Články na téma: zajištění na důchod
Zajištění na důchod je dlouhodobý proces plánování a vytváření finančních prostředků, které mají být později použity pro udržení si životního standardu v důchodovém věku. V České republice poskytuje stát podporu v důchodu.
Jednou z takových podpor je státní důchodový systém, který je financován z povinných odvodů sociálního pojištění. Dále existuje doplňkové penzijní spoření, tzv. III. pilíř. Ten funguje na bázi dobrovolných plateb a spoření, na které mohou přispívat i zaměstnavatelé.
Způsobem, jak se zajistit na důchod, jsou také investice a jiné typy spoření. Investice do cenných papírů mohou přinést výnosy, avšak váže se k nim riziko, které je třeba brát v potaz. Investice do nemovitostí může sloužit jako zdroj pasivního příjmu například při pronajímání nemovitosti a také chrání finance před inflací.
Podnikání se může stát dalším způsobem, jak se zajistit na důchod. Vybudování úspěšného podniku, který generuje příjem, je možné zhodnotit při nástupu do důchodu. Buďto lze toto podnikání prodat, anebo z něj mít pasivní příjem.
Další články na téma zajištění na důchod najdete na Peníze.cz.
Jak si našetřit na důchod? Vyhlídky na ten státní nejsou dobré, varuje investiční expert
Ve světě investic je Martin Luňáček známým jménem. Jako produktový ředitel investiční platformy Portu má na starosti i důchodová spoření a doplňkové investiční produkty. Ví tedy, jak se Češi zajišťují na stáří. Změnila se nějak praxe poté, co česká vláda uvedla doplňkový investiční produkt (DIP)? „Téměř osmdesát procent z peněz uložených v penzijních spořeních se stále nachází ve velmi konzervativních fondech,“ upozorňuje Luňáček v dalším díle Finmag podcastu s tím, že lidé takto fakticky o peníze přicházejí.
Důchody v ČR jsou časovaná bomba. Pozor na stát, ať s vámi moc nezamete
Vláda nedávno schválila důchodovou reformu. Ve skutečnosti jde ale jen o úpravu současného důchodového systému. Úpravu, která rozhodně nepřinese řešení problému s nedostatkem prostředků na penze. Každý se tak nakonec bude muset z velké míry stejně zaopatřit sám. Včetně podnikatelů, kterým aktuálně výrazně rostou odvody.
Investice je nutné plánovat. Nehledejte svatý grál, ale vsaďte na nudu, radí expert z Conseq
Investování není jen o penězích, ale také o zvládnutí vlastního vztahu k riziku. „Strach při investování je v pořádku. Bez něj člověk nezíská skutečné know-how,“ říká v nejnovějším dílu Finmag podcastu Jan Macek, investiční specialista ve společnosti Conseq Investment Management. A vysvětluje, proč je v investování „nuda“ tou nejlepší cestou.
Z úspěchu DIP může profitovat celá společnost
O stárnutí populace a neudržitelnosti současného způsobu financování penzí víme již desetiletí. Namísto reformy jsme se však zatím vždy dočkali pouze několika více či méně trvalých parametrických zásahů do stávajícího systému. Nyní však dochází ke změně v podobě dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Důchod jako v pohádce? Konečně je tu šance, jak toho dosáhnout
DIP. Tři písmena, která mění mnohé. Dlouhodobý investiční produkt může pomoci k pohádkovému důchodu všem. Bez osobního přičinění to ovšem ani tak nepůjde.
Pro Čechy je důležitější smysl života než finanční příprava, ukázal průzkum
Češi by se rádi dožili 93 let – ale do toho, jak pečují o své zdraví, se to nepromítá. Na dlouhý život nejsou připraveni ani finančně. Vyplývá to z průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti, který se zaměřil na dlouhověkost. Ta závisí mimo jiné na fyzické kondici či schopnosti přizpůsobit se změnám.

Důstojný důchod očima expertů. Stačí živnostníkům našetřit dva miliony?
Při debatách o zajištění důstojného důchodu podnikatelů se delší dobu zmiňuje potřeba našetřit si na penzi alespoň dva miliony korun. Platí ale tenhle cíl i dnes? Není potřeba už vyšší naspořená suma? A může v tomto směru pomoci vládní plán zvýšení záloh na sociální pojištění? Zeptali jsme se odborníků.

Důchody znamenají moc, na reformu zapomeňte
Ministryně práce a sociálních věcí chce ze spravedlivých důchodů udělat chybějící předvolební téma sociální demokracie. Marně tím Jana Maláčová zakrývá fakt, že svou hlavní prioritu, tedy důchodovou reformu, vláda, v níž sedí, nesplnila. Důchody se tak dál lepí jen politicky výhodnými příplatky.

Kde vzít na důchody? Rezervy jsou, říká šéfka komise
Danuše Nerudová předsedala důchodové komisi, která navrhla velkou změnu penzí. Jak se vyrovnává s kritikou, že připravená reforma nic neřeší? Jaký je podle ní rozdíl v přístupu ministryň Maláčové a Schillerové? Rektorka Mendelovy univerzity v rozhovoru také vysvětluje, proč je práce pro stát frustrující, a proč s ní přesto neskončí.

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů
Ptáme se odborníků, kde vezmeme peníze na budoucí penze. Ať projde návrh důchodové komise v jakékoli podobě. Anebo když neprojde. Porostou daně?

Očima expertů: Má smysl zavádět státní penzijní fond?
Důchodová komise uvažuje o zavedení státního penzijního fondu, který by byl alternativou k fondům soukromých penzijních společností. Dobrý nápad, nebo zbytečnost, která ještě víc zkomplikuje český penzijní systém?

Spoření na penzi má být pro všechny. Ve hře je státní fond i progresivní daň
Jak posílit takzvaný třetí pilíř a motivovat lidi, aby si víc spořili nad rámec státního důchodu? Proč v komisi chybí zástupce penzijních fondů? A kde najít zdroje na výplatu penzí v budoucnu? O tom je druhý díl rozhovoru s Danuší Nerudovou, předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody.

Reforma důchodů? Mission impossible, říká šéfka komise
„Nerada bych se dožila toho, že by se mě děti za patnáct let zeptaly, proč jsem odmítla možnost pokusit se zlepšit náš důchodový systém. Je strašně jednoduché stát opodál a kritizovat,“ vysvětluje rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, proč přijala nabídku vést novou důchodovou komisi.

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?
Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz.

Důchody: vstanou noví komisaři?
I současná vláda si na seznam priorit napsala reformu penzí. Zatím se do ní nijak nehrne.

Pro ty, kdo myslí na stáří. Tři příběhy o složeném úroku
Albert Einstein prý složený úrok označil za osmý div světa a největší matematický objev všech dob. Asi to bude tím, že žádné jiné matematické kouzlo nedokáže vydělat tolik peněz. Pokud má ovšem dostatečně dlouhý čas.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?
Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Penzijní spoření pro děti: Všechno je jinak
Pokud chcete mimískovi odkládat korunky, můžete zvolit i penzijní spoření. Novinka je, že stát mu při částečném výběru nesebere připsanou podporu, jak bylo původně v plánu.

Zajištění na důchod: Akciový fond, nebo fond životního cyklu?
Fondy životního cyklu jsou mezi investory i finančními poradci značně populární. Nejčastěji mají sloužit jako základ zajištění na penzi. V čem spočívá jejich kouzlo? Je to správná volba? Měli byste jim dát přednost před klasickými akciovými fondy?

Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi
Jednou z možností, jak se finančně zajistit na stáří, může být i kombinace doplňkového penzijního spoření a pravidelných investic do klasických podílových fondů. Doplňkové spoření je levnější a má státní podporu, peníze z podílového fondu jsou zase v případě nenadálé potřeby rychle k dispozici.

Velký investiční seriál: Penzijko jako investice na stáří smysl nedává
Na začátku loňského roku odstartovalo doplňkové penzijní spoření. Novinka má být náhradou za populární penzijko, které má sjednané přes pět milionů lidí. Nabídky na přestup do nových fondů ale zatím využil jen málokdo. A to přesto, že nový produkt by k zajištění na stáří mohl sloužit o dost lépe.