Inspirace
Pavoučí sekačky s tančícím krokem. Česká firma je dodává i na mys Canaveral
Na výrobě prvního hospodářského stroje se Lubomír Dvořák podílel v pěti letech, dnes vyváží svahové sekačky do padesáti zemí světa. Stihl taky spravit zámek a skrze něj se chystá na návrat k zemědělství.
Adaptuj se, nebo umři! Příběhy slavných firem, které vás dost možná překvapí
Finmag nedávno změnil svůj profil. Chce se teď víc orientovat na podnikání a ty, kteří podnikají. Dobře, špatně? To je nakonec na našem snažení a vašem posouzení. Každopádně víme z historie, že změna směru může být k dobrému.
Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovi
Emil Kolben patří mezi české podnikatelské legendy. Vizionář a udavatel trendů měl zásadní vliv na rozvoj českého průmyslu a podnikatelského prostředí obecně. Co víte o zakladateli ČKD, kterého v roce 2018 představitelé Hospodářské komory v anketě Česko-slovenský podnikatel století zařadili na páté místo? Otestujte se v našem kvízu.
Emisní povolenka na každou krávu? Green Deal je potřeba, říká šéf mlékárny
Emisní povolenky na krávy, Green Deal v zemědělství nebo recept na dobré mléko. Tahle témata teď Radim Hrůza z Agromilku řeší. Firma z Vysočiny propojuje tradiční obor s udržitelností a chystá se na robotizaci.
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny
Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.
Začínali na půdě, dnes staví celé domy. Inženýr neinženýr, montérkám se nebráníme, říkají
Podnikat začínali v podkrovní cimře a pronajaté půlce garáže. Dnes staví Kamil a Lukáš Kučerovi po celých jižních Čechách dřevostavby pro „dobrý život a odpočinek”. A říkají, že rodinné podnikání je hlavně o důvěře, kompromisu a společné vizi.
Už se ksakru probuďme! K prosperitě Česka musíme přispět všichni
Čtyři roky hot, čtyři roky čehý. Čtyři roky pravice, čtyři roky levice. Čtyři roky Babiš, čtyři roky antibabiš. A pak to vypadá, jak to vypadá: jen přešlapujeme na místě, zatímco ostatní rostou. Vítejte u nového Finmag newsletteru.
Ubytování v týpí, domku na stromě či jeskyni. Glamping zažívá v Česku boom
Mixem slov glamorous a camping vznikl fenomén, který uhranul takřka celý svět včetně Česka: Glamping. Netradiční ubytování v jeskyni, maringotce nebo třeba na stromě uprostřed lesa. Takové kempování pro milovníky přírody a komfortu zároveň.
Byznys se nedělá ve vzduchoprázdnu. Co je to SWOT analýza a jak na ni
Všichni ji znají, skoro všichni ji už někdy dělali. Všichni ji chtějí a všichni o ní mluví. SWOT analýza je ale užitečná jen tehdy, když je udělaná dobře. Což bohužel není úplně pravidlo. Co to tedy vlastně ta SWOT analýza je a jak na ni?
Proč jsou české restaurace drahé aneb Gastronomie je radost, ale...
Ceny v českých restauracích jsou vysoké. Vyšší než třeba ve Španělsku či Itálii. Čím to je? A jak se bude situace vyvíjet?
Pražský Dronetag rychle roste, s podporou z Brna dobývá americké nebe
Praha a Brno. Věční rivalové na poli české společnosti, ale i úspěšní partneři na poli byznysu. Důkazem je pražský startup Dronetag, který s podporou brněnského Y Softu postupně dobývá se svou „krabičkou na hlídání dronů“ svět.
Inovace bez legrace. Pět startupů, které mění pravidla hry
Ať už jde o nemovitosti, stavebnictví, nebo logistiku, startupy dnes dokážou díky inovaci zastaralých postupů ušetřit firmám desítky hodin práce i prudce zvýšit jejich zisky. Vybrali jsme pro vás pět takových, které mění zavedená pravidla hry v odvětvích, jež dlouhá léta modernizaci odolávala.
Odrazil i krtky z Číny. Firma musí žít a dýchat, říká výrobce dřevěných hraček
Zatímco stroj vytvoří hračku z plastu během minutky, její ručně vyvedená dřevěná podoba se na svět klube klidně několik měsíců. Při jejím rozbalování nemůžete na krabici přehlédnout logo „Detoa, since 1908“. Továrna v Jiřetíně pod Bukovou je následovníkem někdejší legendy Tofa.
Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.
Jedna éra končí, nová začíná. Proč Finmag.cz převlékl kabát
Podnikání, peníze, inspirace. Tři slova, která definují nové pojetí Finmag.cz. Pojďme se seznámit.
Vzpomínky na 90. léta aneb To se to podnikalo, když padla opona!
Když se 17. listopadu 1989 začal hroutit reálný socialismus (tak komunistický režim oficiálně označoval sám sebe), bylo zřejmé, že zemi čekají zásadní ekonomické změny. Pojďme si dnes, den před 34. výročím Sametu, zavzpomínat, jak se v tehdejším Československu vlastně podnikalo.
Byznysové vyjednávání jako vrcholový sport. Trvat může i 15 hodin, říká Pařík
Někdejší topmanažer Radim Pařík se před lety zabydlel ve vyjednávání. Dnes patří mezi špičky v branži a na svém kontě má více než dva tisíce dohodnutých smluv za desítky miliard korun. Odemykáme pro vás text z letního tištěného Finmagu.
Hudební nástroje z 3D tiskárny? Dodávat budeme klidně na Mars, hlásí výrobci
Měl to být hec. Vytiskneme cello a pověsíme ho na zeď. Dnes jsou jediní na světě, kterým stačí k výrobě hudebních nástrojů 3D tiskárna. Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl vyprávějí o své posedlosti vůní popcornu i revoluci, kterou přerovské Sensio.cz v hudební branži ještě způsobí.
Zažil hojnost i pády na dno. Teď chce podnikatelský vizionář zbavit svět únavy
Jsou příběhy, které se obtížně vyprávějí. Vzbuzují otázky a někdy i pochybnosti. Marek Veselý, člověk s impozantním životopisem, má přes velký podnikatelský karambol spoustu plánů a věří, že jeho energetická tyčinka bude lidem pomáhat. „Potřebuju motivaci, aby si moje dvě děti nemyslely, že je táta úplnej zoufalec,“ říká o znovunabytém podnikatelském odhodlání Veselý.
Jak se rodí nápad za milion? Pomoci vám může třeba Superman
Jedním z hlavních důvodů selhání startupů je podle řady studií neschopnost odhadnout poptávku na trhu a nabídnout zákazníkům správný produkt. Tímto způsobem zkrachuje okolo 40 % nových firem. Jak se téhle hrozbě vyhnout?
Máme se snad honit jako křečci? Česko se už bez robotů neobejde
Mongolové a Filipínci pomohou. Českou ekonomiku ale dlouhodobě nespasí. Pomoci ji může robotizace. A firmy, které automatizaci svých provozů zanedbají, přestanou být konkurenceschopné a skončí.