Předplatit časopis Finmag

Fialově vládě se krátí čas. Stihne zkrotit úředního šimla?

Pavel Jégl
Pavel Jégl
14. 5. 2024
 8 243
komentář

Některé naše povinnosti vůči úřadům nedávají smysl, nekonečná čekání na úřední povolení zase dusí ekonomiku a maří investice. Vláda slíbila, že tento tristní stav změní. Stihne to? Čas do sněmovních voleb se krátí.

Fialově vládě se krátí čas. Stihne zkrotit úředního šimla?
Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček. Pomůže ale skutečně podnikatelskému prostředí v Česku? (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Českem prorostly regulace a byrokracie. Mnohé jsou absurdní. Jak jinak, jsme přece zemí Franze Kafky, kde nikdy nebyla nouze o kafkárny.

Kde jinde než v české kotlině tři úřady kontrolují totéž a všechny od vás požadují stejné informace? Kde jinde se mohla přihodit taková věc jako tři daňové sazby na jedno pivo? A znáte snad jinou zemi s tak komplikovaným a nelogickým systémem regulace prodeje o státních svátcích?

Platí tady pátý Parkinsonův zákon?

Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že nesmyslné regulace bude potírat. Ujistila v něm, že sníží administrativní zátěž, která ztrpčuje život obyvatel a byznys podnikatelů i firem. Schválila tři antibyrokratické balíčky, první v roce 2022, druhý loni a třetí letos počátkem května. Vládní usnesení vyhlašují záměr skoncovat se sedmi desítkami úředních povinností, které (s výjimkou některých politiků a úředníků) nedávají nikomu smysl.

První dva balíčky například ruší povinné pravidelné lékařské prohlídky pro zaměstnance v nerizikových profesích, zvyšují hranice obratu pro povinné platby DPH a podnikatelům dovolují vést účetnictví v cizí měně.

Třetí balíček mimo jiné umožňuje zasílat zaměstnancům některé pracovněprávní dokumenty, jako je mzdový výměr, pouze elektronickou formou. Chystá se také skoncovat s povinností písemně ohlašovat úřadům práce podíl zaměstnanců se zdravotním postižením.

Hosana! To se nám panečku zjednoduší život, mohl by si našinec pomyslet po četbě informace o antibyrokratických počinech kabinetu na jeho webu. Tak prostinké to však není.

Hospodářská komora upozorňuje, že úřední mašinérie se nevzdává. Rušené povinnosti hravě převažují úkoly vyplývající z nových nařízení. Tím spíš, že ze čtyř desítek antibyrokratických opatření obsažených v prvních dvou vládních balíčcích byl dosud zrušen jen zlomek.

Je snad na vině pátý Parkinsonův zákon? Ten tvrdí, že pokud existuje nějaký způsob, jak oddálit rozhodnutí, dobrá byrokracie tento způsob najde.

Dlouhé čekání na razítko

Příležitostí ke krocení úředního šimla, snížení administrativních úkolů podnikatelů a zjednodušení i zrychlení úředních postupů je v této zemi spousta. Některé z nich však vyčnívají z řady, pro ekonomiku země jsou zvlášť důležité.

Patří mezi ně zrychlení administrativy spojené se stavebním povolením. V souboji o investory Česko v posledních letech často prohrává. Jak by ne, vždyť než v této zemi dostanete stavební povolení, jinde už můžete mít postaveno a rozjíždět byznys.

Problém má řešit nový stavební zákon, který platí od počátku roku. Experti z realitek však upozorňují, že počet razítek pro stavební povolení se nezmenšil, ale naopak o jedno zvýšil. A zpoždění nabraly prováděcí předpisy. Není jasné, jak má vypadat projektová dokumentace, co má být její součástí.

Klíčovou roli ve zjednodušení a urychlení stavebního řízení by měla sehrát digitalizace. Desítky žádostí má nahradit jeden návrh vyplněný online v jednom intuitivním formuláři.

Do této digitální éry by měl stavební zákon vstoupit počátkem července. Četné maléry státní správy s IT projekty vyvolávají otázku, zda se tomu dá věřit.

I když digitalizace nakrásně klapne, nebude však vyhráno. Investice bude dál brzdit chronický nedostatek pracovníků, a to i vysoce kvalifikovaných či špičkových expertů. Potýkají se s ním také zavedené domácí firmy. Jejich výroba proto neběží na plné obrátky, leckdy jsou nuceny odmítat zakázky.

Jak hodnotíte dosavadní tři antibyrokratické balíčky?

Když nevystačíte se zlatými českými ručičkami a českými mozky, měli byste mít možnost dovézt kvalifikovanou pracovní sílu ze zahraničí. Jenže dostat je do země – na to mnohdy nestačí ani rok. Jinde v Evropě přitom cizinci dostanou pracovní povolení už během týdnů či několika málo měsíců.

Poslanec za Piráty Jakub Michálek v nedělních Otázkách Václava Moravce upozorňoval, že ministerstvo zahraničí začalo zjišťovat, proč vyřizování dokladů pro zahraniční pracovníky trvá na ambasádách tak dlouho. Je tristní, že to vláda po dvou a půl letech u moci ještě neví.

Jak odšpuntovat investice

Pokud by se vládě podařilo výrazně omezit administrativní a regulační zátěž, vykonala by tuze prospěšnou věc. Usnadnila by běžný život i podnikání. Snížil by se počet těch, kteří se raději nechají zaměstnávat, než by podnikali, nechali si nakládat hromadu administrativy a museli plnit stohy předpisů.

Přívětivější prostředí pro podnikání by také mohlo omezit láteření nad tím, že nadnárodní společnosti z Česka rok co rok odlévají v dividendách stovky miliard korun do svých mateřských firem.

Není to snad také tím, že je v této zemi prostě nemohou rozumně investovat?

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
10
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a... Více

Související témata

byrokraciebyznyskomentářlegislativapodnikáníPodnikavé Českovládazaměstnanci

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo