Podcasty
Investice, nemovitosti, kryptoměny, startupy a podnikání... Podcasty na Finmagu vám pomohou být v obraze, pochopit kontext a hlavně získat informační náskok. A kdo ví víc, vydělává!
Moderuje: Ivo Prax / Petr Schwank / Ondřej Tůma / Martin Vlnas
Sledujte podcasty Finmag na svých oblíbených platformách
Nejnovější podcast
Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.
Starší díly

Solidní zajištění má jen zlomek dluhopisů a výnos 20 % je podezřelý, radí ekonom
Mnohokrát se stalo, že investor vložil peníze do dluhopisů firmy, jejíž projekt nakonec bouchnul a s tím i naděje na pořádné zhodnocení. Podle ekonoma Vladimíra Pikory přitom stačí dodržet několik pravidel a této situace se vyvarovat. Ve Finmag podcastu přibližuje, jak investování do firemních dluhopisů funguje nebo jaké čekat zhodnocení.

Jak se zajistit na stáří? Startup Roier věří v crowdfunding do nemovitostí
Najít díru na trhu je těžké. V oblasti, kde dominují banky a další velcí hráči, je to však ještě těžší. Davidovi Bystrzyckému se to i přesto povedlo. Vybudoval úspěšný crowdfundingový startup, který mění způsob, jakým Češi investují do nemovitostí. „Původně jsem hledal bezpečné možnosti, jak si zajistit stabilní rentu,“ říká ve Finmag podcastu spoluzakladatel platformy Roier.

Řada firem ani neví, kolik je stojí tisk, říká manažer HP. Ušetřit lze desítky tisíc
Pracovní prostředí se s covidem výrazně proměnilo. Práce z domova je běžná a pro firmy to znamená mnoho výzev i z pohledu zajištění počítačů či tisku pro své zaměstnance. O tom, jak se z obyčejného tisku stává služba nebo o tom, jak se dají zabezpečit počítače pro práci z domova, mluví v novém díle Finmag podcastu Radim Nesvadba a David Lev ze společnosti HP.

Byznys ve školství? Klíčem je skvělé renomé, říká zakladatel Královských škol
Vzdělávání není jen o informacích, ale hlavně o tom, jak s nimi pracovat. A ideální je umět to stejně dobře česky jako anglicky. Přesně to patří k základům, na nichž je postavená výuka v soukromé Královské škole. Její zakladatel Vratislav Nejedlý ve Finmag podcastu vysvětluje, jak těžké byly začátky, proč už má po mateřské i základní a střední školu i to, co je na podnikání ve školství nejlepší.

Mladí chtějí být rychle miliardáři, proto chybují, říká investiční stratég Mašát
Povědomí Čechů o investování se v posledních deseti letech zlepšuje. K investování ale velkou část z nich přiměla až vysoká inflace. „Při nulové inflaci je i běžný účet dobrá investice. V současnosti ale lidé ztrácejí, i když mají prémiový vklad s výnosem šesti procent. Investování je dnes nutnost,“ říká ve Finmag podcastu Martin Mašát, ekonom a investiční stratég finanční skupiny Partners.

Šoukal: Náš byznys má obří potenciál, zájem o zkrácení splatnosti faktur roste
Firmy se obvykle potřebují dostat rychle ke svým penězům a nechtějí čekat dlouhé týdny nebo měsíce na splatnosti faktur. A pro investory jde o zajímavou příležitost, kam vložit své peníze. „Byznys, který děláme, má obrovský potenciál,“ říká v novém Finmag podcastu Adam Šoukal, ředitel a zakladatel platformy Roger, která tyhle dvě strany dává dohromady.

Koupit investiční byt? Ideální chvíle, ceny šly nebývale dolů, říká šéf Next Reality
Kvůli propadu poptávky zlevnily nemovitosti v Česku za poslední rok až o 30 procent. Další zlevňování se ale prý čekat nedá. „Trh se začíná zase rozhýbávat a ceny půjdou nahoru. Kdo zvažuje koupi bytu na investici, neměl by čekat,“ říká v dalším díle Finmag podcastu výkonný ředitel Next Reality Robert Hanzl.

Nejen cihly, ale i víno či startupy. Čechy alternativní investice lákají, říká Král
Ať už jde o lesy, víno, nebo třeba startupy či pohledávky, alternativní investice jsou v Česku na vzestupu. Zajímavé jsou pro ty, kteří mají čas a hledají dlouhodobější uložení peněz, vysvětluje ve Finmag podcastu Michal Král, manažer společnosti Conseq. Naopak u Čechů oblíbených investic do nemovitostí nabádá kvůli aktuální situaci na trhu k obezřetnosti.

Nechte své auto vydělávat, 96 % času jen stojí, říká šéf HoppyGo Švaříček
Na začátku byla otázka, proč si kupovat auto, když ho člověk potřebuje jen občas. Okamžitě ji následovala protiotázka, proč naopak nepůjčit svoje auto tomu, kdo ho nemá. Výsledkem je digitální platforma HoppyGo, přes kterou lidé sdílejí své vozy. A slušně na tom i vydělávají. „Loni jsme majitelům aut rozdělili 32 milionů korun,“ říká ve Finmag podcastu CEO HoppyGo Robin Švaříček.

Virtuální asistent poradí i ochrání, jen je třeba ho obezřetně učit, říkají vývojáři
Chatboti jsou minulostí, teď se vytvářejí virtuální asistenti s osobností. Hosty dalšího dílu Finmag podcastu byli Jindřich Chromý a Tomáš Jindra, kteří se už šest let zabývají vývojem virtuálních asistentů se specializací na konverzační asistenty pro velké firmy. V čem takový asistent může usnadnit práci a proč se právě v této oblasti vyplatí držet krok s dobou?

Prodej a pronajmi si zpět. Experti radí, jak uvolnit kapitál zaparkovaný v cihle
Tématem dalšího dílu Finmag podcastu je nový trend, který se k nám dostává ze Západu a stále víc se v Česku zabydluje: sale and lease back. Co to znamená a jak se na něm dá vydělat? Na otázky ohledně byznysu s prodejem nemovitostí a jejich následným pronajmutím zpět, odpovídají představitelé společnosti Jet Investment Jan Kos a Jan Brávek.

Vzdát se všeho nejde a Alza byla jasná volba, říká autor Života na předplatné
Svět, ve kterém nic nevlastníte, není zcela realistický, říká autor speciálního seriálu Život na předplatné, který jsme na Finmag.cz přinesli v závěru loňského roku. Michael Durčák ve Finmag podcastu shrnuje, o čem takzvaná subscription economy je, proč jsme se ji rozhodli zmapovat a jak jsme při výběru témat postupovali. A upozorňuje na jasné limity tohoto modelu.

Životní pojištění je důležité uzavřít včas, při nemoci už je pozdě, říká expert
Sjednávat si životní pojištění má smysl v okamžiku, kdy ještě nemáte zdravotní problémy, říká ředitel externí distribuce NN Životní pojišťovny Petr Němeček. V dalším díle Finmag podcastu byla řeč nejen o finančních aspektech životního pojištění a penzijního spoření, ale i o tom, jak se připravovat na stáří a jak stárnoucí populace ovlivní každého z nás.

Bez hluku i bez emisí. Auta na vodík mají velkou budoucnost, říká Kodada
Jako první v Česku otestovali v ostrém provozu vodíkové nákladní auto a zapojili ho do běžného logistického řetězce. Vůz, který jinak jezdí ve Švýcarsku, v Praze a okolí najel stovky kilometrů. „Vodík má podle nás velkou budoucnost,“ vysvětluje ve Finmag podcastu důvody testu Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel českého zastoupení Gebrüder Weiss.

Vyházejme už psací stroje, stát se musí pohnout, říká šéf pojišťovny Simplea
Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now.

Konopí může být skvělá investice, ale není to bez rizika, varuje expert Hurt
Investoři po celém světě si začínají všímat relativně nové komodity a rychle se rozvíjejícího sektoru: legálního konopí. Jaká jsou úskalí a výhody a proč se vyplatí pečlivě nastudovat vše, co je třeba? Nejen o tom bude dnešní díl Finmag podcastu, tentokrát s šéfredaktorem magazínu Konopí a konopným konzultantem Lukášem Hurtem.

Hackeři útočí hlavně na firmy, říká expert na malware. Na co si dát na síti pozor?
Hackeři se sice v poslední době zaměřili už téměř výhradně na velké firmy, i běžní uživatelé by ale měli zůstat opatrní, hlavně na sociálních sítích. „O uživatelích se dají vytáhnout informace, které jsou až fantaskní,“ upozorňuje vedoucí analytického týmu ESET Robert Šuman v bonusovém díle podcastu Future Is Now.

Umělá inteligence s vlastním vědomím? Jednou to přijde, předpovídá Mikolov
Tématem dalšího dílu podcastu Future is Now je „emergence všeho“. Co si pod tímto termínem představit? Sara Polak a Tomáš Mikolov kromě jiného řeší koncept vědomí vesmíru a třeba i otázku, jestli stavu vědomí může dosáhnout i umělá inteligence (nebo jestli ho nemá už teď).

Faktoring může být cool, i proto stojí za fintechovou revolucí, říká Stroukal
Investice do faktur neboli faktoring nemusí být taková nuda, jak na první dobrou zní. Stačí mít aplikaci, celý proces zjednodušit a nabídnout zajímavé podmínky. Jeho výhodou je i fakt, že jde o poměrně konzervativní investici. „Lidi teď nehledají spekulativní investice, ale spíš něco, co má výnos,“ říká ve Finmag podcastu Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger.

Bude nám líp v metaversu? Společnost jede v hamižném módu, varuje Mikolov
Tématem šestého dílu podcastového seriálu Future is Now je metaversum. Tomáš Mikolov a Sara Polak v něm řeší, jak se lidské chování promítá do našeho digitálního světa, ať už jsou to kryptoměny, blockchain nebo virtuální a rozšířená realita. A taky rozebírají plány šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.