Předplatit časopis Finmag

Inspirace

Jde to i levněji. Nemůžu dát na lístek samé holuby, říká šéfkuchař ForejtPodnikavé Česko
 14 231

Jde to i levněji. Nemůžu dát na lístek samé holuby, říká šéfkuchař Forejt

Dezerty v injekčních stříkačkách už neservíruje. Šéfkuchař Přemek Forejt sám říká, že v restauraci Entrée už se „vyklidnili“. Chuť experimentovat mu ale zůstala a olomouckému podniku se pořád daří. Bojuje jen s problémem najít lidi. „Špičková kuchyň je puzzle, kde do sebe všechno zapadá, a protože děláme ve službách, personál musí být super,“ uvědomuje si.

Marie Urubková12. 6. 2024
Řezat, řezat, řezat, jinak to nejde. Jak český brašnář-samouk porazil i mazáky z USAPodnikavé Česko
 11 106

Řezat, řezat, řezat, jinak to nejde. Jak český brašnář-samouk porazil i mazáky z USA

Milan Heitmar, brašnář a sedlář-samouk z Žipotína na Svitavsku, uspěl na světové „olympiádě“ svého řemesla hned se dvěma svými výrobky. Porazil mistry oboru, navíc na jejich domácí půdě v USA. „Jsou tam matadoři, kteří to dělají ve druhé či třetí generaci přes třicet let,“ podtrhuje Heitmar svůj úspěch.

Michal Hron10. 6. 2024
Česká firma Green Future triumfuje s inovativní recyklací plastůaktuality

Česká firma Green Future triumfuje s inovativní recyklací plastů

Ovšem zatím triumfuje zejména v soutěži, opravdový křest ohněm byrokracie a konkurenčního boje teprve vyhrát musí. Jestli se jí to opravdu povede a podaří se jí na originální technologii vybudovat funkční byznys, bude to velké.

Redakce Finmag.cz4. 6. 2024
Mouka, která přežila i komunisty. Oudoleňský mlýn dodnes sází na staré strojePodnikavé Česko

Mouka, která přežila i komunisty. Oudoleňský mlýn dodnes sází na staré stroje

Oudoleňský mlýn byl první v republice, který se po pádu komunismu vrátil do soukromých rukou a rozběhl. Dnes tam působí pátá generace rodiny Kryštofků a zásobuje široké okolí nevyfoukanou moukou na chleba i na koláče. Za poslední roky se víc otevřela koncovým zákazníkům. „Dodáváme jedné větší pekárně v okolí a jinak lidem, co pečou doma,“ říká Jiří Kryštůfek.

Petra Tajovský Pospěchová3. 6. 2024
Ani podnikatelé nejsou nesmrtelní. Když tělo nefunguje, nejste efektivní, říká Zadražilpodcast

Ani podnikatelé nejsou nesmrtelní. Když tělo nefunguje, nejste efektivní, říká Zadražil

Řízený diskomfort je cestou ke štěstí, shodují se experti Martin Šafařík a Jakub Zadražil, kteří se zabývají duševní a fyzickou pohodou. Řadu jejich klientů tvoří podnikatelé, kteří pod tíhou denní agendy často zapomínají na sebe. „Lidi se žalostně málo hýbou. A i když v tom nevidí problém, jejich tělo ano,“ varuje Zadražil v dalším díle podcastu mentoringové platformy DoToho!

Michal Hron30. 5. 2024
Jakub Voráček a jeho nový byznys. Jsem otevírač dveří, říká a láká i Pastrňákabyznys

Jakub Voráček a jeho nový byznys. Jsem otevírač dveří, říká a láká i Pastrňáka

Začínal s modely fotbalových stadionů, zakladatel firmy Tarespa Michal Řezáč ale postupně rozšiřuje záběr a s luxusními sportovními artefakty teď míří i do USA. Pomáhá mu v tom i nový spolumajitel společnosti, bývalý hokejista a v posledních dnech Čechy obdivovaný komentátor Jakub Voráček. V rozhovoru, který původně vyšel na webu Football Club, společně popisují byznystrip v USA i další velké plány firmy.

Ondřej Tůma29. 5. 2024
První nápoj skončil v kanálu, teď je Kitl hit. Na růstu je nejtěžší změnit sám sebe, říká majitelPodnikavé Česko

První nápoj skončil v kanálu, teď je Kitl hit. Na růstu je nejtěžší změnit sám sebe, říká majitel

Od roku 2007, kdy firma Kitl přišla s prvním výrobkem, medicinálním vínem Kitl Šláftruňk na podporu spánku, přibyl v jejím portfoliu nespočet produktů. Zatím posledním velkým mezníkem ve vývoji je vzkříšení věhlasné Vratislavické minerálky. „Na trhu dochází k dramatickým změnám a je potřeba být stále ve střehu,“ říká šéf firmy Jan Vokurka.

Jana Šulistová27. 5. 2024
Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěžisuccess story

Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěži

Malou vesničku Žipotín v Olomouckém kraji na mapě sotva postřehnete, přesto nyní přitahuje pozornost největších mistrů sedlářského řemesla z celého světa. Postaral se o to Milan Heitmar, sedlář-samouk, který uspěl na světové soutěži v rámci Rocky Mountain Leather Trade Show 2024. A to rovnou dvakrát. „Je to pro mě obrovský úspěch,“ pochvaluje si český mistr.

Michal Hron22. 5. 2024
Vesmírné materiály jako miliardový byznys. Honba za asteroidy právě začínáčasopis

Vesmírné materiály jako miliardový byznys. Honba za asteroidy právě začíná

Nejdražší materiál roku 2023? Trocha vesmírného štěrku. Jeho přeprava na Zemi vyšla na miliardu dolarů, ale to se vyplatí. Lidé plánují získávat tímto způsobem cenné suroviny ve velkém. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

Josef Tuček22. 5. 2024
Místo tuctových diářů originální bloky. Začínali doma, teď míří na AmazonPodnikavé Česko
 10 991

Místo tuctových diářů originální bloky. Začínali doma, teď míří na Amazon

Young_block, rodinná firma z Litomyšle, sází na precizní ruční práci, neokoukané materiály a nebojí se inovací. „Chceme nabízet produkty, které budou nezaměnitelné. I když si tím často přiděláváme hodně práce,” říká šéf firmy Jiří Vogel.

Monika Veselíková20. 5. 2024
Nestíháme, potřebujeme lidi! Opravdu? Proč by měly firmy při rozšiřování týmu spíš brzditJak na podnikání

Nestíháme, potřebujeme lidi! Opravdu? Proč by měly firmy při rozšiřování týmu spíš brzdit

Vaše firma se dobře rozjela, zakázek přibývá a přestáváte stíhat. Ideální čas přibrat nové lidi? Pravděpodobně ne. Právě v tomto okamžiku velké množství firem udělá chybu. Jak se vyhnout zbrklým reakcím, správně ve firmě „uklidit“ a koho (ne)zaměstnávat, vám poradíme v seriálu Jak na podnikání.

Alena Šafrová Drášilová17. 5. 2024
Inspirativní setkání rodinných firem. Žďárský zámek hostí akci Family Business Weekaktuality

Inspirativní setkání rodinných firem. Žďárský zámek hostí akci Family Business Week

Už ve čtvrtek 16. května se uskuteční na zámku ve Žďáru nad Sázavou regionální setkání rodinných firem FBW Regiony 2024. Akci pořádá platforma Family Business Week ve spolupráci s Constantinem Kinským. Vedle diskuse s inspirativními osobnostmi nabídne i příležitost k navázání nových obchodních vztahů a sdílení zkušeností z podnikání.

Redakce Finmag.cz14. 5. 2024
Nejdřív Sparta, teď i hokejový šampionát. Dresy a šály na MS v hokeji 2024 zajišťuje česká firmaPodnikavé Česko

Nejdřív Sparta, teď i hokejový šampionát. Dresy a šály na MS v hokeji 2024 zajišťuje česká firma

Skálopevní fotbaloví fanoušci ji pravděpodobně znají, ti hokejoví už méně. Přitom právě s hokejem se aktuálně pojí její poslední výzva: správa oficiální licence pro prodej merche v rámci aktuálního hokejového šampionátu v Česku. „Sparta je stále náš největší zákazník, ale hokejový šampionát je velká prestiž. U toho jsme nesměli chybět,“ říká šéf společnosti Footballmania Vojtěch Šišma.

Michal Hron14. 5. 2024
Za dvacítku Čechů stovky milionů? Sledujeme vyšší cíle, vysvětluje Američan lovící v Českurozhovor

Za dvacítku Čechů stovky milionů? Sledujeme vyšší cíle, vysvětluje Američan lovící v Česku

Americká firma Cin7 se zhlédla v české umělé inteligenci a nedávno se postarala o zatím největší rozruch na zdejší startupové scéně. Co ji ale vedlo k tomu, aby za mladou českou firmu čítající dvacítku lidí vydala v přepočtu stovky milionů? „Inventoro je pro nás obrovská přidaná hodnota,“ vysvětluje pro Finmag.cz šéf Cin7 Ajoy Krishnamoorthy.

Iva Brejlová13. 5. 2024
Deset ikonických. Značky, které zná každý. Víte, kdo jim šéfuje?kvíz

Deset ikonických. Značky, které zná každý. Víte, kdo jim šéfuje?

Řeknou Apple – a hned vám naskočí Steve Jobs. Jak praví Písmo: Po ovocích jejich poznáte je. A nemusí to určitě být jenom jablka. Vyzkoušejte si to. Vzali jsme deset ikonických výrobků a značek. Dokážete poznat kdo k nim patří?

Gabriel Pleska11. 5. 2024
Výrobce krmiv Vafo dál roste. Dokončil klíčovou akvizici v Německuaktuality

Výrobce krmiv Vafo dál roste. Dokončil klíčovou akvizici v Německu

Společnost Vafo Group, evropský lídr ve výrobě krmiv pro domácí zvířata, akceleruje růst na německém trhu. V podniku Allco Tiernahrung, s nímž spolupracuje už šest let, získala zbývající podíl. Už koncem ledna skupina dokončila převzetí finské společnosti Dagsmark Petfood, díky čemuž se stala jedničkou na trhu s krmivem pro domácí zvířata v severských zemích.

Redakce Finmag.cz10. 5. 2024
Otec a syn na huti. Novoborští skláři zřídili unikátní muzeum s dílnouPodnikavé Česko

Otec a syn na huti. Novoborští skláři zřídili unikátní muzeum s dílnou

Když se Ondřej narodil, jeho otec Petr už byl na mezinárodní sklářské scéně známý. Ondřej mezi sklem vyrůstal a sklářské peci zůstal věrný i v dospělosti. Oba už léta pracují v rodinné firmě, loni v srpnu spolu poprvé také vystavovali, v rámci libereckého Týdne Křišťálového údolí. Otevíráme pro vás text z archivu tištěného Finmagu.

Jana Patková8. 5. 2024
Na kole rozvážejí zásilky i pro DHL. Chceme z Brna udělat Kodaň Česka, hlásí Švihé synkuBrandInsight

Na kole rozvážejí zásilky i pro DHL. Chceme z Brna udělat Kodaň Česka, hlásí Švihé synku

Firmu na cyklopřepravu Švihé synku založili sourozenci Veronika Čápová a Erik Nálepka v dobrý čas. V době, kdy se nákladní dodávky do centra Brna už skoro nedostanou, pociťují po kurýrních službách na cargo kolech čím dál větší zájem. A prý se s nákladním kolem dá jezdit i na rodinné výlety, tvrdí Nálepka.

Hynek Just7. 5. 2024
Staví chytré křižovatky, chystá se na dronovou dopravu. Zlínská firma boduje i v zahraničíPodnikavé Česko

Staví chytré křižovatky, chystá se na dronovou dopravu. Zlínská firma boduje i v zahraničí

Dost možná jejich produkty vídáte denně a nevíte o tom. Cross Zlín dnes po celém Česku a do více než 70 zemí světa dodává a instaluje svoje řešení křižovatek, parkovišť nebo zkrátka organizace dopravy. Zatímco v Praze považují za znak chytrého města USB nabíječku v lavičce, zlínská firma se na fungování těch opravdových chytrých měst podílela v Turecku i Dánsku. A teď si stanovila další velký cíl: dronovou dopravu.

Martina Fojtů6. 5. 2024
Theranos, auto z Návratu do budoucnosti a další. Víte, jak vám lhali?kvíz

Theranos, auto z Návratu do budoucnosti a další. Víte, jak vám lhali?

Někdo vám řekne, že bez lhaní se byznys dělat nedá. Aspoň ne velký. Někdo se k úspěchu prolhal. A někomu lhaní (nakonec) nepomohlo. A právě na velké lháře, které nakonec jejich lhaní dostihlo, jsme se zaměřili v našem kvízu.

Gabriel Pleska4. 5. 2024
Bez obětí úspěch nepřijde, ale ta svoboda! Do podnikání musíte dát vše, říká miliardář Bouškainspirace

Bez obětí úspěch nepřijde, ale ta svoboda! Do podnikání musíte dát vše, říká miliardář Bouška

Svou firmu nikdy neprodám, podnikání je krásná věc, byť je to celé tak trochu o štěstí, říká majitel Vafo Group Pavel Bouška. I díky svému přístupu k podpoře podnikání v Česku bývá označován za jednoho z „nejcivilnějších“ miliardářů, sám ale dost dobře neví, čím si to zasloužil. „Asi že moje děti chodí do normální školy a že já sám se snažím žít a fungovat normálně,“ odhaduje v dalším díle podcastu pro mentoringovou platformu DoToho!

Michal Hron2. 5. 2024
1/24