Články na téma: knihy
Adaptuj se, nebo umři! Příběhy slavných firem, které vás dost možná překvapí
Finmag nedávno změnil svůj profil. Chce se teď víc orientovat na podnikání a ty, kteří podnikají. Dobře, špatně? To je nakonec na našem snažení a vašem posouzení. Každopádně víme z historie, že změna směru může být k dobrému.

Být první nestačí. Tyhle „cool“ vynálezy ukázaly cestu k fatálnímu neúspěchu
Každý správný vědecko-technický bulvár musí alespoň jednou za čtvrt roku vydat seznam deseti „next big things“, tedy inovací, které zaručeně zboří svět a zásadně změní naše životy. Ještě zajímavější je ale ohlédnout se za těmi, které to neudělaly.

Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla, míří na Západ
Minulý rok byl pro nás těžký, říkají zakladatelé firmy Knihobot bratři Dominik a David Gazdošovi. Jejich společnost, která se zabývá automatizovaným výkupem a prodejem knih, nezískala investora, jak plánovala, zastavila pokusy uchytit se v zahraničí a musela propustit třetinu lidí. Zároveň to ale byl svým způsobem i zisk, říkají bratři v rozhovoru pro Finmag.cz.

Statistika je mocná věc. Jak číst čísla a nenaletět manipulaci?
Statistiku používáme všichni a často si toho ani nevšímáme. Pracují s ní politici, měří se v ní pracovní výkony a banky s její pomocí rozhodují, zda dostaneme úvěr. Jenže čísly, grafy a křivkami lze člověka i snadno ošálit a ani není nutné lhát. Jak se nenechat napálit? Ve své zatím poslední knize, která nedávno vyšla v českém překladu, o tom píše novinář a ekonom Tim Harford.

Horákovi: Albatros stál a padal s Harrym Potterem. Bylo třeba to změnit
Jaroslav a Silke Horákovi v obsáhlém rozhovoru vyprávějí o tom, jak z legendárního, ale skomírajícího Albatrosu, vypiplali jeden z největších nakladatelských domů v Česku. Přečtěte si ukázku z nového Finmagu.

Chytré poznámky změní vaše myšlení. Netřeba mít názor na všechno, říká vědec
Číst knihy nestačí. Aby člověk pochopil a dostatečně si zafixoval informace, které z nich čerpá, je třeba si dělat poznámky. Chytré poznámky. „Zapisování nás nutí radikálně filtrovat a rozhodovat se o tom, co skutečně stojí za naši pozornost,“ říká pro Finmag.cz německý spisovatel a vědec Sönke Ahrens.

Blíží se konec světa, vydělá na něm Čína
Naštvat čtenáře knihou ještě před tím, než začne úvodní kapitola, to je opravdu výjimečné. Bruno Maçães to však ve své novince dokázal, přestože je to kniha jinak výborná.

Pamflet proti politickým neziskovkám je učebnice stereotypů
Právník a někdejší politik ODS, hnutí Brno Plus i Trikolóry Robert Kotzian vidí v neziskovkách hrozbu západní civilizaci. Jeho konspiračně-populistický pamflet Politické neziskovky lze brát jako kuriozitu, v horším případě jako kuchařku konzervativní pravice.

Deset roků Audioteky: vlastní produkce a sázka na streamování
Audioteka působí na českém audioknižním trhu od roku 2011. Tehdy jako první distributor audioknih postavila podnikání pouze na aplikaci, skrze kterou šlo audioknihy – výhradně v digitální podobě – nakupovat i poslouchat. Dnes má nakročeno ke stomilionovému obratu.

Kdo nesdílí Babiše, není Čech! Nic pitomějšího už letos neseženete
Ve svém snění číslo dvě vidí Andrej Babiš zemi bohatstvím a vládními dary oplývající. Nepíše ale, na kterých stromech rostou peníze, ze kterých to vše zaplatí.

Tramping jako politikum. Putování za obzor svléká český fenomén donaha
V zásadní knize českých historiků se dozvíme detaily ze života trampů, ale lze ji číst i jako doklad neustálého vyjednávání práva na svobodné trávení volného času. Střetávání trampingu s mocí má řadu vrstev, což je možná důvod, proč se autoři bojí odvážnějších závěrů.

Ve vlastní šťávě. Jak (se) vařil český národ podle porevolučních kuchařských knih
Řekni mi, co jíš, a já ti povím, kdo jsi! Jídlo svým způsobem skutečně odráží kulturu svých jedlíků a také jejich materiální poměry. A proměnu toho, jak jsme se od roku 1990 stravovali, můžeme sledovat na proměnách kuchařských knih. Materiálu ke zkoumání je dost, vždyť kuchařky představují zhruba desetinu (!) knižního trhu.

10 + 2 tipy na knihy a audioknihy
Podle Franze Kafky má být kniha sekerou na zamrzlá moře ve čtenářích. Většina z následujícího výčtu je XXL fiskarska.

Dokud nepřestanete lhát, nic se nevyřeší
Vydávají překlady literárních klenotů 20. století i pobuřující eseje o současnosti. Petr Januš a Jaroslav Tvrdoň z nakladatelství Rubato v druhé části našeho rozhovoru vysvětlují, co jim chybí na české literatuře a jak hledají optimismus v každodenním marasmu.

Kniha jako droga funguje dál, akorát se čtou větší sračky
Nejlepší překladové nakladatelství v Česku plánovalo konec. Pandemie ale Jaroslava Tvrdoně a Petra Januše z Rubata přesvědčila, že jejich práce má smysl. Jejich knihy přece otevírají oči!

Poslední hradba offline světa
Proč papírové knížky nedopadly jako cédéčka? „Čtečky se sice zdokonalují, pořád se ale jen snaží tvářit jako kniha, přitom jí nesahají ani na paty,“ říkají zakladatelé úspěšného nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Život je krátký a knížek spousta
Během hospodářské krize nakladatelství Jan Melvil Publishing málem nepřežilo. Nakonec mu zachránila život specializace na osobní rozvoj a produktivitu. Dnes patří mezi nejzajímavější podniky na českém knižním trhu. Přečtěte si rozhovor s jeho zakladateli Tomášem Baránkem a Vítem Šeborem.

Kašpárkovy předvánoční knižní tipy, ročník 2016
Devítisetstránkové dějiny spotřební kultury, absurdní zážitky padesátníka v softwarové firmě, návody na efektivní konání dobra nebo na výběr bytu podle optimálního algoritmu: připravte si pod stromkem místo na knížky.

Knihy mají zelenou. Stejně trčí na místě
K daňovému zvýhodnění knih chybí silné argumenty. Většina prodaného zboží je brak a na rozdíl od potravin a léků náklady na knihy nezatěžují díky knihovnám nejchudší. Víc než stát škodí špatné a slabé služby.

Ve firmě, která chce zabít vlastní obor
Životopis zakladatele Amazonu Jeffa Bezose přináší vtahující příběh a závažné otázky.

Nakladatelé do kriminálu nepatří
Vydavateli knihy Adolf Hitler – projevy hrozí trestní stíhání a až tři roky za propagaci nacismu. Zhruba osm let po osvobozujícím rozsudku pro vydavatele českého překladu Hitlerova Mein Kampfu se rýsuje nový spor o to, jaké názory se smí vydávat. Jedná se ze strany orgánů činných v trestním řízení o snahu šikanovat kontroverzního nakladatele a autora, nebo o skutečně upřímně míněnou ochranu ústavnosti a svobody? Před čím vlastně máme být chráněni?