Články na téma: Podnikavé Česko
Česko zdaleka není jen montovna, ale hlavně země plná podnikavých lidí. Ve spolupráci s partnery mapujeme příběhy malých a středních podniků, které tvoří páteř naší ekonomiky. Dokazujeme, že i velký byznys lze dělat mimo velká města. Stačí mít nápad, chuť a energii. Celý projekt najdete na podnikavecesko.finmag.cz.
Bezobal jim nevyšel, kavárna ale jede dál. Táborská Jednota je klubovnou pro celé město
Jsou aktivní na poli kultury a ekologie, spolupracují se školami, otevírají okrajová témata. Když Lenka Greň a Magdaléna Čulík Simonová vidí, že městu Tábor chybí něco, co lze změnit, neváhají. Takhle vznikly třeba festivaly Táborské dvorky nebo Korzo. Vše pod záštitou kavárny a knihkupectví Jednota, kterou vedou. Do konce loňského roku stály také za bezobalovým obchodem Výběr, jeho provoz ale musely kvůli nízkým tržbám ukončit.
Paušální daň 2025. Čas na přihlášení se krátí, komu se vyplatí? (velký přehled + kalkulačka)
Paušální daň v roce 2025 v prvním pásmu vzroste, OSVČ v paušálním režimu si dokonce připlatí víc než v případě běžné daňové evidence. Přesto se najdou tací, pro které má paušální daň smysl. Rozhodnout se ale musí do 10. ledna, pak už mají utrum. A platí to i pro případ, že „jen“ potřebují změnit pásmo paušální daně. Doslova na poslední chvíli proto připomínáme vše podstatné.
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Do české kotliny se blíží genderové regulace. A s nimi dorazí další příděl administrativy zaváděné ve jménu sociálního pokroku, který nás zase o kousek posune k centrálně plánované ekonomice. Na pozoru by se měly mít hlavně firmy s ryze mužským vedením.
Od studia jazyků k výstavní firmě. Zákazníků je dost pro všechny, věří podnikatelka
Majitelka a projektová manažerka firmy ArtenLux Lucie Strechová běžně tráví až deset měsíců v roce na cestách. Podnikání zaměřené na výstavbu stánků na veletrzích úspěšně rozšířila o navrhování a realizaci interiérů. Nápaditá podnikatelka, která mluví několika jazyky, razí heslo, že zákazníků je dost pro všechny.
Ustála povodně, covid i tři přepadení. Šperky nakupujte osobně, radí oceněná zlatnice
Kdybych měla cestu umetenou, nebyla bych tam, kde jsem dneska, tvrdí úspěšná zlatnice Jana Polová, která si svůj obor musela vyvzdorovat. A vyplatilo se. Že řemeslo vykonává dobře a poctivě, dokazuje nedávné ocenění v anketě Živnostník roku.
Když to není komu předat. Jak na nerodinný management v rodinné firmě
V České republice právě probíhá významná vlna nástupnictví. Zakladatelé firem z 90. let se postupně dostávají do důchodového věku a přirozeně uvažují o budoucnosti svých podniků. Pokud chtějí, aby firma zůstala v rodině, hledají nástupce na manažerské pozice mezi svými příbuznými. Co když však vhodného kandidáta nenajdou? Řešením nemusí být jen prodej firmy, ale i externí management.
Požár nastartoval velký byznys. Cyrilovy brambůrky chtějí dobýt i slovenský a polský trh
Snad na žádném stole při silvestrovských oslavách nemohou chybět tradiční brambůrky. V rámci seriálu Podnikavé Česko se dnes podíváme, jak se vyrábějí ty Cyrilovy. A taky na trochu netradiční předávání byznysu mladší generaci: vždyť šéfovi firmy Tomáši Krajči ještě není ani pětapadesát. „Ve firmě pracujeme všichni čtyři sourozenci. Prakticky dokážeme zajistit čtyři hlavní odvětví ve firmě,“ popisuje jeho syn Jakub. Jak je na tom firma dnes?
Chleba je pro mě meditace, říká Maškrtnica. Plány na vlastní pekárnu stále nevzdává
Pod přezdívkou Maškrtnica ji zná v Česku snad každý, koho zajímá pečení, a s pomocí jejích receptů a tipů se kváskový chléb odvážili vyzkoušet i úplní začátečníci a začátečnice. S pekařskou guru Julianou Fischerovou jsme si povídaly o chlebové pomalosti, módě řemeslné mouky i o tom, jak klikatá je pro mámu tří dětí cesta k otevření vlastního podniku.
Nestrkejme hlavu do písku! Proč se Češi bojí podnikání a Američani se staví riziku čelem
Proč si Čech radši koupí předraženou garsonku, zatímco Američan nalije peníze do podnikání, zkrachuje – a nalije peníze do dalšího podnikání? Kulturní rozdíly v přístupu k riziku ovlivňují podnikání, investice i životní volby. Historie, tradice i geografické vlivy hrají překvapivě velkou roli.
„Dárky“ od státu kazí podnikatelům Vánoce. Měli by si živnostníci příští rok přát lepší vládu?
Vánoční nadílku, kterou letos dostali od státu, si podnikatelé nevysnili. Zvýší jejich daňové zatížení. Stát jim vezme peníze, které mohli investovat do svého byznysu, a nakrmí jimi rozrůstající se erár. Polepší se stát v příštím roce? Tady od nás má seznam přání.
Potvrzeno, podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU
Podnikání v Česku není žádný med. Obecné konstatování, které se traduje už léta, potvrzuje aktuální analýza Indexu prosperity a finančního zdraví: jen za poslední rok se naše země ve vstřícnosti k podnikání propadla v rámci Evropy na šestou příčku od konce. Mohou za to hlavně vysoké ceny energií, růst daní i nízká tržní kapitalizace pražské burzy.
Šťastné a veselé přeje český stát. Pravidla se mění rychleji, než je stačíte přečíst
Od prvního ledna nového roku má začít platit novela zákona o dani z přidané hodnoty. Nebyly o ni příliš velké politické spory, jde hlavně o „technickou“ novelu. Nikomu tak nepřekáží a problémy způsobuje „jen“ podnikatelům, zejména těm menším. Ti budou mít doslova pár dní na to, aby si ji řádně prostudovali a přizpůsobili se stovkám změn. Lze to snad nazvat jinak než pokrytectvím?
Rozjezd byznysu s už zavedenou značkou: jak na franšízing a co o něm vědět
Franšízing je model podnikání, který v posledních desetiletích nabírá na popularitě po celém světě. Nabízí možnost zapojit se do ověřeného byznysového konceptu a získat podporu zkušeného partnera, takzvaného franšízora. Dnes se v rámci seriálu Jak začít podnikat seznámíme se základními principy franšízingu, objasníme rozdíly oproti jiným formám podnikání, a vysvětlíme si, jak přistoupit k založení franšízy.
Z korporátu k vlastnímu byznysu. Mám větší zodpovědnost, ale i svobodu, říká franšízantka
Dvacet let působila na manažerských pozicích v korporátech, pak se rozhodla změnit směr své kariéry. Jelikož ale nepřicházel ten správný nápad, do světa podnikání se Alena Burešová vrhla jako franšízantka: v Rakovníku otevřela vlastní pobočku Partners Banky. „Ačkoliv mám větší zodpovědnost, paradoxně se cítím svobodněji,“ říká.
Učíme lidi více číst, věří co-founder Elreda. Po pár měsících se stali jedničkou na App Store
Jako vášniví čtenáři na trhu nenašli, co potřebovali. Začali proto rozvíjet myšlenku na něco jako Netflix s audioknihami. Vývoj ovšem ukázal i na jinou potřebu zákazníků: jak motivovat, aby četli víc. Tak vzniklo Elredo, aplikace pomáhající budovat zdravé čtenářské návyky, která se během pár měsíců vyhoupla na první příčku ve své kategorii na App Store.. „Cokoliv, co děláme, validujeme u našich uživatelů,“ vyzdvihuje důvod úspěchu spoluzakladatel Elreda Matěj Schmalz.
Podnikatelské soutěže Firma roku a Živnostník roku 2024 znají vítěze. Kdo uspěl?
Celorepublikovým vítězem 19. ročníku podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku 2024 stal výrobce řešení pro výstavbu datacenter, společnost Conteg, a cukrářská technoložka Zlata Otavová. V doprovodných kategoriích Srdcař roku vítězí sochař a řezbář Zdeněk Farský. Nejlepším inovátorem roku je Carebot, titul Udržitelné podnikání si odváží společnost Bayaya a České stříbro bere Tonak.
Platební terminál zdarma, nebo třeba v mobilu. Kdo nebere karty, prodělá, říká expert
Bezhotovostní platby, platební terminály, a především inovace s nimi spojené. To jsou hlavní témata dalšího dílu Finmag podcastu, jehož hostem je Lubomír Zeman, obchodní ředitel pro retailovou klientelu v KB SmartPay. Jak se mění svět platebních technologií a jak tato změna ovlivňuje obchodníky i koncové zákazníky?
Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
V byznysu přituhuje. V příštích letech dolehnou na mnohé české firmy nové regulace. Budou spojené s náročnou administrativou a mohou je připravit o finance, které by jinak nasměrovaly do inovací a zvyšování produktivity.
Paušální daň v roce 2025: co se mění a co zůstává stejné
Paušální daň zjednodušuje život OSVČ, ale přichází s omezeními, která byste neměli přehlédnout. Jak ovlivní vaše možnosti získání hypotéky nebo uplatnění daňových úlev? Zjistěte, co vše byste měli zvážit, než se rozhodnete pro tento režim.
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
„Je nás hodně a mě baví krmit smečku,“ říká Kateřina Ferbyová. Vařit, péct i hospodařit ji učila rodina. Když je doma devět děcek, jinak to ani nejde. Dnes sedmadvacetiletá podnikatelka napájí a krmí zákazníky Café Zastávka, kavárny z autobusové zastávky v rodné vsi. A postřehy ze života drobné podnikatelky jí baští i davy na LinkedIn, kde se dostala do top 10 českých autorů.