Předplatit časopis Finmag

Budoucnost je mezi nulou a jedničkou. Kvantové počítače konečně začínají využívat i Češi

Josef Tuček
Josef Tuček
8. 1. 2025
 5 028
časopis

Označení „kvantový počítač“ vyvolává dojem superstroje, který rozlouskne problémy lidstva. Kvantové počítače jsou skutečně slibné, ale mají ještě hodně chyb. Problémů však ubývá a nové možnosti má přinést propojování této techniky s umělou inteligencí. Přinášíme vám další ochutnávku z tištěného Finmagu.

Budoucnost je mezi nulou a jedničkou. Kvantové počítače konečně začínají využívat i Češi
Kvantový počítač obklopený chladicí jednotkou. Ta musí vnitřek přístroje udržovat při teplotách blízkých absolutní nule, tedy minus 273,15 °C. / Zdroj: Chalmers University of Technology

Od kvantového počítače se nečeká, že na něm budeme psát e-maily nebo objednávat nákupy. Ani ne to, že bude tak rychlý, aby zvládl spoustu operací za sekundu. Ale měl by být schopen snížit množství operací potřebných k vyřešení problému.

Ideální praktické uplatnění je například v logistice, kdy počítač rychle najde nejšikovnější postup pro uložení zboží ve skladu a následně určí nejvýhodnější distribuci k odběratelům. Nebo v biochemii, třeba při určování prostorové struktury bílkovin, na níž závisí i to, zda daná bílkovina bude v lidském těle prospěšná, nebo naopak vyvolá vznik nádoru. Na základě tohoto poznání se dají vyvíjet nové léky.

Kvanta velkých slov

Novinky v oboru kvantových výpočtů přicházejí neustále. Například u australského města Brisbane zhotoví americká firma PsiQuantum kvantový počítač a projekt podpoří tamní úřady částkou 940 milionů australských dolarů (asi 14,6 miliardy korun). Překvapující je astronomická suma investice. Za ni ovšem americká firma se třemi stovkami zaměstnanců slibuje, že verze jejího počítače pro Austrálii, založená na fotonech, předhoní produkty jejích nesrovnatelně větších konkurentů Googlu a IBM.

Pete Shadbolt, vědecký ředitel PsiQuantum, dokonce pro Financial Times neskromně uvedl, že půjde o první komerčně využitelný kvantový počítač na světě. Což je odvážné tvrzení, protože kvantové počítače se už v komerční sféře používají, i když jejich uplatnění je limitované technickými možnostmi. Nicméně společnost PsiQuantum si za osm let existence získala slušnou pověst a spolupracuje s americkými vládními institucemi včetně vojenské výzkumné agentury DARPA. Tak počkejme, s čím teď přijde.

Když jde o velká slova, nezůstává pozadu ani společnost Google. Ta už v minulosti oznamovala, že její kvantový počítač (založený na elektronech) dosáhl nadvlády nad počítači klasickými, protože vyřešil za 200 sekund úlohu, na niž by klasický počítač potřeboval deset tisíc roků. Později se však ukázalo, že i klasický superpočítač by při vhodném nastavení dokázal problém vyřešit v řádu minut. Nicméně výzkumníci z Googlu si nedají pokoj a v říjnu 2024 v odborném časopise Nature oznámili, že vymysleli systém, jenž posune kvantové výpočty do nových dimenzí. Dokáže totiž dobře regulovat šumy, které kazí kvalitu výpočtů. Pokud bude postup použitelný, půjde opravdu o velkou věc.

 

Superpočítač pro Ostravu

Česko nezůstává v závětří. Od roku 2024 je ČVUT v Praze první zdejší institucí, která se připojila ke kvantové počítačové síti IBM. Jiný kvantový počítač by měl stát přímo na české půdě – v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations při Technické univerzitě v Ostravě. Jaké jsou ještě výhody kvantových počítačů? A jako jsou naopak jejich problémy? Zbytek textu si můžete přečíst v tištěném Finmagu. Hlavním tématem čísla je propojení umění a byznysu. Jsme v každé dobré trafice. Nebo si nás kupte on-line.

Aktuální číslo Finmagu

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Josef Tuček

Josef Tuček

Píše o vědě, technice a medicíně. Vedl vědecké přílohy v MF Dnes, Hospodářškých novinách, Aktuálně.cz a Lidových novinách.

Související témata

časopisFinmaginformační technologiepočítačetechnologieumělá inteligencevěda

Nejčtenější články

Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Bydlení jako investice – hitem je Karlín i povodí Vltavy
Bydlení jako investice – hitem je Karlín i povodí Vltavy
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů

Zimní příběh

Anela Klidné nožky

Anela Klidné nožky

330 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo