Články na téma: živnostenský rejstřík
Živnostenský rejstřík nebo přesněji Rejstřík živnostenského podnikání (RŽP) patří mezi informační systémy veřejné správy. Jeho správcem je ministerstvo průmyslu a obchodu.
Základní údaje o podnikajících osobách – jak fyzických, tak právnických – do nich zapisují živnostenské úřady (což ve skutečnosti nejsou samostatné úřady, ale odbory městských úřadů v obcích s rozšířenou působností, úřadů pražských městských částí, krajských úřadů nebo pražského magistrátu). Rozsah zapisovaných údajů určuje živnostenský zákon, stejně tak jako to, které z nich jsou veřejně přístupné komukoli a které zůstávají veřejnosti skryté.
Jaké údaje živnostenský rejstřík obsahuje?
RŽP obsahuje základní veřejně dostupné údaje o podnikatelích, jako jsou:
- Jméno, příjmení nebo název právnické osoby
- Identifikační číslo (IČO)
- Místo podnikání, sídlo, provozovna
- Předmět podnikání (typ živnosti)
- Datum vzniku a zániku živnostenského oprávnění
Neveřejná část obsahuje například rodná čísla nebo trvalá bydliště. Údaje se v rejstříku udržují ještě čtyři roky po ukončení podnikání.
Jak se zapsat do živnostenského rejstříku?
Oznámení o založení živnosti se dá podat
- na živnostenském úřadě
- přes CzechPOINT
- pomocí datové schránky
- e-mailem s elektronickým podpisem
- přes Portál živnostenského podnikání (rzp.cz), identifikovat se lze bankovní identitou nebo jiným uznávaným způsobem elektronické identifikace
Ideální je využít takzvaný Jednotný registrační formulář. Jeho prostřednictvím totiž nejenom oznámíte vznik živnosti živnostenskému úřadu, ale zároveň o zahájení podnikání informujete i finanční úřad (FÚ), správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu (ZP) a případně i úřad práce (ÚP).
Za první registraci na živnostenském úřadě se platí správní poplatek 1000 korun, pokud si později budetec chtít přidat další živnosti, bude to za poplatek 500 korun. Kromě toho je potřeba ještě občanský průkza (pokud se neprokazujete elektronickou identitou), a pokud nehodláte podnikat v místě trvalého bydliště, dokument, který potvrdí, že můžete podnikat na jiném místě, které jste si zvolili (výpis z katastru, že je vaše, dovolení majitele nemovitosti, nájemní smlouvy…)
Po registraci obdrží novopečený podnikatel výpis z živnostenského rejstříku, který už dávno (v roce 2008) nahradil dřív vydávaný živnostenský list. Zápis se v rejstříku objeví nejpozději do pěti dní
Další články na téma živnostenský rejstřík najdete na Peníze.cz.
Databáze informačních povinností spuštěna. Máme mapu byrokratického pekla
Ministerstvo průmyslu spustilo dlouho očekávanou Databázi informačních povinností. Měla podnikatelům zjednodušit orientaci v byrokracii. Zatím ale především ukázala, kolik té byrokracie vlastně je.
Pozor, šmejdi číhají všude. Pět nejčastějších podvodů na podnikatele
Podnikatelské prostředí láká nejen odvážné podnikavce a inovátory, ale také podvodníky, kteří se snaží využít zejména neznalosti začínajících živnostníků. Na co si zejména na startu podnikání dát pozor? Podívejte se na několik nejčastějších podvodů mířících na začínající OSVČ. Jaké to jsou?
Zakládáte firmu? Nepodceňujte prezentaci, název a logo můžou být naprosto klíčové
Skvělý produkt a byznysplán často nemusejí stačit. V seriálu Jak začít podnikat si dnes vysvětlíme, proč je tak důležitá (nejen) vizuální identita firmy. Jak tedy vybudovat dobrou a silnou značku a vyhnout se nejčastějším chybám?
Chcete rozjet podnikání? Výhody a nevýhody jednotlivých cest k byznysu
Uspět v byznysu neznamená jen mít dobrý nápad nebo produkt. Cest, jak začít podnikat a firmu dál úspěšně rozvíjet, je mnohem víc. Ať už se bavíme o převzetí už fungujícího podniku, podnikání na volné noze nebo třeba franšízy. Přinášíme přehled základních principů, jak začít podnikat.

Kdo se zastane živnostníků z donucení?
Počty osob samostatně výdělečně činných poslední roky mírně klesají, pořád jich je v porovnávání s jinými zeměmi mnoho. Řada jich ale de facto nepodniká, fungují v polozaměstnaneckém vztahu, ovšem bez zaměstnaneckých práv. Někteří dobrovolně, jiní prakticky z donucení. Čím to je, že pro levicové partaje nejsou (ani volebním) tématem?

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!
Možná bychom je mohli začít doceňovat dřív, než budou bezpečně pod zemí.