Předplatit časopis Finmag

Doprava pro budoucnost. Pět českých startupů, které slibují revoluci v přepravě

Michael  Durčák
Michael Durčák
4. 6. 2025
 5 047
časopis

Díky chytrým algoritmům, ekologickým technologiím a digitalizaci procesů mění pětice českých startupů způsob dopravy. Jejich vize směřují k rychlejší, levnější a zelenější mobilitě. Přinášíme vám tradiční přehled zajímavých startupů z tištěného Finmagu.

Doprava pro budoucnost. Pět českých startupů, které slibují revoluci v přepravě
Startup Zuri se připravuje na klíčové letové testy a chce získat další investice v hodnotě až 15 milionů eur. (ilustrační foto) / Zdroj: Zuri

Revoluce v letectví je na dosah

Letoun s kolmým startem a přistáním (Vertical Take-Off and Landing – VTOL), který kombinuje výhody vrtulníku a letadla, vyvíjí pod vedením svého zakladatele Michala Illicha startup Zuri. Stroj může přistávat nejen na letištích, ale také na městských periferiích nebo střechách budov, což výrazně zvyšuje flexibilitu cestování. Letoun Zuri 2.0 s hybridním pohonem, který zajišťuje eko logičtější provoz, má mít dolet přes 700 kilometrů.

Startup nedávno představil na světové výstavě AERO Friedrich shafen takzvaný pozemní 38 demonstrátor, tedy prototyp stroje, který ještě není schopen letu. Michal Illich, který dříve stál za úspěšnými projekty, jako je vyhledávač Jyxo, vložil do Zuri vlastní prostředky a přilákal významné investory, včetně amerického podnikatele Borise Renského.

Společnost se nyní připravuje na klíčové letové testy a chce získat další investice v hodnotě až 15 milionů eur (370 milionů Kč). Plně funkční VTOL letoun přinese revoluci v regionální letecké dopravě a Zuri by mohl být jedním z prvních startupů v Evropě, který ho nabídne na trh.

Mikrobusy s algoritmy

Startup CITYA pod vedením Dominika Janíka mění způsob využívání veřejné dopravy, která tak díky pokročilým technologiím efektivně reaguje na aktuální poptávku.

Namísto velkých naftových autobusů, které často jezdí poloprázdné, nasazuje CITYA mikrobusy řízené chytrými algoritmy. Mikrobusy jezdí jen tehdy a tam, kde je skutečně potřeba. Tím firma šetří palivo, snižuje emise a optimalizuje provozní náklady až na pětinu ve srovnání s tradiční veřejnou dopravou.

Tento přístup přináší významné úspory pro obce a kraje, zvyšuje dostupnost služeb, přispívá ke zvyšování kvality života v méně obydlených oblastech a snižuje dopady na životní prostředí. Je ukázkou toho, jak lze kombinací chytrých technologií a inovativního přístupu dosáhnout udržitelného rozvoje a přinést užitek celé společnosti. Startup také tvořil s ministerstvem dopravy novou legislativu k poptávkové dopravě.

Průlom v logistice

Digitální platforma startupu Ringil umožňuje firmám efektivně řídit logistiku, sledovat zásilky v reálném čase a zjednodušovat komunikaci s dopravci. Tím snižuje administrativní zátěž a zvyšuje přehlednost přepravních procesů. Řešení od Ringilu pomáhá firmám jako Notino či Yankee Candle optimalizovat přepravní náklady a zlepšovat kvalitu služeb pro zákazníky.

V roce 2023 Ringil získal investici 15 milionů korun od fondů N1, Purple Ventures a dalších, což podtrhuje důvěru investorů v inovativní přístup startupu.

Platforma je flexibilní a přístupná pro podniky všech velikostí, což Ringilu umožňuje stát se klíčovým hráčem na českém trhu logistických technologií. Díky tomu přináší moderní řešení pro efektivní a udržitelnou přepravu v rychle se měnícím logistickém prostředí.

Jízda s umělou inteligencí

Systém využívající umělou inteligenci pro analýzu dopravních situací vyvinul startup GoodVision. Jeho technologie zpracovává videozáznamy z kamer a poskytuje detailní data o pohybu vozidel, chodců či cyklistů. Údaje jsou klíčové pro plánování dopravní infrastruktury, optimalizaci semaforů či zvyšování bezpečnosti na silnicích.

V roce 2023 GoodVision získal investici 66 milionů korun na další rozvoj a expanzi na zahraniční trhy. Technologie GoodVision pomáhá městům a inženýrům lépe porozumět dopravním tokům a efektivněji plánovat infrastrukturu.

Díky pokročilým analytickým nástrojům mohou uživatelé identifikovat problematická místa, předvídat dopravní zácpy a navrhovat řešení pro zlepšení plynulosti dopravy. GoodVision tak přispívá k modernizaci dopravního plánování a zvyšování bezpečnosti na silnicích.

Šoféři turistům

Pohodlnou a bezpečnou meziměstskou přepravu v osobních vozech s místními řidiči ve více než 85 zemích nabízí turistům český startup Daytrip. Platforma propojuje cestovatele s ověřenými šoféry, kteří jsou navíc schopni poskytnout informace o místních zajímavostech. Od roku 2015, kdy Daytrip vznikl, využilo jeho službu již přes 300 tisíc turistů.

Otazník

STOP! Líbí se vám text, který právě dočítáte? Podobné skvosty pravidelně najdete v tištěném magazínu Finmag. Nadějným českým startupům se v něm věnujeme pravidelně. Další přehled najdete i v příštím čísle, které najdete na stáncích už před začátkem prázdnin.

Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky. Nebo si Finmag kupte rovnou on-line. Děkujeme!

Daytrip reaguje na rostoucí poptávku po individuální a bezpečné přepravě, která se stala obzvláště důležitou během pandemie. Služba umožňuje cestovatelům vyhnout se hromadné dopravě a nabízí flexibilitu při plánování cest.

V roce 2022 Daytrip získal investici 150 milionů korun, kterou plánuje využít pro další expanzi a vývoj nových produktů přizpůsobených postpandemickému cesto vání. Daytrip se tak stává významným hráčem na trhu meziměstské přepravy.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michael  Durčák

Michael Durčák

Má rád fotbal a kočky. Kromě Finmagu píše pro magazín Reportér nebo komentáře o dění v USA pro Seznam Zprávy. Zároveň je redaktorem videoherního časopisu Score.

Související témata

byznysčasopisdopravaFinmagfirmypodnikánístartupytechnologické firmytechnologie

Letní příběh

Salt & Stone

Salt & Stone

599 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo