Předplatit časopis Finmag

Investice je nutné plánovat. Nehledejte svatý grál, ale vsaďte na nudu, radí expert z Conseq

Petr Schwank
Petr Schwank
30. 4. 2024
 9 126
BrandVoice

Investování není jen o penězích, ale také o zvládnutí vlastního vztahu k riziku. „Strach při investování je v pořádku. Bez něj člověk nezíská skutečné know-how,“ říká v nejnovějším dílu Finmag podcastu Jan Macek, investiční specialista ve společnosti Conseq Investment Management. A vysvětluje, proč je v investování „nuda“ tou nejlepší cestou.

Investování často začíná podle Macka zkoušením a chybami. Začátečníkům proto radí osahat si jednotlivé investiční nástroje s menšími částkami a experimentovat. „Zkusit si obchody s akciemi není vůbec špatně,“ myslí si.

Takovým experimentům navíc přeje i dnešní technologická doba. „Nemusíte investovat velké částky. Dnes jsou k dispozici platformy umožňující začít s pár dolary a na pár kliknutí,“ říká Macek s tím, že osobní zkušenost nic nenahradí.

Vedle toho, že jen tak člověk skutečně pozná, jak se jednotlivé nástroje chovají, to má i další benefit: pozná sama sebe. „Co to dělá se mnou a mojí psychikou.“ Strach je totiž podle Macka součástí procesu a bez něj se nelze dostat dál.

Na Wall Street zapomeňte

Většina lidí má podle Macka také zkreslenou představu, co to investování vlastně je. Často si ho vlivem slavných hollywoodských filmů pletou spíš s tradingem, tedy aktivním obchodováním na burze. Realita je však od takových představ na hony vzdálená.

Jak tedy ideálně investovat? Nejlepší je prý vyměnit dravou hru u počítačů a telefonů kdesi na Wall Street za poněkud nudnější přístup: vložit například do akciového fondu jednorázově nějakou rozumnou částku, zapomenout na ni a za dvacet let být – ideálně příjemně – překvapen.

Jistou překážkou pro takto odpovědný přístup je však podle něj slabá finanční gramotnost na straně jedné a zahlcenost informacemi na straně druhé. „Svět je pořád složitější a jsme stále méně schopni se v něm vyznat. Před pár set lety jste měl pole a krávu a bylo vám vše jasné. Dneska ale rozumět všemu na světě prostě nelze,“ říká.

Investujete?

V moderní době navíc získávají ve veřejném prostoru větší vliv influenceři namísto odborníků, čemuž napomáhá především fenomén sociálních sítí. Na poli finanční vzdělanosti se však podle Macka situace naštěstí zlepšuje. „Určitě neklesá,“ podotýká.

Plánování je základ

Pokud jde o seriózní investice, Macek zdůrazňuje, že je důležité mít jasný cíl. Začínající investoři by proto měli postupovat opatrně a hledat odbornou pomoc. „Investovat nudně znamená nehledat svatý grál, ale spolehnout se na profesionály,“ doplňuje.

Vedle peněz je proto důležité i právě ono vzdělání. A rozumné plánování. Bezpečná finanční budoucnost vyžaduje nejen znalosti, ale i odvahu investovat a přijímat rizika. A to včetně chyb, které k investování od nepaměti patří. Jednou z hlavních je odkládání investování na později a s málem.

„Lidé by neměli odkládat budování svého finančního pilíře. Začít je nejlepší teď a postupovat systematicky,“ radí Macek. Odkládání investic může podle něj způsobit jedině to, že lidé svých cílů dosáhnou později, v horším případě vůbec.

Nekončíme. Co dál v podcastu zazní?

  • Jak vybrat ideální investiční fond či strategii,
  • jak poznat, že mám správně nastavené investiční portfolio,
  • jak si spočítat cílovou částku potřebnou na důstojný důchod,
  • a jak nahlížet na DIP, dlouhodobý investiční produkt?

Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Conseq Investment Management

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte (2)

Vstoupit do diskuze
Petr Schwank

Petr Schwank

Tvůrce podcastů a spoluzakladatel a šéf společnosti EP mediální vydavatelství.

Související témata

BrandVoiceConseqDIPdlouhodobý investiční produktdůchodyfinancefinanční gramotnostinvesticeinvestovánípodcastzajištění na důchod

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo