Předplatit časopis Finmag

Ze tří milionů uděláme osm. Studentský startup láká investory, z Brna míří do Evropy

Iveta Hovorková
Iveta Hovorková
3. 7. 2024
 8 947
startupy

Studentský startup Duncal Technologies finišuje přípravy pro uvedení svých produktů na evropský trh. V polovině července chce začít s prodejem bezdrátové herní konzole a reproduktoru pro airsoft, paintball a podobné sporty. Mladí podnikatelé teď shánějí investora, který by jim pomohl byznys rychleji nastartovat.

Ze tří milionů uděláme osm. Studentský startup láká investory, z Brna míří do Evropy
Zdroj: Duncal Technologies

Začalo to jako nápad čtyř spolužáků, dnes už si mladá firma pronajímá kanceláře v brněnském inkubátoru JIC a uvádí na trh první produkt. Startup Duncal Technologies cílí na organizátory airsoftu, paintballu a laserových her. Hráčům mají jimi vyvíjené moderní doplňky výrazně zlepšit herní zážitek.

Mladí podnikatelé sami navrhli, zkonstruovali a spolu s hráči airsoftu otestovali vlastní konzoli a reproduktor, které díky kvalitní bezdrátové technologii dosáhnou i kilometr daleko. Hráčům tak zajistí lepší herní zážitek.

„Momentálně uzavíráme dohody s distributory, kteří se nakonec rozhodli náš produkt prodávat nejen v Česku, ale i v Evropě. Jsme z toho nadšení, byť nám to v uvozovkách přidělává práci, protože musíme dokumenty k výrobku překládat do dalších jazyků. Aktuálně je v plánu nabízet náš produkt v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Německu a Belgii,“ říká Samuel Lipták, který v červnu dokončil svá studia na Fakultě strojního inženýrství VUT.

Promyšlený byznys

Produkt, cílící na organizátory sportovních akcí, rozhodně není výstřelem naslepo a mladí podnikatelé mají vše předem spočítané. „Poohlížíme se po investorovi, který by nám pomohl dostat se rychleji na trh. Výroba jednoho produktu je celkem drahá, takže kusy, které nyní máme, používáme hlavně pro marketing a naše distributory," říká Lipták.

Pro případně investory přitom má pádný argument, proč do toho jít: „V případě, že bychom získali investici ve výši tři miliony korun, máme spočteno, že bychom ji v první fázi dokázali otočit na zhruba sedm až osm milionů korun zisku,“ věří Lipták.

Z původní čtveřice zakladatelů nyní tři dokončili vysokoškolská studia na VUT a rádi by svou další kariéru spojili právě se startupem Duncal Technologies. „Pokud se nám podaří do konce léta získat investici, dokážeme přejít na full-time do našeho startupu. V případě, že bychom investici nezískali, je náš byznys plán postavený tak, aby mohl fungovat i jako pasivní příjem, než bychom mohli začít naplno podnikat,“ vysvětluje Lipták.

Podle propočtů by taková fáze podle Liptáka trvala rok a půl až dva, což je doba, kterou jejich produkt potřebuje pro etablování se na trhu.

Poptávka existuje

Firma nyní provádí certifikaci svých produktů, které plánuje uvést na trh už v polovině července. Set reproduktoru a konzole by se měl prodávat zhruba za pětadvacet tisíc korun, v závislosti na marži distributora. I vzhledem k ceně jsou primárními zákazníky spíše hřiště a organizátoři akcí, než jednotlivci.

Startup nebude produkty přímo vyrábět, ale má nasmlouvané dodavatelské firmy, které výrobu obstarají. „Naši výrobci jsou schopni bez větších problémů dodávat až padesát kusů měsíčně. Distributor i hráčská komunita už se na produkt extrémně těší, takže nás tlačí, abychom s prodejem neotáleli,“ říká s úsměvem Lipták.

S kolegy už začíná pracovat na vývoj dalšího produktu. Duncal Technologies chce nadto dál zůstat v kontaktu s vysokoškolským prostředím a pomáhat na trh i dalším komerčně zajímavým studentským nápadům.

„Lidé dnes hodně řeší dlouhodobé investování. My jsme to vyřešili tak, že jsme si udělali vlastní značku a startup,“ uzavírá Lipták.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Partner sekce

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Iveta Hovorková

Iveta Hovorková

Redaktorka specializovaného serveru zVUT.cz přinášející zajímavé zprávy, rozhovory a profily lidí spjatých s Vysokým učením technickým v Brně.

Související témata

aktualitybyznyscertifikaceduncal technologiesfinancování podnikáníinvesticeinvestorJihomoravský krajMiliardy v pohybupodnikáníPodnikavé Českostartupstartupyventure kapitál

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo