákem se shodli na druhé variantě.

Dali si rok na ověření toho, zda jsou schopni získat partnery, kteří jim umožní přístup do továrny, dodavatele komponent nutných k výrobě a investici na vlastní vývoj. Vše začalo na jaře roku 2020 a globální pandemie covidu nečekaně celý proces značně urychlila. S vývojem čipu samotného, který platí SatoshiLabs ze zisku z prodeje kryptopeněženek, začali v polovině roku 2021.

Přemýšlíte o podnikání? Otestujte se, na co se hodíte!

Otazník

Podnikavé Česko nejsou jen zajímavé byznysové příběhy a rozhovory s podnikateli. Je to taky zábava. A vhled do toho, co podnikatel všechno musí řešit: byrokracie, daně, ESG/CSR, personalistika, technologie... Ono je toho víc, ale ne všechno lze tak snadno zaškatulkovat.

Pokud sami přemýšlíte, do čeho se vrhnout, máme pro vás překvapení: zkuste náš test osobnosti. Stačí vyplnit dvacet otázek a okamžitě zjistíte, jaký obor by vám sedl nejvíc. Tak směle do toho!

„Skupina SatoshiLabs poptávala čip, který by bylo možné využít bez nutnosti podepisování dohod o mlčenlivosti. Zároveň chtěli znát takové detaily, aby bylo možné nezávisle ověřit tvrzení výrobců o bezpečnosti čipů,“ říká Pleskač. Jak se v bitcoinovém světě říká – „do not trust, verify“ (nevěř, ale ověřuj). Testování trhu a zjišťování výrobních kapacit nakonec skončilo úspěchem, takže celý projekt dostal zelenou. „Samozřejmě je jednoduché dělat jen čipy s uzavřeným vývojem, pokud na vás netlačí zákazníci ani byznys. Takové prostředí vás nenutí inovovat a cokoliv měnit zevnitř.“

Vývoj čipu za poslední roky značně pokročil. Od roku 2022 má Tropic Square k dispozici prototyp s názvem Tropic01. „Naším současným cílem je vyrobit a poslat do výroby druhý prototyp v polovině roku 2024. Pak bude následovat opět ověření, vychytání much a v roce 2025 plánujeme zahájit sériovou výrobu,“ upřesňuje Pleskač.

Největším problém dle jeho slov není nedostatek materiálu nebo kapacita výroby. Společnost dokáže už zajistit spoustu takzvaných waferů, tedy speciálních disků, na nichž se čipy vyrábějí. Problémem je špatná dostupnost prototypové, tedy zakázkové výroby.

„To, co děláme, je unikátní v celosvětovém měřítku, ale vnímám to spíš jako nevýhodu. Jdeme po nevyšlapané cestě a její prošlapávání, stojí čas a úsilí,“ říká Pleskač. Plánovaný druhý prototyp čipu Tropic01 bude dle jeho slov velkým milníkem pro firmu a její další směřování. Bude schopna dodávat čipy v malém množství (takzvané vzorky) výrobcům elektroniky pro testování v jejich produktech. To je klíčové pro vytváření poptávky po sériově výrobě.

Nejdřív peněženka

Jak už bylo řečeno, jakmile budou první čipy hotové, funkční a připravené pro sériovou výrobu, poputují nejdříve do nového modelu kryptopeněženky Trezor. Její software už dnes pracuje na principu open source, hardware zatím ne. Firma následně doufá, že díky vzorkům se zájem o plně auditovatelný čip rozšíří i mezi další společnosti vyrábějící elektroniku.

Otazník

STOP! Líbí se vám text, který právě dočítáte? Pak nám věnujte pár sekund své pozornosti. Podobné skvosty pravidelně najdete v našem tištěném magazínu Finmag. A i když jsme ten dnešní odemkli z březnového čísla speciálně pro vás, budeme moc rádi, když si magazín příště koupíte. Je tam toho mnohem víc… Hlavním tématem aktuálního čísla je propojení sportu a byznysu.

Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky. Děkujeme!

„Máme signály, že jdeme správnou cestou. Obecně jde hlavně o segment kybernetické bezpečnosti, který si princip open source osvojil. Je to ale pořád v rané fázi, protože obecná úroveň zabezpečení v elektronice je nedostatečná v poměru k tomu, jak citlivá data používáme. Tlak na bezpečnost zařízení teprve vzniká,“ upozorňuje Pleskač.

Ačkoliv byl podle něj čip navržen pro použití v hardwarových kryptopeněženkách, najde uplatnění i mimo tento segment. Vážní zájemci o nasazení bezpečného čipu ve svých produktech mohou zahájit vývoj aplikačního softwaru už v první polovině roku 2024, kdy Tropic Square plánuje spustit program pro pilotní zákazníky nejen ze segmentu hardwarových peněženek. „Díky otevřenosti našeho řešení je možné navázat a upravit, co jsme vytvořili, a nezačínat úplně z nuly tak jako my,“ tvrdí Pleskač.

Pokud se projekt vydaří, Češi z Tropic Square se tak stanou celosvětovými průkopníky transparentnější a bezpečnější elektroniky.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
5
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michael  Durčák

Michael Durčák

Má rád fotbal a kočky. Kromě Finmagu píše pro magazín Reportér nebo komentáře o dění v USA pro Seznam Zprávy. Zároveň je redaktorem videoherního časopisu Score.

Související témata

byznysčasopisčipyFinmagkryptokryptoměnypodnikáníPodnikavé Českostartupytechnologické firmytechnologie

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo