Články na téma: knihy
Knihy jsou tištěné nebo elektronické dokumenty, které obsahují text, obrázky a další informace. Poskytují zábavu, vzdělání, informace a další.
Podnikatelé mohou využívat knihy k několika činnostem: knihy poskytují zvýšení viditelnosti dané osobnosti nebo firmy, rozšiřují síť kontaktů, generují příjem a slouží i jako marketingový nástroj. Pokud se kniha týká podnikání, může čtenářům poskytnout jedinečný náhled do chodu daného podnikání a pomoct tak budovat vztah se zákazníkem.
Podnikatelé mohou podnikat v oblasti knih v několika odvětvích. Mohou sami psát knihy, ve kterých budou sdílet své zkušenosti, mohou vydávat knihy a založit si tak vlastní nakladatelství, anebo mohou podnikat v oblasti marketingu a distribuce knih.
Mezi nevýhody spojené s tímto oborem bezesporu patří vysoké náklady na výrobu knih, jejich vydání i na marketing. Konkurence v České republice je silná a na trhu vládnou velká nakladatelství. Proto tento obor vyžaduje nejen dobré tvůrčí psaní a další schopnosti, ale také dobrou znalost tohoto trhu, konkurence a marketingových strategií.
Další články na téma knihy najdete na Peníze.cz.
Knihobot bere sto milionů na dobytí Německa
Největší český online obchod s použitými knihami získal 4 miliony eur (100 milionů korun) na další růst v Německu. Peníze mu svěřil Genesis Growth Equity Fund I a investoři z Mitonu, kteří antikvariát podporují dlouhodobě.
Řemeslo musíte milovat, jinak to nejde, říká knihvazačka. Každá kniha se prý rozpadne jinak
„Lidé si většinou myslí, že jsem knihovnice,“ říká Jana Gutteková, zatímco jehlou prošívá hřbet sbírky básní. „A když jim řeknu, že jsem knihvazačka, že knihy vyrábím, tak se zarazí: A to jako jde?“ Odemykáme pro vás další podnikatelský příběh z našeho projektu Podnikavé Česko, který najdete i v aktuálním tištěném časopise.
Posílí silní, oslabí malí. Kam kráčí nakladatelé aneb Velký přehled knižního trhu v Česku
Co mají společného pandemie covidu, druhý rok brutální ruské války na Ukrajině a rozjíždějící se globální ekonomická krize? První i poslední. Promítly se všude: v politice, ve společnosti, v kultuře. A nutně zamávaly taky s kondicí českého knižního trhu. Začtěte se do ukázky z velkého tématu aktuálního tištěného Finmagu.
Neviditelné podnikání. Ghostwriting využil Trump i princ Harry, funguje i v Česku
Co mají společného Donald Trump, princ Harry či Andre Agassi? Pro sepsání svého příběhu využili ghostwriterů a zaplatili jim nemalé peníze. Stínoví autoři působí i na českém knižním trhu.
Ježíškem to nekončí. Tyhle knihy letos trhly rekordy, najdete tu svou?
Originalita, silný příběh, neotřelý styl, aktuálnost. Základní ingredience pro úspěšnou knížku. A když přidáme respektovaného autora či slavného protagonistu, je bestseller na spadnutí. Které knihy vydané česky se letos prodávaly nejlíp? V aktuálním čísle tištěného Finmagu jsme se zeptali přímo českých nakladatelů.
Knihobot už nechce být jen e-shop. V Praze otevírá první knihkupectví
Největší český knižní secondhand Knihobot před Vánoci otevírá v pražských Holešovicích své vůbec první knihkupectví. Dosud prodával tituly výhradně přes e-shop. V budoucnu chce prodejnu využít i jako prostor pro pořádaní literárních a komunitních akcí.
Nulová DPH na knihy je podvod, vymstí se nám to, říká první československý podnikatel
„Ač dělám vlastně stále to samé, nikdy si nemůžu být jistý výsledkem. Každá kniha je jiná,“ říká Aleš Lederer v rozhovoru pro nové číslo Finmagu. Majitel nakladatelství Prostor tvrdí, že právě nejistota je na tomto byznysu nejzajímavější, nejzábavnější, nejinspirativnější.
Dej si knihu! Tipy na knižní bestsellery pod stromeček
Prosincové číslo Finmagu klepe na dveře s adventním věncem a tipy na dárky pod stromeček doporučují přední čeští nakladatelé. Co je to vlastně za lidi? Proč vsadili na knižní byznys? A co se pro ně změní s nulovou DPH?
Adaptuj se, nebo umři! Příběhy slavných firem, které vás dost možná překvapí
Finmag nedávno změnil svůj profil. Chce se teď víc orientovat na podnikání a ty, kteří podnikají. Dobře, špatně? To je nakonec na našem snažení a vašem posouzení. Každopádně víme z historie, že změna směru může být k dobrému.
Být první nestačí. Tyhle „cool“ vynálezy ukázaly cestu k fatálnímu neúspěchu
Každý správný vědecko-technický bulvár musí alespoň jednou za čtvrt roku vydat seznam deseti „next big things“, tedy inovací, které zaručeně zboří svět a zásadně změní naše životy. Ještě zajímavější je ale ohlédnout se za těmi, které to neudělaly.
Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla, míří na Západ
Minulý rok byl pro nás těžký, říkají zakladatelé firmy Knihobot bratři Dominik a David Gazdošovi. Jejich společnost, která se zabývá automatizovaným výkupem a prodejem knih, nezískala investora, jak plánovala, zastavila pokusy uchytit se v zahraničí a musela propustit třetinu lidí. Zároveň to ale byl svým způsobem i zisk, říkají bratři v rozhovoru pro Finmag.cz.
Statistika je mocná věc. Jak číst čísla a nenaletět manipulaci?
Statistiku používáme všichni a často si toho ani nevšímáme. Pracují s ní politici, měří se v ní pracovní výkony a banky s její pomocí rozhodují, zda dostaneme úvěr. Jenže čísly, grafy a křivkami lze člověka i snadno ošálit a ani není nutné lhát. Jak se nenechat napálit? Ve své zatím poslední knize, která nedávno vyšla v českém překladu, o tom píše novinář a ekonom Tim Harford.
Horákovi: Albatros stál a padal s Harrym Potterem. Bylo třeba to změnit
Jaroslav a Silke Horákovi v obsáhlém rozhovoru vyprávějí o tom, jak z legendárního, ale skomírajícího Albatrosu, vypiplali jeden z největších nakladatelských domů v Česku. Přečtěte si ukázku z nového Finmagu.
Chytré poznámky změní vaše myšlení. Netřeba mít názor na všechno, říká vědec
Číst knihy nestačí. Aby člověk pochopil a dostatečně si zafixoval informace, které z nich čerpá, je třeba si dělat poznámky. Chytré poznámky. „Zapisování nás nutí radikálně filtrovat a rozhodovat se o tom, co skutečně stojí za naši pozornost,“ říká pro Finmag.cz německý spisovatel a vědec Sönke Ahrens.
Blíží se konec světa, vydělá na něm Čína
Naštvat čtenáře knihou ještě před tím, než začne úvodní kapitola, to je opravdu výjimečné. Bruno Maçães to však ve své novince dokázal, přestože je to kniha jinak výborná.
Pamflet proti politickým neziskovkám je učebnice stereotypů
Právník a někdejší politik ODS, hnutí Brno Plus i Trikolóry Robert Kotzian vidí v neziskovkách hrozbu západní civilizaci. Jeho konspiračně-populistický pamflet Politické neziskovky lze brát jako kuriozitu, v horším případě jako kuchařku konzervativní pravice.
Deset roků Audioteky: vlastní produkce a sázka na streamování
Audioteka působí na českém audioknižním trhu od roku 2011. Tehdy jako první distributor audioknih postavila podnikání pouze na aplikaci, skrze kterou šlo audioknihy – výhradně v digitální podobě – nakupovat i poslouchat. Dnes má nakročeno ke stomilionovému obratu.
Kdo nesdílí Babiše, není Čech! Nic pitomějšího už letos neseženete
Ve svém snění číslo dvě vidí Andrej Babiš zemi bohatstvím a vládními dary oplývající. Nepíše ale, na kterých stromech rostou peníze, ze kterých to vše zaplatí.
Tramping jako politikum. Putování za obzor svléká český fenomén donaha
V zásadní knize českých historiků se dozvíme detaily ze života trampů, ale lze ji číst i jako doklad neustálého vyjednávání práva na svobodné trávení volného času. Střetávání trampingu s mocí má řadu vrstev, což je možná důvod, proč se autoři bojí odvážnějších závěrů.
Ve vlastní šťávě. Jak (se) vařil český národ podle porevolučních kuchařských knih
Řekni mi, co jíš, a já ti povím, kdo jsi! Jídlo svým způsobem skutečně odráží kulturu svých jedlíků a také jejich materiální poměry. A proměnu toho, jak jsme se od roku 1990 stravovali, můžeme sledovat na proměnách kuchařských knih. Materiálu ke zkoumání je dost, vždyť kuchařky představují zhruba desetinu (!) knižního trhu.
10 + 2 tipy na knihy a audioknihy
Podle Franze Kafky má být kniha sekerou na zamrzlá moře ve čtenářích. Většina z následujícího výčtu je XXL fiskarska.