Předplatit časopis Finmag

Startup Green Future chce ovládnout 10 % evropského trhu s plastovým odpadem

PR článek
PR článek
30. 9. 2024

V Evropě se recykluje jen třetina plastového odpadu. To chce změnit český startup Green Future, který jako první představil komerčně využitelnou technologii termochemické recyklace. Zakladatel Michal Pivrnec chce získat významnou část trhu s recyklací plastů – nejen v Česku, ale v celé Evropě. V expanzi by mu měly pomoci i peníze od investorů, kde cílí na 999 milionů.

Startup Green Future chce ovládnout 10 % evropského trhu s plastovým odpadem
Technologie na recyklaci plastů Green Future - recyklační jendotka / Zdroj: Green future

Termochemická recyklace zásadně mění způsob nakládání s plastovým odpadem. Během ní se plasty při zahřívání rozloží na pyrolýzní olej, který lze využít opět při výrobě plastů a  nahradit v procesu ropu. Green Future zvládne proměnit na tento olej až 90 % vstupního materiálu. Zbylých 10 % tvoří energeticky využitelný plyn a inertní uhlíkatý zbytek s uplatněním například v gumárenství.

Technologie je unikátní i tím, že pracuje v uzavřeném okruhu, ze kterého neodcházejí žádné emise ani jiné škodlivé látky. Přináší tak zelenou alternativu k současným neekologickým i neekonomickým způsobům nakládání s plastovým odpadem, jako je jeho skládkování nebo pálení ve spalovnách. Právě šetrnost provozu vůči okolí i přírodě přinesla Green Future vítězství v letošním ročníku soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna a která oceňuje startupy, živnostníky nebo malé a střední podniky, jež mají pozitivní dopad na životní prostředí. 

Zdroj: Green Future

GreenFuture se stal letošním výhercem soutěže v udržitelném podnikání SME EnterPRIZE Generali Česká pojišťovna

„Naše technologie si poradí s drtivou většinou druhů plastů včetně vícedruhových obalů, zvládne i nečistoty nebo jiné materiály jako kov či sklo. Můžeme vzít zbytek plastů ze žluté popelnice, které nejdou na recyklaci, a efektivně tak řešíme největší problém běžného zpracování plastů, kdy dvě třetiny končí právě kvůli znečištění či příměsím ve spalovnách a na skládkách. Obcím díky tomu odpadnou náklady, které musí vynaložit na další třídění nebo likvidaci odpadu. My ho od nich chceme odebírat i recyklovat bezplatně. Byznys pro nás nepředstavuje samotný odpad, ale až recyklát v podobě pyrolýzního oleje,“ dodává Michal Pivrnec, který je zakladatelem Green Future.

Pyrolýzní olej – surovina budoucnosti

Termochemická recyklace, založená na principu pyrolýzy, je metodou, kterou lidstvo využívá v různých formách již tisíce let, například při výrobě dřevěného uhlí. Až donedávna ale nikdo nedokázal vytvořit efektivní technologii pro recyklaci plastů touto cestou. Problémem byla nízká produkce, nedostatečná kvalita pyrolýzního oleje a ekonomická neudržitelnost. Společnost Green Future však tyto překážky překonala a nabízí řešení, které je nejen ekologické, ale i ekonomicky životaschopné.

Technologie Green Future je kompaktní a vejde se do šesti přepravních kontejnerů. Zvládne produkovat 15,3 tun pyrolýzního oleje, 0,85 tuny energetického plynu a 0,85 tuny uhlíkatého zbytku. Pyrolýzní olej je přitom klíčovým produktem, jehož kvalita je natolik vysoká, že může být ihned použit pro další výrobu plastů bez nutnosti dalších úprav.

„Naším cílem je obchodovat s pyrolýzním olejem a dodávat ho petrochemickým společnostem pro výrobu plastů. Aktuální situace na trhu je pro to ideální, protože Evropská unie vyžaduje, aby do roku 2030 výrobci plastů nahradili 30 % ropy nefosilním zdrojem. Pyrolýzní olej je v tomto ohledu ideální řešení,“ říká Michal Pivrnec.

Zdroj: Green Future

Michal Pivrnec, CEO Green Future, se vzorkem pyrolýzního oleje

Evropský trh s plasty nabízí řadu příležitostí

Přechod své technologie do komerčního provozu financuje Green Future prostřednictvím investic svých akcionářů. Zakladatel společnosti zdůrazňuje, že místo plánů na prodej firmy se zaměřují na urychlení expanze do zahraničí s cílem formovat evropský trh s pyrolýzním olejem.

„Naší hlavní výhodou je, že jsme jediní s plně funkční a provozuschopnou technologií. To nám umožňuje vstupovat na nové trhy v různých zemích a tím aktivně utvářet trh s pyrolýzním olejem, což je obrovská konkurenční výhoda. Proto chceme urychlit naši expanzi a místo postupného růstu financovaného z vlastních příjmů jsme se rozhodli najít investory. Naším cílem je získat 999 milionů korun, přičemž první desetinu jsme zajistili již během prvního měsíce. Věřím, že do deseti let bude Green Future zpracovávat 10 % veškerého plastového odpadu v Evropě,“ říká Michal Pivrnec.

První plně funkční jednotka termochemické recyklace se nachází ve Dvorcích u Bruntálu, přičemž přechod do komerčního provozu je plánován na přelom roku po získání zbývajících povolení. Současně Green Future buduje nový areál v Červených Pečkách a připravuje první zahraniční recyklační centrum v Rakousku. Plánuje také rozšíření do dalších zemí včetně Německa, Švýcarska a Polska.

Zdroj: Green Future

Technologie na recyklaci plastů Green Future

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Koupit nejnovější číslo