Převody měn, převodník měn
Naše kurzovní kalkulačka provádí rychlý přepočet měn. Aktuální kurzy měn kalkulačka pro online převod měn bere z kurzovního lístku ČNB. Banka nebo směnárna, kde budete převod měn, tedy výměnu jedněch peněz za druhé, provádět, má samozřejmě stanovené vlastní měnové kurzy, ale náš převodník měn online s kurzy ČNB vám dá jasnou představu, co při směně očekávat.
Přepočet měn online – měnová kalkulačka
Související kalkulačky
Často kladené otázky
Měna je prostředek směny, peníze, platidlo. Ne jen hotové peníze, ale i peníze na účtech a podobně. Původně byly měny komoditní – jejich hodnota plynula ze vzácnosti té které komodity, ať už to bylo zlato nebo jiný vzácný kov nebo třeba mušle kauri v Pacifiku. Moderní měny se označují jako fiat měny, z latinského fiat, které znamená budiž, staniž se. Jsou to měny, které už na žádnou komoditu nejsou vázány a nejsou jí kryty. Zpravidla si stát vydává svoji měnu, ale jsou i státy, v nichž se platí měnou jiného státu, ať už zcela nebo paralelně s měnou domácí.
Kurz může být pevný, úředně daný. Například dánská koruna má pevně daný směnný kurz k euru nebo panamský balboa je pevně fixovaný na americký dolar v poměru 1:1. Kurz většiny měn je ale plovoucí. Směnný kurz jedné měny ke druhé určuje poptávka a nabídka na devizovém trhu. Z tohoto kurzu pak vycházejí banky a další instituce při stanovování svých kurzovních lístků, které mají zpravidla platnost jeden den, s tím, že páteční kurz většinou zůstává v platnosti celý víkend. Pro účely daňové a podobné se pak používá kurz stanovený uznávanou státní autoritou, zpravidla centrální bankou, jako je v Česku Česká národní banka.
Banka, směnárna nebo jiná instituce, která nabízí směnu peněz, používá pro přepočet měn dva kurzy. Kurz prodejní a kurz nákupní. Prodejní kurz je vyšší, za ten vám peníze jedné měny ze svých zásob prodává za peníze v jiné měně. Nákupní kurz je kurz, za jaký je od vás ochotná měnu přijmout. A středový kurz je přesně uprostřed mezi nimi. Pracuje se s ním pro rychlou orientaci a snadné porovnávání.
Hodnotu měny určuje nabídka a poptávka. A ty se řídí raciem i emocemi. Hodnotu měny tak ovlivňuje skutečný či domnělý výkon ekonomiky, politická situace v zemi, ale i situace geopolitická a podobně. Dobré je uvědomit si taky, že měnový kurz má vždycky dva členy, může se tedy stát, že vzájemný kurz dvou měn zůstává například bez výrazné změny, ale jejich hodnota vůči všem ostatním měnám třeba klesá.
Ve styku s klienty používají banky dvojí nebo případně čtverý kurz. Stanovují si ho samy, jednak s ohledem na svůj zisk a pak samozřejmě s ohledem na to, jaký je o dotčené měny zájem. Dva kurzy jsou valutové a dva devizové. Valuty jsou jednoduše řečeno hotové peníze, devizy jsou peníze bezhotovostní. Valuty si tedy měníte, když chcete jet do ciziny a chcete mít s sebou hotovost, devizy měníte třeba při placení kartou v zahraničí. Pro valuty i devizy má pak banka stanovené kurzy „nákup“ a „prodej“. Prodejní kurz je vyšší, za ten vám peníze jedné měny ze svých zásob prodává za peníze v jiné měně. Nákupní kurz je kurz, za jaký je od vás ochotná cizí měnu přijmout. Dlužno dodat, že bank, které nabízejí směnu hotovosti, je už málo a bude jich míň.
Související články