Výpočet paušální daně
Paušální daň je poměrně nový, ale populární způsob, jak platit daně z příjmů fyzických osob. Vyplatí se paušální daň? Kalkulačka paušální daň 2023 vám dá odpověď. Kalkulačka paušální daně OSVČ samozřejmě může ukázat, že se vám čistě peněžně víc vyplatí standardně podávat daňové přiznání k dani z příjmů. Když se ale podíváte, jak paušální daň funguje, je tu taky přínos nefinanční: podnikatelé totiž můžou v jedné platbě odvést daň z příjmů a zároveň pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění.
Kalkulačka: vyplatí se paušální daň?
Související kalkulačky
Často kladené otázky
Paušální daň je způsob výpočtu a placení daně z příjmů fyzických osob. Pro OSVČ paušální daň znamená, že v jedné platbě jednoduše zaplatí daň z příjmů i sociální pojištění a zdravotní pojištění. Od roku 2023 platí tři různá pásma, tři různé výše paušální daně – podle výše příjmů a případně výdajového paušálu, který využíváte.
Jak funguje paušální daň: Celá platba se posílá na finanční úřad, se zdravotní pojišťovnou ani správou sociálního zabezpečení není potřeba komunikovat, všechno funguje automaticky. Paušální režim je vždy na rok, po roce je možné se z něj odhlásit.
Paušální daň má tři pásma, podle výše příjmů a druhu vykonávané činnosti (ta podmiňuje, jaký výdajový paušál případně může podnikatel uplatnit)):
- První pásmo: roční příjmy do 1 000 000 korun bez ohledu na druh činnosti. Podnikatelé s příjmy do 1 500 000 korun, pokud aspoň na tři čtvrtiny příjmů můžou uplatnit výdajový paušál ve výši 60 nebo 80 procent. Měsíčně je pak paušální daň 6208 korun.
- Druhé pásmo: příjmy do 1,5 milionu korun ročně bez ohledu na druh činnosti, nebo s příjmy do 2 milionů korun, pokud aspoň na tři čtvrtiny příjmů můžou uplatnit výdajový paušál ve výši 60 nebo 80 procent. Měsíčně pak zaplatí 16 000 korun.
- Třetí pásmo: příjmy do 2 milionů korun bez ohledu na druh činnosti. Měsíční paušální daň je 26 000 korun.
Paušální daň se každý rok zvyšuje.
K paušální dani se můžete přihlásit, pokud splňujete k 1. lednu daného roku podmínky. Přihlásit se k paušální dani je obecně možné do 10. ledna. Jediná výjimka je, že s podnikáním teprve začínáte. Pak se stanete poplatníkem paušální daně ten měsíc, kdy činnost zahájíte. Pak je potřeba oznámení o vstupu do paušálního režimu podat nejpozději v den zahájení činnosti.
Oznámení o vstupu do paušálního režimu (přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob) lze podat:
- na tiskopisu vydaném ministerstvem financí
- na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné se zmíněným tiskopisem
- datovou zprávou
Přejít na paušální daň může každá osoba samostatně výdělečně činná, které se vejde do limitů ročních příjmů. Ten je teď 2 miliony korun. Kromě toho, ale nesmí
- být plátcem DPH a mít k ní registrační povinnost,
- být společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti,
- být dlužníkem, vůči kterému by úřady zahájily insolvenční řízení
- mít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou příjmů z dohody o provedení práce
Zaujali jsme vás, pokračujte...
Související články