Články na téma: Jak začít podnikat
Série textů nazvaná Jak začít podnikat se věnuje tématům předcházejícím rozjezdu úspěšného byznysu, nastavením jeho životaschopnosti i myšlenkovým postupům, které by u startu žádné firmy neměly chybět. Od nápadu samotného až třeba po to, jak ideálně najít a oslovit investory. A pokud už podnikáte, nezoufejte: paralelní série textů Jak na podnikání poradí i vám.
Miliony od státu pro české startupy. Program Technologická inkubace končí novou výzvou
Agentura CzechInvest otevírá poslední výzvu programu Technologická inkubace, který podporuje inovativní firmy v sedmi klíčových technologických oblastech. Od 17. března do 16. dubna se mohou startupy ucházet o podporu ve výši až 1,6 milionu korun z celkové alokace 44,8 milionu.
Kam s tím? Jak si na začátku podnikání vybrat sídlo a provozovnu
Pro každého začínajícího podnikatele je důležité pochopit rozdíl mezi sídlem a provozovnou. Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale mají odlišné právní i praktické významy. Správné určení sídla a případně provozovny je navíc klíčové pro úspěšný start podnikání a ovlivňuje i povinnosti vůči úřadům. Ve speciálu Jak začít podnikat si dnes vysvětlíme rozdíl mezi sídlem a provozovnou a zákonné požadavky, které se k nim vztahují. Navíc nabídneme tipy pro jejich výběr.
Jejich kostkované kalhoty kopírovali i v Číně. Rejoice i po 25 letech šije v Česku
Roman a Libor Venkrbcovi se proslavili díky kostkovaným kalhotám s kopretinou. Dnes má firemní prodejna ve vysočinském Batelově sortiment o poznání pestřejší: najdete v něm softshellové bundy, pánské trenky, mikinové šaty či čepice. „Konkurence je obrovská, nás naštěstí hodně prodává náš příběh,“ pochvalují si.
OSVČ vs. zaměstnanec. Co se vyplatí víc? Velká analýza výhod a nevýhod
Důchody, benefity, jistota příjmu, ale i rizika podnikání, daně, odvody – klíčové faktory, které ovlivňují rozhodování mezi zaměstnáním a podnikáním. Lze ale jednoznačně určit, co se vyplatí víc? Přinášíme velkou analýzu výhod a nevýhod.
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Granty a dotace mladým firmám škodí
Jak moc jsou pro mladé podnikatele důležité granty a dotace? Na první pohled to vypadá, že není co řešit: pokud se finanční podpora nabízí, proč si o ni neříct? Když ale podnikatel zjistí, co to celé obnáší, podruhé už si to raději rozmyslí, píše v komentáři pro Finmag.cz partner venture fondu Presto Tech Horizons Vojta Roček. Problém podle něj je, že stát neumí peníze rozdělovat tak, aby to mělo smysl.
Nikdy, nikdy nejste na vrcholu, říká zakladatelka půlmiliardového Profimedu
Alexandra Kala v dalším podcastu Do Toho! působí dojmem, jako by osmadvacet roků bylo jí, a ne firmě Profimed. Tu zakládala v roce 1997 a dodnes ji vede. Neztrácet energii jí pomáhá vědomí, že firma není nikdy hotová věc. I když hezky vydělává nebo je v něčem nejlepší, pořád je na ní co dělat. Pořád se dá a musí budovat.
Respekt se nedá vynutit. Za mě mluví výsledky, říká ředitelka v Partners
Jako „holka s humanitními předpoklady“ o podnikání dříve nepřemýšlela. Natož ve financích. Svazovala ji vlastní nejistota a neznalost. Přesto se Joanna Bilanová stala jednou z mála ředitelek ve finanční skupině Partners. V rozhovoru přibližuje, jak se to stalo, jaké jsou pracovní příležitosti v Ostravě nebo proč je tento byznys vhodný pro ženy v každém věku.
Co je to „odvaha“? Třeba to, že otevřete otázku sexuality seniorů, říká oceněný podnikatel
Jestli existuje slovo, které definuje podnikatelskou dráhu, je to „odvaha“. A nejde jen o to „začít“, ale nebát se být průkopníkem – jak se říká „jít proti proudu“. Třeba tím, že ukážete erotické prádlo na ženách takových, jaké jsou. Nebo že vytvoříte maringotku snů. A nebo otevřete silně tabuizované téma sexuality seniorů. „Nebáli jsme se toho, přestože někteří naši konzervativnější zákazníci rovnou odmítli na takovém projektu participovat,“ říká v dalším díle podcastu byznysové platformy DoToho! zakladatel a ředitel firmy Kaleido Marek Háša.
Kdy jste naposledy sledovali porno? U náboru lidi překvapte, jen tak je poznáte, radí expertka
Říká se, že áčkoví lidé dělají áčkovou firmu, béčkoví lidé céčkovou firmu. Jak ale vybrat ty správné zaměstnance? Za nesprávný výběr zaplatíte jen za zkušební dobu třeba čtvrt milionu, varuje v dalším díle podcastu platformy DoToho! Simona Vacková, šéfka personálního oddělení společnosti Czech Promotion.
Rozjezd byznysu s už zavedenou značkou: jak na franšízing a co o něm vědět
Franšízing je model podnikání, který v posledních desetiletích nabírá na popularitě po celém světě. Nabízí možnost zapojit se do ověřeného byznysového konceptu a získat podporu zkušeného partnera, takzvaného franšízora. Dnes se v rámci seriálu Jak začít podnikat seznámíme se základními principy franšízingu, objasníme rozdíly oproti jiným formám podnikání, a vysvětlíme si, jak přistoupit k založení franšízy.
Vzdělávají budoucí podnikatele i manažery malých firem. Klíčová je praxe, říká prorektor
Podnikání nebo práce v malé či střední firmě je něco úplně jiného než zaměstnání v korporátu. Vysoká škola Sting nyní startuje novou specializaci bakalářského studijního programu právě pro budoucí manažery a majitele menších firem. Co se naučí a kam mohou mířit dál, shrnuje David Král z VŠ Sting.
Neztrácejte čas. Šest zásad, jak správně využít byznysový akcelerátor
Začínající podnikatelé procházejí různými stádii optimismu a zmaru, která se poměrně pravidelně střídají. Sotva se podaří jednu překážku překonat, už na obzoru roste další a místo času na oslavy je zase potřeba řešit problémy. Může být lákavé krize obejít nebo se jim vyhnout a akcelerátory často takovou možnost nabízejí. Na jejich výhody a úskalí se dnes podíváme v rámci speciálu Jak začít podnikat.
Nesbírejte vizitky, tvořte vztahy. Expertka na networking radí, jak na byznysové kontakty
Bojíte se navazovat kontakty a na byznysových setkáních stojíte v koutě? Expertka na networking a CEO byznys hubu Opero Hana Kučerová v podcastu DoToho radí, jak se studu zbavit a byznysové kontakty navázat a především udržet. „Abyste mohli růst, potřebujete lidi. I když budete úplný génius, když nikoho nebudete znát, nikam se nedostanete,“ říká.
Vyplatí se živnost, nebo rovnou firma? Jak se rozhodnout, když začínáte podnikat
Každý začínající podnikatel si tuhle otázku musí dřív nebo později položit. Budu podnikat na živnost (případně bez ní) jako fyzická osoba, nebo založím společnost, která bude můj byznys zastřešovat? Neexistuje jediná správná odpověď, ale existuje řada otázek, které vás navedou k optimálnímu řešení při výběru vhodné právní formy. Podíváme se na ně v rámci projektu Finmag.cz Jak začít podnikat.
Z prodejního stánku k miliardové firmě. Musíte pochopit, co děláte, radí zakladatel Ovečkárny
Začalo to obyčejným stánkem na trzích, pokračovalo e-shopem, ale u zhruba dvacetimilionového obratu se firma zasekla. K raketovému růstu Ovečkárnu podle jejího zakladatele Martina Bernátka dovedlo až to, co měl udělat na začátku. „Museli jsme se zamyslet nad tím, co děláme,“ vzpomíná Bernátek na zlomový okamžik v byznysu v dalším díle podcastu platformy DoToho!
Pozor na podvodné faktury pro firmy. Co dělat, když už jste se nechali nachytat?
Na firmy a podnikatele se valí další problém. V posledních měsících jim stále ve větším množství chodí faktury za nevyžádané služby. Třeba za uvedení v nerelevantních firemních rejstřících. Jak proti takovým praktikám bojovat? Lze se vůbec domoci náhrady škody? A kde podvodníky nahlásit? Poradíme.
Podnikatelský plán přehledně. Jak na něj a kterých chyb se vyvarovat?
Píše dneska vůbec někdo podnikatelský plán? A když už je potřeba, jak na to? Čím začít, jak ho strukturovat a na jaké nejčastější chyby si dát pozor? Na tyto otázky si odpovíme v dalším díle speciálu Jak začít podnikat.
Šťastnější, vzdělanější, flexibilnější. Unikátní průzkum zmapoval svět „volnonožců“
Jsou šťastnější, k rozjezdu podnikání nepotřebovali žádný vlastní kapitál, typicky jde o živnostníky a OSVČ a nejvíc si na své práci cení flexibility a svobody. To jsou čeští freelanceři, kterým se věnoval rozsáhlý průzkum projektu Na volné noze. Posloužit může i jako inspirace, jak snadno a rychle začít podnikat.
Cíle, úkoly a deadliny. Jak vytvořit myšlenkovou mapu a k čemu je dobrá?
Začátek podnikání je krok, který vypadá větší a komplikovanější, než ve skutečnosti je. Pokud zrovna nechcete založit banku nebo otevřít hotel, kdy se bavíme o měsících i letech příprav, není založení živnosti nebo malé firmy nic složitého. Nejvíc pomůže, když si jednotlivé kroky dobře naplánujete. Máme tipy, jak si to všechno zjednodušit.
Dobrá zpráva pro Česko, mladí lidé podnikat chtějí. Průzkum ukázal, čeho se bojí
Téměř každý druhý mladý Čech do 24 let zvažuje, že začne podnikat. Láká je především svoboda a možnost dělat, co je baví, v cestě jim však stojí řada bariér: nedostatečný kapitál, strach z neúspěchu či slabé podpory od státu. Vyplývá to ze srpnového průzkumu Presto Index, který zpracovala výzkumná společnost Behavio.
Jak začít podnikat? Nový projekt Finmag.cz vás provede cestou ke svobodě
Říká se, že za zkoušku nic nedáš. U podnikání to platí dvojnásob. Najít odvahu do toho jít, překonat přirozený strach z neúspěchu či finanční zátěže patří k prvním zkouškám každého, kdo se na cestu podnikání vydá. Až pak jsou tu praktické věci, jako kde a jak si zařídit živnost, na co nezapomenout, jak na podnikatelský plán… A od toho jsme tu my, abychom s tím pomohli.