Po kyberútoku řada firem končí, zažil ho už každý čtvrtý podnik. Jak se bránit?
Téměř čtvrtina malých a středních firem v Česku už čelila kybernetickému útoku nebo podvodu. Zhruba každá desátá firma pak přišla o peníze, další o zákazníky. Alarmující je, že čtyři z deseti podnikatelů si nejsou jistí, jak se správně bránit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Mastercard.

„Průzkum ukázal, že 23 procent českých podnikatelů už bylo cílem podvodu, 10 procent přišlo o peníze a 9 procent o zákazníky. Celá třetina zná jiného podnikatele, jehož firma se stala obětí kyberpodvodníků,“ uvádí Mastercard v tiskové zprávě.
Obavy z kyberútoků přitom dopadají na chuť firem růst – 60 % podnikatelů uvedlo, že kvůli rizikům váhá s rozšiřováním svého byznysu. „Kromě toho se 28 procent podnikatelů obává, že pokud by byla jejich firma napadena, museli by její činnost ukončit,“ dodává firma.
Varovná data potvrzuje i Lukáš Kintr, šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Celá řada středních a menších podniků po takovém útoku v podstatě končí. Nemají zálohy. Nebo je to pro ně tak velký reputační zásah, že nemají šanci se na trhu dál udržet,“ říká v podcastu pro speciální projekt Kyberbezpečnost a NIS2 na Finmag.cz.
Mastercard v tomto ohledu apeluje zejména na potřebu vyšší osvěty a vzdělávání, sama nabízí řadu nástrojů, které mohou podnikatelům pomoci. „Podnikatelé musí na narůstající hrozby digitálních podvodů a kyberútoků reagovat a aktivně své podnikání chránit,“ upozorňuje Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Problém je – a v chystaném podcastu pro Finmag.cz na to upozorňuje i sám Kintr – že podnikatelé si často nejsou ochotni připustit, že jejich firma může být cílem. „Ztráta dat, přerušení provozu, ztráta důvěry – to jsou věci, které vás můžou ohrozit víc než jakákoliv pokuta,“ upozorňuje.
Situace se však brzy změní, a to především legislativně – nový zákon o kybernetické bezpečnosti, vycházející z evropské směrnice NIS2, začne platit 1. listopadu 2025 a dopadne až na 6 000 firem. Bude vyžadovat nejen technická opatření, ale i přímou odpovědnost vedení firem.
Jak přesně se na novou legislativu připravit, co po vás žádá a proč je potřeba, představí čtenářům Finmag.cz v čtyřdílné sérii podcastů sám šéf NÚKIB Lukáš Kintr. První díl naleznete na Finmag.cz už příští úterý.
Kyberbezpečnost a NIS2 na Finmag.cz
📘 Zajímá vás nový zákon o kybernetické bezpečnosti?
Směrnice NIS2 přináší zásadní změny, které se týkají i středních firem. Koho přesně se týká? Co bude nutné zavést? Kolik to bude stát? A jak nenaletět „prodavačům bezpečnosti“?
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Směrnice NIS2 se blíží, jste připraveni? Otestujte se
NIS2 není jen nutné zlo, ale pomoc nám všem. Náš čas začít konat se krátí, varuje šéf NÚKIB
Tisíce firem čekají nové povinnosti. Poslanci schválili klíčový zákon závádějící směrnici NIS2
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Související témata
Související články
Nejčtenější články