Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
„Je nás hodně a mě baví krmit smečku,“ říká Kateřina Ferbyová. Vařit, péct i hospodařit ji učila rodina. Když je doma devět děcek, jinak to ani nejde. Dnes sedmadvacetiletá podnikatelka napájí a krmí zákazníky Café Zastávka, kavárny z autobusové zastávky v rodné vsi. A postřehy ze života drobné podnikatelky jí baští i davy na LinkedIn, kde se dostala do top 10 českých autorů.
Pohřby jako love brand. O smrti musíme mluvit, jen tak nad námi ztratí moc, říká podnikatel
Na prahu padesátky se pustil do ne docela obvyklého byznysu a vnáší trochu života do toho umírání. A trochu umírání do života. „Měli bychom přestat konec života vnímat jako strašáka. Nejen s dospělými, ale i s dětmi je potřeba o něm mluvit napřímo,“ říká dřív korporátní manažer, dnes šéf agentury Pohřební průvodci Oleg Vojtíšek. Sám ostatně vozí dceru do školky pohřebáckou dodávkou.
Obouvání je věda, ale ne jaderná fyzika, směje se zakladatelka brněnské Bosonožky
Zuzana Sovjáková Koubková si první synovy botičky pečlivě schovala. Jsou pro ni připomínkou startu prosperující firmy. Díky shánění vhodné obuvi totiž objevila nejen fenomén barefoot, ale i díru na trhu. Její internetový obchod Bosonožka rostl rychleji než synova noha a po devíti letech se chystá expandovat do zahraničí. „V současnosti firmu tvoří tým třiceti stálých zaměstnanců a už jsou činnosti, do kterých nezasahuji,“ přiznává.
Nejsme jako Ikea. Z našich výrobků dýchá duše, říká zachránce Hrdějovické keramiky
Hrdějovická kameninová keramika letos oslavila 123 let existence. Nebýt Zdeňka Maleny, který ji před osmi lety vzkřísil téměř z komatu, byla by už jen stále cennějším sběratelským artiklem. „Pravidla výroby jsou všude stejná, jen je třeba poznat obor a navázat dobré kontakty,“ vysvětluje šéf firmy.
Šunkový misionář v Česku. Jamón přežije kolaps světa i úředníky, chválí si český cortador
Jan Holemý byl vždycky dobrodruh. Krátce po revoluci opustil školu a vydal se na tři roky do světa. Jen tak, s batohem. Rok před covidem odešel z manažerského postu a otevřel si kavárnu v Dolních Břežanech. Covidová doba mu dala co proto, ale dnes stojí spokojeně za pultem pražské Jamonárny a šíří víru v kvalitu sušené šunky, prověřenou tisíciletími.
První nápoj skončil v kanálu, teď je Kitl hit. Na růstu je nejtěžší změnit sám sebe, říká majitel
Od roku 2007, kdy firma Kitl přišla s prvním výrobkem, medicinálním vínem Kitl Šláftruňk na podporu spánku, přibyl v jejím portfoliu nespočet produktů. Zatím posledním velkým mezníkem ve vývoji je vzkříšení věhlasné Vratislavické minerálky. „Na trhu dochází k dramatickým změnám a je potřeba být stále ve střehu,“ říká šéf firmy Jan Vokurka.
Má doktorát, přesto uklízí. Mám trochu jiné ambice, říká vědec se smetákem v ruce
Je čas přestat nálepkovat. Inženýr s doktorátem uklízející chodbu vašeho činžáku nemusí být neúspěšný blázen. Možná se mu jen přeskládaly priority. „Budu uklízet, dokud to půjde. Nejsem ambiciózní a nemám potřebu se drápat někam nahoru,“ říká vědec, který našel v uklízení obživu, vášeň i jistou dávku osobní svobody.
V Praze služby, na venkově výroba. Zakladatel Messengeru teď ladí prémiové destiláty
Kola úspěšné kurýrní služby Messenger se točí už 32 let. Její spoluzakladatel David Voverka po padesátce zpomalil a začal bilancovat. Spolu s bratrem Alešem usoudili, že je čas užít si života. Stali se akcionáři s poradním hlasem a začali objevovat nové koníčky. Ten Davidův – výroba kvalitních ovocných destilátů od pěstování ovoce až po jeho vypálení –, se ukázal být hodně náročným koněm, ale zkušený podnikatel se nenechal odradit.
Zažil hojnost i pády na dno. Teď chce podnikatelský vizionář zbavit svět únavy
Jsou příběhy, které se obtížně vyprávějí. Vzbuzují otázky a někdy i pochybnosti. Marek Veselý, člověk s impozantním životopisem, má přes velký podnikatelský karambol spoustu plánů a věří, že jeho energetická tyčinka bude lidem pomáhat. „Potřebuju motivaci, aby si moje dvě děti nemyslely, že je táta úplnej zoufalec,“ říká o znovunabytém podnikatelském odhodlání Veselý.
Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazén
Toužil být letcem, ale zlákaly ho cenné papíry a poté proměnil svého koníčka s potápěčským vybavením v podnikání. Krach obchodu kreativitu Jaroslava Málka nezbrzdil – pod značkou Cornis provozuje solnou jeskyni a cestovní agenturu CornisTour v Letňanech, vyrábí speciální solární plachty CorniSun na ohřev bazénu a hýří dalšími nápady.
Na západě běžné, v Česku novota. Trojan mladší stvořil vlastní pánskou kosmetiku
Matyáš Trojan, jeden ze členů slavné české herecké rodiny, se vydal jinou cestou než jeho příbuzní. Založil vlastní značku pánské kosmetiky Everyman a věří, že se o sebe naučí starat i české muže. „Český trh je ještě nevytěžený a je tu velký potenciál k růstu,“ říká mladý podnikatel.
Dávali mu dva měsíce. Majitel vinotéky vydržel a teď prosperuje
Rozený restauratér – tak by se dal charakterizovat Ondřej Vitha, komunikativní majitel českobudějovické vinotéky a kavárny Hroznovka. Přesto si musel úspěch tvrdě vybojovat. Přestál kritickou situaci, kdy byl nucen vyplatit obchodní partnerku, poté zvládl i covid, a dnes už se o budoucnost podniku nebojí. Může si i dovolit mít o víkendu zavřeno.
První barefooty vyrobil na koleně. Dnes šéf Ahinsa Shoes dodává boty i do USA
Lukáš Klimpera začínal jako programátor, po vyhoření ale změnil obor a dal se na fyzioterapii. Od ní už to byl jen krok k podnikání se zdravou obuví. Dnes Ahinsa Shoes dodává i do Spojených států a má v plánu expanzi do Německa. „Šli jsme krok po kroku, stačily dvě malé půjčky, staré stroje a jedna zkušená šička, která zaučila ostatní,“ popisuje úspěšný podnikatel své začátky.
Dnešní ceny jsou nesmysl, říká tvůrce zahrad Leffler. I malá vyjde na tři miliony
Výčet aktivit Ferdinanda Lefflera by vystačil pro několik lidí. Zakladatel ateliéru zahradních architektů Flera vše zvládá díky spoustě energie, radosti ze života a schopnosti zorganizovat si ho tak, aby rodina, práce i koníčky byly v rovnováze. „Deleguji, co mě nebaví,“ prozrazuje recept na spokojený podnikatelský život.
Navzdory krizi rozsvěcují lázně i náměstí. Český Decoled ukazuje sílu světla
Šťastná hvězda občas vyjde i nad obyčejnou garáží. Důkazem je podnikání rodiny Poláčkových, které se v jedné takové zrodilo v roce 1997. Dnes jejich firma Decoled, dodávající LED osvětlení a dekorace, působí ve třinácti zemích světa. A vedle centra Prahy pro veřejnost každoročně rozsvěcí i Vánoční dvůr v Dobrovízi, kde z rozpadlého statku vytvořila své hlavní sídlo.
Rohlíky neděláme, říká pekař z Vimperka. V Londýně oslovil i Jamieho Olivera
Do učebního oboru pekař se studenti moc nehrnou, zato hobby pekařů je spousta. Jen někteří ovšem dokážou proměnit koníčka v podnikání jako otec a syn Hanžlovi.
„Na začátku to byl punk.“ Startup Opravárna vyrostl a expanduje
O změně pracovního směru někdy rozhodne zdánlivá maličkost. V případě Jana Charváta to byl rozbitý displej mobilního telefonu. Místo návštěvy servisu zvládl drahou opravu doma a zrodil se nápad založit Opravárnu. Dnes stojí v čele sebevědomé firmy a plánuje expendovat na nové trhy.
Koktám, no a co? Copywriter si na nedostatku postavil úspěšnou kariéru
Když dostanete do vínku koktavost, můžete plakat v koutě, nebo si na nepřízni osudu postavit image. Severočeský copywriter Vojtěch Hulinský zvolil druhou možnost. A jak se zdá, lépe udělat nemohl.
Z tanečních chtěl utéct, dnes má vlastní školu. Chceme dobýt soutěže, říká mistr
Na soutěžích zpravidla excelují lidé, kteří s tancem začali jako předškoláci. Václav Žoudlík taneční vášni propadl až v pokračovacích tanečních, dnes v Pelhřimově vychovává novou soutěžní generaci. „Pokud někdo začal pozdě, na soutěžích to má mnohem těžší,“ přiznává podnikatel, jehož ambicí je přivést k pohybu co nejvíc dětí a dostat své svěřence do nejvyšších soutěží.
Maluje pohledy, rozdává radost. Učitelka z Ústí vyměnila profesi za podnikání
Výtvarnice Lenka Procházková začala podnikat v Ústí nad Labem v roce 2007. Před vypuknutím covidu měla dva obchody a optimistické vize do budoucna. Jak jsou na tom její Ostrovy dobré nálady po dvou letech covidových opatření a uprostřed krize?
Místo pohřbu velká party. Český inovátor mění pohled na smuteční obřad
Smrt blízkého člověka patří k nejtěžším životním událostem. Navíc po ní následuje dlouhý kolotoč zařizování a úředních jednání. Změnit se to snaží startup Goodbye.cz, který má velkorysé plány – pomoci truchlícím nejen s pohřbem, ale i s následnými starostmi.