Kalkulačka čisté mzdy 2023

Kalkulačka výpočet čisté mzdy 2023 provede výpočet čistého příjmu z hrubé mzdy, ale pracuje i v opačném směru: zařídí převod hrubé mzdy na čistou mzdu. Zaměstnavatelům kalkulačka čisté mzdy 2023 vypočítá náklady na zaměstnance: zahrne čistý příjem zaměstnance a daň z příjmů a odvody na sociálnízdravotní pojištění. Náš kalkulátor čisté mzdy automaticky počítá i se základními daňovými slevami

Pro přepočet hrubé mzdy na čistou nebo přepočet čisté mzdy na hrubou stačí do mzdové kalkulačky zadat několik málo údajů, ze kterých kalkulačka pro výpočet mzdy 2023 pozná, na jaké daňové slevy se bude uplatňovat nárok. A samozřejmě, jestli je výchozí údaj pro výpočet mzdy hrubá, nebo čistá mzda. Kalkulačka mimo jiné i pozná, jestli případné slevy na děti nebudou zakládat nárok na vrácení části daně poplatníkovi (daňový bonus).

Základní verzeRozšířená verze

Výpočet čisté mzdy

+
Čistá mzda:24 770 Kč
Tip: Finanční produkty online
Roční čistá mzda:297 240 Kč
Základ daně:30 000 Kč
Pojistné zaměstnavatel:-10 140 Kč
     - z toho sociální pojištění7 440 Kč
     - z toho zdravotní pojištění2 700 Kč
Hrubá mzda:30 000 Kč
Pojistné:-3 300 Kč
     - z toho sociální pojištění1 950 Kč
     - z toho zdravotní pojištění1 350 Kč
Daň celkem:-4 500 Kč
     - daň:4 500 Kč
Daňová sleva:2 570 Kč
Daňové zvýhodnění na děti:0 Kč
Záloha na daň po zvýhodnění a slevách:-1 930 Kč
Daňový bonus:0 Kč

Související kalkulačky

Často kladené otázky

  • Čistá mzda (pro státní zaměstnance správněji čistý plat případně pro každého čistý příjem) je zjednodušeně odměna za práci, kterou vykoná zaměstnanec pro zaměstnavatele, snížená o povinné odvody. Těmi odvody, které se při výpočtu čisté mzdy strhnou ze mzdy hrubé, jsou daň z příjmů, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Jednoduše řečeno: čistá mzda jsou ty peníze, které dostane jednou za měsíc zaměstnanec od zaměstnavatele na bankovní účet nebo na ruku.

  • Hrubý příjem nebo hrubá mzda – případně pro státní zaměstnance hrubý plat je odměna, kterou za svou práci dostává zaměstnanec od zaměstnavatele. Ta, na které se dohodnou v pracovní smlouvě. Po odečtení daní a povinných pojištění od hrubé mzdy dostaneme mzdu čistou. Hrubá mzda ale ještě nejsou mzdové náklady zaměstnavatele.

  • Zaměstnanec stojí zaměstnavatele víc než jen svou hrubou mzdu. Zaměstnavatel za něj odvádí ještě tučné sociální a zdravotní pojištění (zdravotní a sociální pojištění je tedy dvojí: placené zaměstnancem a placené zaměstnavatelem – obojí ale fakticky odvádí zaměstnavatel). Skutečné náklady na zaměstnance jsou tedy hrubá mzda (čistá mzda + daň z příjmů + zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnancem) + zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Náš výpočet čisté mzdy vám to dodá všechno.

  • Jednoduše se čistá mzda vypočítá z hrubé mzdy. Od hrubé mzdy se při výpočtu čisté mzdy odečte daň z příjmu (snížená o daňové slevy a daňové odpočty) a zaměstnanecké pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Podnikatel ale musí kalkulovat důkladněji. Do nákladů práce musí započíst ještě jedno, vyšší, zaměstnavatelské pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Pak samozřejmě náklady provozní – a ještě by mu měl zbýt nějaký zisk.

  • Průměrná čistá mzda se neudává. Ve všech statistikách a srovnáních se pracuje s průměrnou hrubou mzdou. Průměrnou mzdu počítá Český statistický úřad z výkazů, které mu dodávají zaměstnavatelé. Něco jiného je potom průměrná mzda, která se používá například při výpočtu záloh na povinná pojištění nebo záloh na daň pro OSVČ, které si vybraly jako způsob odvádění daně z příjmů paušální daň z příjmů. Není to reálná průměrná mzda, ale odhad budoucí průměrné hrubé mzdy stanovený úředně. Podobně se úředně stanovuje průměrná mzda v národním hospodářství, ze které se počítají některé dávky.

Ohodnoťte kalkulačku

-
0
+

Sdílejte

 

Finanční produkty online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo