Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ – kalkulačka

Aby měla podnikající žena – OSVČ nárok na mateřskou, tedy peněžitou pomoc v mateřství, musí si dobrovolně určitou dobu platit nemocenské pojištění. Kalkulačka mateřské OSVČ nejen spočítá, kolik je potřeba na pojištění odvést, aby OSVČ mateřskou vůbec dostala, ale taky propočte, kolik je možné platit, aby peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ byla co nejvyšší. Jediné, co pro výpočet mateřské OSVČ potřebujeme vědět, je výše měsíčních záloh, které budoucí maminka odvádí na sociálním pojištění.

Kalkulačka výše mateřské počítá minimální mateřskou (za minimální pojistné) a výši maximální možné mateřské podle toho, jak vysoké pojistné smí OSVČ platit.

Mateřská pro OSVČ – kalkulačka

Související kalkulačky

Často kladené otázky

  • Mateřská pro OSVČ není samozřejmost. K tomu, aby dostala OSVČ peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), musí být před datem nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěna minimálně 270 dní ze dvou roků předcházejících nástupu na mateřskou. Nejméně 180 dní z toho musí spadat do období jednoho roku před nástupem na mateřskou. Výše mateřské závisí na výši odvedeného pojistného, ta má pevně stanovenou spodní hranici, horní hranice je závislá na výši záloh odváděných na sociální pojištění.

  • Když se počítá mateřská OSVČ, výpočet vychází z pojistného odvedeného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ. Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ je v roce 2023 omezené zdola, nemůže být míň než 168 korun, i shora – vyměřovací základ nemocenského pojištění nesmí být vyšší než vyměřovací základ sociálního pojištění.

    Výše mateřské OSVČ se počítá z denního vyměřovacího základu, který se u OSVČ stanovuje na základě odvedeného pojistného. Mateřská OSVČ je 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

  • Mateřská dovolená OSVČ trvá stejně jako mateřská dovolená zaměstnaných žen. Trvá 28 týdnů, případně 35 týdnů. Když ovšem má nasbíráno během uplynulých dvou let dost dní s nemocenským pojištěním. Po tuto dobu má taky maminka OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na mateřskou si žena určuje sama v době od začátku šestého do začátku osmého týdne před předpokládaným datem porodu. Pokud příroda neřekne dřív jinak. Pro rodiče, kteří nárok na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství nemají, je tu ode dne porodu rodičovský příspěvek.

  • Mateřskou u OSVČ vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. O vyplacení mateřské se žádá u okresní správy sociálního zabezpečení, a to osobně nebo poštou. Elektronicky to zatím stále není k ostudě státního úřadu možné. Potřebovat budete tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Budoucím maminkám ji dá a datum předpokládaného porodu předvyplní její ošetřující gynekolog.

  • Pokud si maminka neplatila dostatečně dlouho nemocenské pojištění (nebo pokud si tatínek platil vyšší), může se vyplatit, aby na mateřskou šel otec. V první řadě musí ovšem splnit podmínky dostatečné doby pojištění. V druhé řadě musí s maminkou uzavřít písemně dohodu, že bude o dítě pečovat. A pak je ještě potřeba vyplnit dokument jménem Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče (ta narozdíl od žádosti o výplatu mateřské jde podat elektronicky). Mateřskou ale otec dítěte může dostávat až po šestinedělí, od sedmého týdne po porodu. A musí k tomu nastoupit na mateřskou dovolenou, tedy mimo jiné nepodnikat. na mateřské může zůstat o řečených šest týdnů kratší dobu než maminka, tedy 22 týdnů (31 týdnů u vícečetného porodu)

    Jsou i jiné případy převzetí do péče: úřady rozhodnou o svěření dítěte do péče někoho jiného, maminka dlouhodobě vážně onemocní nebo zemře.

Ohodnoťte kalkulačku

-
2
+

Sdílejte

 

Finanční produkty online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo