Jaké jsou potřeby obcí Plzeňské aglomerace? Odpovědi přináší nová studie

Plzeň 13. března 2025 (PROTEXT) - Jaké investice obce nejvíce potřebují? Jaké jsou jejich zkušenosti s dotacemi? A kde je největší prostor pro zlepšení? Na tyto otázky odpovídá nově vydaná analýza Mapování potřeb obcí Plzeňské aglomerace, která shrnuje priority rozvoje obcí v tomto území pro období po roce 2028.
Dokument, který pro Útvar koordinace evropských projektů města Plzně zpracovala Katedra politologie a mezinárodních vztahů Západočeské univerzity v Plzni, představuje jeden ze zásadních podkladů pro přípravu nové Integrované územní strategie PA 28+.
Z materiálu vyplývá, že hlavní výzvy pro obce Plzeňské aglomerace (PA) představují modernizace vodovodní infrastruktury, rozvoj dopravní sítě či navyšování kapacit škol. Vedle těchto prioritních oblastí identifikuje také klíčové problémy a překážky, které obce brzdí v rozvoji. „Mnoho obcí naráží na limity rozpočtů a bez dotací nemají šanci klíčové investice realizovat. Rozvoj obce je tak dominantně závislý na dotačních titulech a příležitostech, které nemusejí odpovídat vždy skutečným potřebám obcí,“ uvádí autoři studie.
Analýza rovněž poukazuje na vysokou administrativní náročnost dotačních procesů a potřebu lepší koordinace mezi obcemi a městem Plzní, které je nositelem Integrované územní strategie a koordinuje nástroj Integrovaných územních investic (ITI).
Plzeňská aglomerace klade důraz na včasnou přípravu, a proto je mapování potřeb obcí jedním z klíčových kroků při přípravě na nadcházející programové období. Výstupy analýzy poslouží nejen jako podklad pro přípravu nové Integrované územní strategie ITI 28+, ale také pro vyjednávání o nastavení národních priorit v novém programovém období.
Celý dokument Mapování potřeb obcí Plzeňské aglomerace naleznete zde.
Kontakt:
Šárka Řechková, vedoucí úseku ITI
Útvar koordinace evropských projektů města Plzně, p.o.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
„Články označené PROTEXT přebíráme ze stejnojmenné služby agentury ČTK, nejsou součástí redakčního obsahu webu Peníze.cz. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a nese odpovědnost za její obsah. ČTK v podmínkách služby uvádí, že nezveřejní informace, které by byly v rozporu se zákonem nebo by mohly být způsobilé porušit práva třetích osob na ochranu osobnosti, případně jiná zákonem chráněná práva třetích osob.“
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu