Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Kalkulačka inflace - hodnota peněz v čase

Naše inflační kalkulačka počítá, jak se mění hodnota peněz v čase. Kalkulačka vypočítá budoucí inflaci: zadáte inflaci, se kterou počítáte pro budoucí roky, kterou odhadují odborníci, na jakou cílí Česká národní banka… a my vám povíme, jaká bude hodnota peněz za tolik roků, kolik si přejete.

Umíme ale udělat přepočet hodnoty peněz v minulosti. A to obousměrně, pokud si zvolíte možnost „minulá inflace֧“ můžete si nechat provést výpočet inflace tak, že si řeknete: měl jsem v roce 2003 sto tisíc, jakou hodnotu mají v roce 2023. Ale můžete taky obrátit pořadí let a ptát se: kolik tisícovek by mi v roce 2003 stačilo na to, na co jsem v roce 2023 potřeboval sto tisíc.

 Od roku 1954 do roku 1989 vycházíme z meziroční inflace odhadnuté na 3,3 procenta, po roce 1989 pak vycházíme z meziroční inflace, jak ji pravidelně zveřejňuje statistický úřad.

Výpočet inflace

%

Související kalkulačky

Často kladené otázky

  • Inflace, tedy to číslo, je vlastně správněji míra inflace. A z toho plyne, že se spíš měří, než počítá. My pracujeme s inflací, kterou měří Český statistický úřad. Ten si stanovil (a občas ho upravuje) takzvaný spotřební koš, vybral reprezentativní mix zboží a služeb (celkem jich je zhruba 450), jejichž ceny pravidelně sleduje. Míra inflace je pak číselné vyjádření toho, jak roste cenová hladina tohoto zboží a služeb. Spotřební koš by měl odrážet spotřebu celé populace, ale třeba pro takzvanou důchodcovskou inflaci, která se používá při výpočtu valorizace důchodů, se sleduje jinak složený spotřební koš, který víc odráží to, co potřebují k životu a nakupují starší lidé.

  • Časová hodnota peněz se mění, protože inflace, dalo by se říct. Bylo by to ale asi příliš jednoduché, a je tedy potřeba jít dál a ptát se, proč je na světě inflace. Tím, co inflaci částečně způsobuje, je to, že přibývají peníze. A pak platí jednoduchá logika: čím víc něčeho je, tím míň je to vzácné a tím menší ochotu lidé mají, aby za to směňovali svoje zboží a služby. Není to ale příčina jediná, inflaci ovlivňuje i psychologie, to, jak jsou lidé ochotní nakupovat. A tím, jestli mají co. Jde tedy i o vztah nabídky a poptávky.

  • Nejvyšší míru inflace si samostatné Česko odžilo hned na svém počátku. V roce 1993 dosáhla průměrná roční míra inflace 20,3 procenta. Druhou nejvyšší míru inflace jsme zažili v roce 2022, kdy číslo dosáhlo hodnoty 15,1 procenta.

  • Můžete samozřejmě věřit ve spiknutí elit, které o inflaci nějak rozhodují, ale budete pak věřit kravinám. Ale je samozřejmě pravda, že jsou lidé, kteří ji můžou ovlivnit mnohem víc než člověk obyčejný. V první řadě sedí ovlivňovači inflace v centrálních bankách, kde rozhodují o základních úrokových sazbách. Ty jsou rozhodující pro to, jak drahé jsou úvěry, a to ovlivňuje celé národní ekonomiky, v případě těch největších bank ekonomiku globální. Naprosto klíčová jsou také rozhodnutí a chování politiků a zákonodárců. Ale každý z nás má vždycky svůj díl, protože inflaci ovlivňuje i nákupní chování každého z nás. Nakonec: každý z nás má taky svojí osobní inflaci. Pokud například nečtete knihy a noviny a používáte bidet, raketový růst papíru vaši soukromou inflaci neovlivní, pro vaši peněženku je to irelevantní. Vyzkoušejte i kalkulačku osobní inflace.

Ohodnoťte kalkulačku

-
0
+

Sdílejte

 

Finanční produkty online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo