Předplatit časopis Finmag

Křečové žíly pod kontrolou. Medicína sází na miniinvazivní zákroky

Lucie  Weissová
Lucie Weissová
18. 10. 2024
 6 091
BrandInsight

Křečové žíly trápí až 60 procent populace. První příznaky lidé přehlížejí. Jan Bafrnec z Canadian Medical přibližuje, k čemu podceňování potíží může vést, jak vzniku křečových žil předcházet i jaké léčebné postupy jsou k dispozici.

Křečové žíly pod kontrolou. Medicína sází na miniinvazivní zákroky
Pravidelný pohyb prospívá zdraví a u křečových žil tomu není jinak / Zdroj: Shutterstock

Jak poznám, že můj žilní systém nefunguje tak, jak má?

Žilní nedostatečnost je zpočátku snadné přehlédnout. Prvním příznakem bývají otoky, pocit těžkých nohou a noční křeče, objevují se drobné metličky. Bez léčby a režimových opatření se mohou rozvinout křečové žíly v podobě uzlíků, boulí s kožní pigmentací a v další fázi bércový vřed. Obtíže přicházejí především během dne a k večeru, přičemž letní měsíce s vysokými teplotami průběh žilního onemocnění obvykle ještě komplikují.

Proč vůbec křečové žíly vznikají?

Žilní systém tvoří hluboké a povrchové žíly. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do tkání, žíly přepravují krev zpátky do srdce. Proudění krve do končetin směrem k srdci umožňují takzvané žilní chlopně, které zodpovídají za jednosměrný tok krve – proti gravitaci. Pokud dojde k narušení jejich funkce, krev se hromadí v končetinách a zvýšený tlak žíly rozšiřuje. Do podkoží pak proniká tekutá složka krve a způsobuje chronický otok. Ten má za následek postupné poškození kůže a může vést až k bércovému vředu.

Jan Bafrnec

Jan Bafrnec

Specialista všeobecné a cévní chirurgie a vedoucí lékař nového pracoviště žilního centra Canadian Medical. Vystudoval všeobecné lékařství na Karlově univerzitě, pak atestoval z chirurgie a cévní chirurgie. Zaměřuje se na onkovaskulární chirurgii a laparoskopii.

Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj těchto obtíží?

Křečové žíly neboli varixy se řadí mezi hojně rozšířené civilizační onemocnění. Postihují více ženy než muže, přičemž v období těhotenství a hormonálních změn – tedy například v přechodu – se riziko výskytu násobí. K rozvoji varixů nahrává dědičnost, nadváha, obezita, nezdravá strava, sedavé zaměstnání nebo dlouhé stání.

Genetická zátěž se příliš ošálit nedá. Je ale možné vzniku nějak předcházet, případně jej alespoň oddálit?

Jako účinná prevence funguje zdravý životní styl. Pravidelný pohyb prospívá zdraví a u křečových žil to není jinak. Ideální je plavání, turistika, jízda na kole, jóga či jogging, případně rotoped. Důležitá je pestrá strava s dostatkem vlákniny a optimální příjem tekutin. Jejich nedostatek totiž vede nejenom k zácpě, ale také k varixům v oblasti konečníku – hemoroidům. Důležitá je také hmotnost – kila navíc zbytečně zatěžují cévní aparát.

Jakým způsobem se onemocnění léčí?

U některých klientů může být účinná konzervativní terapie, která zahrnuje nošení kompresních punčoch a režimová opatření. Prokázaný efekt mají i léky, takzvaná venofarmaka. U závažnějších nálezů se přistupuje k operačnímu zákroku. Typicky se to týká pacientů s otoky, křečemi a bolestmi.

Canadian Medical nedávno otevřelo pracoviště žilní chirurgie. Co konkrétně může pacientům nabídnout?

Naše žilní centrum se zabývá komplexní diagnostikou a miniinvazní léčbou křečových žil všech stadií, a to včetně bércového vředu.

Co si pod tím představit?

Jde o různé druhy zákroků, jako jsou sklerotizace, miniflebektomie, laserová ablace nebo žilní lepidlo a jejich kombinace, při nichž účinně a současně šetrně odstraníme žíly s refluxem, ale i vystouplé křečové žíly, které mohou ženy i muže trápit. Tyto výkony se provádějí ambulantně a pouze v místním znecitlivění.

Pokud se u mě konkrétní potíže projeví, jaký je postup – je potřeba mít doporučení od lékaře?

Nikoliv, stačí se objednat do naší žilní ambulance, kde provedeme cévní vyšetření a ultrazvukovou diagnostiku. Následně vám navrhneme léčbu na míru a v případě potřeby vás objednáme k ambulantnímu výkonu. Není nutné ani žádné předoperační vyšetření či vysazování medikace.

Je pracoviště otevřené i těm, kdo nejsou vašimi klienty? Na kolik je případný výkon vyjde?

Jsme otevřeni všem pacientům s chronickou žilní nedostatečností. Cena výkonu na jedné končetině se pohybuje od 10 do 30 tisíc korun dle rozsahu a metody ošetření.

Jak probíhá samotný zákrok?

Nejprve dojde ke značení a fotodokumentaci postiženého místa. Pacient je uložen na operační stůl. Zákrok začíná ultrazvukovým vyšetřením, následně drobným vpichem místní anestezie a punkcí žíly se zavedením laserového vlákna. Pod ultrazvukem se provedou vpichy s chladivým a umrtvujícím roztokem, který žílu s vláknem stlačí a zmenší její objem. Vlákno se pak pomalu vytáhne a hlavní žíla je uzavřena. Poté odstraňujeme viditelné křečové žíly. Nakonec lepíme ranky a nasazujeme kompresní punčochu, kterou je potřeba nosit jeden týden. Nemocný se může ihned vrátit k běžným činnostem. Celý proces je zcela bezbolestný.

Co rizika?

Minimální. Jejich výskyt se nachází pod jedním procentem a oproti klasické operaci jsou skoro zanedbatelná.

Kolik takových výkonů denně zvládnete provést?

Do budoucna počítáme s postupným navýšením až na tři sta zákroků ročně, tedy přibližně deset denně. Poptávka po těchto výkonech je obecně vysoká, pokud diagnostiku a operaci provádí atestovaný cévní chirurg.

Z jednodenní péče, respektive chirurgie, kdy pacient odchází domů hned po operaci, se stává velký trend. Proč?

Máte pravdu, jedná se o aktuální směr v medicíně a naše zkušenosti ukazují, že zákroky v tomto režimu jsou pro pacienty lépe zvládnutelné, zejména co se následné péče týká. Po operaci mohou jít v řádu hodin domů, rekonvalescence je výrazně kratší, navíc v domácím prostředí. To má velký vliv na psychiku operovaného.

Je to výhodné i pro zdravotnická zařízení?

Je to win-win pro všechny zainteresované. Pojišťovny ušetří na nákladech za lůžkoden a medikace, pacient má péči od sehraného týmu s prokazatelně nižší perioperační morbiditou a tým může být výkonově odměněn.

Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Canadian Medical

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Lucie  Weissová

Lucie Weissová

Vystudovala angličtinu a češtinu na Pedagogické fakultě UK. Na mediálních studiích FSV to dotáhla skoro do finále. Začínala jako copywriter a editor v marketingu, nyní si rozšiřuje obzory ve vydavatelství... Více

Související témata

BrandInsightCanadian Medicalfinancelékařilékařská péčemedicínanemoczdravízdravotnictvíživotní styl

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Koupit nejnovější číslo