Adam Štěpánek

Adam Štěpánek
Kontaktujte autora
Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje u sledování svých oblíbených sportovních týmů, ať už ze světa fotbalu (i amerického) či basketbalu.
Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovikvíz
 6 316

Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovi

Emil Kolben patří mezi české podnikatelské legendy. Vizionář a udavatel trendů měl zásadní vliv na rozvoj českého průmyslu a podnikatelského prostředí obecně. Co víte o zakladateli ČKD, kterého v roce 2018 představitelé Hospodářské komory v anketě Česko-slovenský podnikatel století zařadili na páté místo? Otestujte se v našem kvízu.

2. 12. 2023
Podvody, krize, směrnice. Na podnikatele se toho valí čím dál vícnewsletter

Podvody, krize, směrnice. Na podnikatele se toho valí čím dál víc

V novém Finmag newsletteru se podíváme na stále vynalézavější podvody, kterým čelí (nejen) podnikatelé. A na další problémy spojené s vedením firmy.

5. 11. 2023
Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?anketa

Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?

Letos končí zastropování cen energií a v posledních dnech se vyrojily spekulace, že by ceny měly v příštím roce vyrůst o desítky procent. Jaká bude realita? A jak by se na to měli připravit podnikatelé? Zeptali jsme se expertů.

3. 11. 2023
Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertůanketa
 6 449

Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertů

Daň z příjmu právnických osob se počínaje příjmy za rok 2024 zvýší z 19 na 21 procent. Vláda tuto vyšší zátěž pro firmy obhajuje kromě jiného tím, že jim stát během covidu vydatně pomáhal. Měly by firmy tímto způsobem skutečně část pomoci „vrátit“? Nebudou kvůli tomu spíš Česko opouštět?

20. 10. 2023
Konec nechtěného obnažování. Adresy u datovek budou neveřejné, schválil Senátdatové schránky

Konec nechtěného obnažování. Adresy u datovek budou neveřejné, schválil Senát

Údaje o datových schránkách fyzických osob a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) už nebudou automaticky veřejné. Vyplývá to z novely zákona o elektronických úkonech, kterou dnes schválil Senát. Údaje budou nově zveřejňovány výhradně na základě individuální žádosti držitele datové schránky.

18. 10. 2023

Další skvělí autoři

Petr Preclík

Petr Preclík

Dnes pracuje na českém velvyslanectví v zambijské Lusace, dřív pracoval jako expert při OSN v Ženevě... Více

Roman Joch

Roman Joch

Ředitel Občanského institutu

Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?Vše o...
 7 004

Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?

Evropská směrnice NIS2 se blíží. Nejpozději od poloviny roku 2024 se dotkne nejméně šesti tisíc firem a dalších subjektů v Česku. Koho se směrnice NIS2 týká a co vše musí dotčená firma splnit? Napomůže náš velký přehled.

18. 10. 2023
Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?legislativa
 44 812

Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?

Vláda protlačila Sněmovnou konsolidační balíček, který v mnohém mění i podmínky pro české podnikatele. I když se pár drobností od května, kdy ozdravný balíček vláda představila, změnilo, to hlavní zůstává: zvýšit se má zdanění firem i odvody OSVČ. Změn z pohledu ponikatelů je ovšem mnohem víc. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších.

13. 10. 2023
Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertůanketa
 14 258

Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertů

České firmy se potýkají s poklesem poptávky, vysokými cenami energií i vysokou inflací. Většina z nich letošní rok dokonce označuje za horší než covidová léta. Přesto odbory přicházejí s doporučením, aby mzdy zaměstnanců rostly v příštím roce o osm až deset procent. Je to vůbec reálné?

13. 10. 2023
Nová pravidla pro „dohodáře“ očima expertů. Jak zasáhnou podnikatele?anketa
 39 552

Nová pravidla pro „dohodáře“ očima expertů. Jak zasáhnou podnikatele?

Novela zákoníku práce, kterou minulý měsíc schválili poslanci, upravuje kromě jiného pracovní podmínky takzvaných dohodářů, které se víc přiblíží klasickému pracovnímu poměru. Jak tyto změny dopadnou na firmy a podnikatele? Zeptali jsme se expertů.

6. 10. 2023
Blbá nálada, blbé vyhlídky. Tenhle newsletter radši nečtětenewsletter

Blbá nálada, blbé vyhlídky. Tenhle newsletter radši nečtěte

Před pár dny všechny naštvalo a znechutilo fotbalové derby, do toho nám evidentně začíná nová vlna covidu. Tak se v té blbé náladě pojďme ještě pobabrat. Je tady pesimistický Finmag newsletter. (A to ještě vzniká před volbami na Slovensku.)

1. 10. 2023
Důstojný důchod očima expertů. Stačí živnostníkům našetřit dva miliony?
 15 786

Důstojný důchod očima expertů. Stačí živnostníkům našetřit dva miliony?

Při debatách o zajištění důstojného důchodu podnikatelů se delší dobu zmiňuje potřeba našetřit si na penzi alespoň dva miliony korun. Platí ale tenhle cíl i dnes? Není potřeba už vyšší naspořená suma? A může v tomto směru pomoci vládní plán zvýšení záloh na sociální pojištění? Zeptali jsme se odborníků.

8. 9. 2023
Svatební rituály a (ne)revoluční vynálezy

Svatební rituály a (ne)revoluční vynálezy

Ve Finmag newsletteru se tentokrát podíváme na svatební rituály, úspěšné i neúspěšné vynálezy, jako tradičně na podnikání v Česku a nakonec i na mišmaš z celého světa. Tak jdeme na to.

27. 8. 2023
Jak najít nejlepší zaměstnance? Budujte brand, lidé se ozvou sami, radí experti
 8 425

Jak najít nejlepší zaměstnance? Budujte brand, lidé se ozvou sami, radí experti

Existují i ve firmách rozdíloví hráči? A je důležitější, co člověk umí, nebo jeho charakter? V dalším podcastu mentoringového programu DoToho! o HR světech se nejen těmito otázkami zabývají Hana Kučerová, CEO byznys hubu Opero a Martin Kalenda, zakladatel poradenské společnosti ImageLab, která se zabývá strategickým rozvojem firem. „Lidé buď spolupracují, nebo spolu pracují,“ pojmenovává zásadní rozdíl na pracovišti Kalenda.

27. 7. 2023
Nutnost, či zbytečná buzerace? Povinné bezhotovostní platby očima expertů
 20 319

Nutnost, či zbytečná buzerace? Povinné bezhotovostní platby očima expertů

Stále víc Čechů si v posledních týdnech stěžuje, že na řadě míst nemůže zaplatit kartou. Jde jen o sezónní jev, nebo se vrací „doba hotovostní“? Měl by stát zavést povinnost přijímat bezhotovostní platby? A jaký vliv (jestli vůbec nějaký) na současnou situaci mělo zrušení EET? Zeptali jsme se odborníků.

21. 7. 2023
Jak cinknout ruletu a zkusit víc byznysplánů. Tipy na chytré čtení

Jak cinknout ruletu a zkusit víc byznysplánů. Tipy na chytré čtení

Ve Finmag newsletteru nemůžou chybět tipy na článku z projektu Podnikavé Česko, podíváme se ale i na zaručený recept, jak přelstít ruletu. A na jedno těžké čtení, na které si budete muset vyhradit opravdu hodně času.

16. 7. 2023
Podnikání, medvědi i fotbal. Máme pro vás nový Finmag newsletter

Podnikání, medvědi i fotbal. Máme pro vás nový Finmag newsletter

Začaly prázdniny, tipy na výlety si ale budete muset přečíst jinde. My se ve Finmag newsletteru znovu zaměříme hlavně na podnikání. A trochu i na medvědy, Rusko a fotbal v Saúdské Arábii. Vlastně i ten jeden tip na výlet tady najdete.

9. 7. 2023
Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?
 23 051

Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?

V rámci úsporného balíčku vláda počítá se znovuzavedením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Slibuje si tím přísun dalších prostředků do státního rozpočtu. Je ale takový krok v současné chvíli ospravedlnitelný? A nedopadne nakonec tvrdě i na zaměstnavatele kvůli vyšším tlakům na zvýšení mezd? Zeptali jsme se expertů.

30. 6. 2023
Být cool za každou cenu nemá smysl, marketing není punk, radí expertka

Být cool za každou cenu nemá smysl, marketing není punk, radí expertka

Kateřina Tygl je specialistkou na marketing. Vytváří strategie, které klientům pomáhají splnit jejich obchodní nebo interní cíle. „Firmy chtějí být cool a zapomínají na ‚staré dobré‘ věci, například média, outdoorovou reklamu a reklamu offline obecně,“ vyjmenovává největší marketingové chyby malých a středních podniků v podcastu mentoringového programu DoToho!

29. 6. 2023
Ochrana zaměstnanců, nebo hrozba pro podniky? Zaručená mzda očima expertů
 10 658

Ochrana zaměstnanců, nebo hrozba pro podniky? Zaručená mzda očima expertů

Při jednáních o navyšování minimální mzdy se znovu debatuje o institutu takzvané zaručené mzdy, která určuje minimální míru výdělku podle složitosti či namáhavosti vykonávané práce. Odbory požadují její navýšení napříč všemi stanovenými skupinami, zaměstnavatelé zase už dlouho volají po jejím zrušení. Měl by stát určovat soukromému sektoru výši mezd? Zeptali jsme se expertů.

23. 6. 2023
Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?
 9 670

Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?

Vláda v rámci konsolidačního balíčku hodlá největší částku ušetřit na národních dotacích. Krok hájí slovy, že současný systém je neefektivní a navíc se často zneužívá. Ne všichni jsou ale zloději a lze najít firmy, kterým to naopak uškodí. Nešlo by tedy místo tupých škrtů najít prostředky třeba tím, že by naopak stát celý přebujelý systém zefektivnil? Zeptali jsme se expertů.

16. 6. 2023
Finmaží menu na víkend: České housle, americké brýle a italská pizza

Finmaží menu na víkend: České housle, americké brýle a italská pizza

Finmag newsletter tentokrát bez nějakého zastřešujícího tématu. Zato z celého světa: podíváme se do Ameriky, Číny, ale i do Chebska či Kampánie.

11. 6. 2023
1/4