Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Bilancování. Měny v roce 2011: koruna nakonec dostala na zadek

Jan Traxler
Jan Traxler
23. 1. 2012

Koruna, zlotý a forint skončily na chvostu. Oslabovat začalo i euro. Naopak nadále posiluje japonský jen a ke konci roku se přidal i americký dolar. Vývoj v roce 2012 je plný nejistot.

Bilancování. Měny v roce 2011: koruna nakonec dostala na zadek

Závěrečná část trojdílného ohlédnutí za loňským rokem. Předchozí části hledejte zde:

Jak před rokem hodnotil Jan Traxler předloňský rok a jak odhadoval rok loňský? Čtěte zde: Měny roku 2011? Chilské peso, brazilský real a ruský rubl!

Špatné ekonomické vyhlídky oslabují korunu

Česká koruna v uplynulém roce k většině měn oslabila. Rok 2011 sice nastartovala rychlým posilováním a v médiích se objevovaly titulky o tom, jak koruna brzy překoná svá historická maxima z roku 2008, ovšem růst se záhy zastavil a od září je vývoj zcela opačný. Za poslední čtyři měsíce loňského roku oslabila koruna o sedm procent vůči euru a k dolaru ztratila téměř dvacet procent.

Za oslabováním stojí očekávání hospodářské recese v Evropě, která se výrazným způsobem promítne i do české ekonomiky, zejména poklesem výroby a exportů v automobilovém průmyslu (ačkoliv generální ředitel Škody Auto je optimista a věří, nebo to alespoň tvrdí veřejnosti, že v roce 2012 dosáhne Škoda rekordních prodejů).

Nedůvěru zahraničních investorů dále umocnily zprávy o tom, že rakouské banky chtějí omezit financování developerských a podnikatelských projektů ve střední a východní Evropě, to byl v České republice v uplynulém desetiletí jeden z hlavních zdrojů kapitálu. Očekává se, že podobně bude postupovat i italská UniCredit, další důležitá banka financující nové projekty.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Koruna k euru, pět let 

Zdroj: Peníze.cz

Vývoj měn ve světě

Špatné makroekonomické ukazatele v Evropě v kombinaci s vysokým zadlužením posilují nedůvěru investorů okolo celé zeměkoule v budoucnost eura. Z toho těží ostatní hlavní světové měny – americký dolar, japonský jen, švýcarský frank, britská libra i australský dolar. Slabší euro může Evropě pomoct zvýšit konkurenceschopnost, ovšem k tomu by muselo oslabit řádově o desítky procent. Nejvíce by z toho těžilo Německo a další exportně orientované ekonomiky.

Nejlépe si za rok 2011 vedl japonský jen, který posílil vůči koruně o 12 procent a k dolaru zpevnil o pět procent. Podobný vývoj zaznamenal i čínský jüan. Z latinskoamerických měn nejvíce posílily paraguayské guarani a peruánský nuevo sol. Naopak brazilský real a chilské peso, mí favorité pro rok 2011, po intervencích centrální banky dokonce oslabily.

Spolu s korunou oslabovaly i další středoevropské a východoevropské měny. Polský zlotý ztratil na korunu osm procent, maďarský forint devět a turecká lira třináct procent. Vůbec nejhorší měnou byl běloruský rubl, jehož kurz spadl o 61 procent. Z likvidních měn nejvíce oslabil jihoafrický rand (-13 procent), který tlačí dolů záporná bilance běžného účtu.

Vývoj kurzu USD/CZK

Koruna k dolaru, pět let 

Zdroj: Peníze.cz

Bezpečnější měny

Změna kurzu světových měn ke Kč, 2011Snaha predikovat vývoj měnových párů nemá daleko od vykládání karet, speciálně na krátkodobém horizontu. Jestli bude koruna v roce 2012 nadále oslabovat nebo naopak zpevní, to je ve hvězdách a z hvězd bohužel číst neumím. Netroufám si ani odhadovat, jaký bude koncem roku kurz eurodolaru, jestli vůbec euro bude ještě existovat.

Očekávám, že se ekonomická recese během roku rozšíří z Evropy do zbytku světa, tudíž že klesnou exporty komodit z Latinské Ameriky a spotřebního zboží z Asie. Na základě toho lze usuzovat u exportně orientovaných asijských a jihoamerických zemí menší obchodní přebytky, což by mělo vést k oslabení měny.

Vše ale může být nakonec jinak. A tak je rozumnější se držet dlouhodobého pohledu, který nám říká:

  • rozložte majetek do více měn
  • nevěřte měnám zadlužených špatně hospodařících zemí

S klienty se při sestavování portfolia vždy snažíme část investic držet v korunách, část ve švýcarském franku a část v asijských a jihoamerických měnách. Další „bezpečnější“ měny by z dlouhodobého pohledu měly být norská koruna nebo australský dolar. Podíl eura, dolaru a libry zpravidla minimalizujeme.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

australský dolarBěloruský rublčeská korunadolarEvropaforintguaraniJan Traxlerjenjüankorunakurzy měnlibraměnynorská korunanuevo solpesorandrealreceserublšvýcarský frankturecká liraUniCredit

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo