Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Neztrácejte čas. Šest zásad, jak správně využít byznysový akcelerátor
Začínající podnikatelé procházejí různými stádii optimismu a zmaru, která se poměrně pravidelně střídají. Sotva se podaří jednu překážku překonat, už na obzoru roste další a místo času na oslavy je zase potřeba řešit problémy. Může být lákavé krize obejít nebo se jim vyhnout a akcelerátory často takovou možnost nabízejí. Na jejich výhody a úskalí se dnes podíváme v rámci speciálu Jak začít podnikat.
Finanční ukazatele a jak s nimi pracovat. Odhalte problém dřív, než bude pozdě
Finanční údaje zaznamenané v účetnictví jsou obrazem všeho, co se v podniku děje. Alespoň pokud jde o byznys. Samy o sobě jsou však dost nepřehledné a většinou i rozsáhlé. Proto z nich počítáme finanční ukazatele, které mohou při řízení podniku hodně pomoci. Jen se musí používat dobře a s rozmyslem. V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes seznámíme s těmi nejdůležitějšími a ukážeme si, o čem vypovídají a jak s nimi pracovat.
Vyplatí se živnost, nebo rovnou firma? Jak se rozhodnout, když začínáte podnikat
Každý začínající podnikatel si tuhle otázku musí dřív nebo později položit. Budu podnikat na živnost (případně bez ní) jako fyzická osoba, nebo založím společnost, která bude můj byznys zastřešovat? Neexistuje jediná správná odpověď, ale existuje řada otázek, které vás navedou k optimálnímu řešení při výběru vhodné právní formy. Podíváme se na ně v rámci projektu Finmag.cz Jak začít podnikat.
Neutrácejte za nové zákazníky. Co je remarketing a proč se vaší firmě vyplatí?
Oslovení nového zákazníka je mnohonásobně dražší než péče o klienty, kteří se spokojeně vrací. Proto spousta firem dobře ví, že se jim cílení marketingu na stávající zákazníky nebo ty, kteří už o nákup projevili zájem, v mnoha ohledech vyplácí mnohem víc. Této strategii v online prostředí říkáme remarketing a má svá pravidla a osvědčené postupy. V rámci seriálu Jak na podnikání si dnes řekneme, jak na něj.
Podnikatelský plán přehledně. Jak na něj a kterých chyb se vyvarovat?
Píše dneska vůbec někdo podnikatelský plán? A když už je potřeba, jak na to? Čím začít, jak ho strukturovat a na jaké nejčastější chyby si dát pozor? Na tyto otázky si odpovíme v dalším díle speciálu Jak začít podnikat.
Cíle, úkoly a deadliny. Jak vytvořit myšlenkovou mapu a k čemu je dobrá?
Začátek podnikání je krok, který vypadá větší a komplikovanější, než ve skutečnosti je. Pokud zrovna nechcete založit banku nebo otevřít hotel, kdy se bavíme o měsících i letech příprav, není založení živnosti nebo malé firmy nic složitého. Nejvíc pomůže, když si jednotlivé kroky dobře naplánujete. Máme tipy, jak si to všechno zjednodušit.
Děkujeme, odejděte. Jak propouštět smysluplně a čeho se vyvarovat
Propouštění zaměstnanců patří bezesporu k nejnáročnějším podnikatelským disciplínám. Je nepříjemné někomu říct, že už s ním nepočítáme a má si hledat jinou práci. Pro všechny zúčastněné je taková chvíle stresující a emocionálně vypjatá, ale nese s sebou také řadu potenciálních rizik i příležitostí. Proto se dnes v seriálu Jak na podnikání podíváme na to, jak propouštět důstojně a současně si nezadělat na nějaký malér.
Vybudovat, koupit, nebo propojit? Jak na firemní akvizice a fúze
Daří se, vznikla nová obchodní příležitost, objevil se zajímavý trh, nebo naopak krachuje firma, která má s trochou snahy šanci na restrukturalizaci a nový život? To jsou jen některé příležitosti, které je možné využít díky akvizicím nebo fúzím, kterým se dnes budeme v seriálu Jak na podnikání věnovat.
Na plný úvazek, nebo na dohodu? Jak zaměstnávat a nezbláznit se
Provozujete rostoucí podnik a řešíte, zda se při rozšiřování týmu zaměřit na nabírání lidí na částečný nebo plný úvazek? Nebo bude lepší jen dohoda o provedení práce? V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes zaměříme na různé možnosti zaměstnávání a typy pracovních smluv.
Samé náklady, tak kdy konečně začne firma vydělávat? Odpoví analýza bodu zvratu
K základní výbavě podnikatele by měla patřit schopnost určit, kolik zboží nebo služby musí prodat, aby alespoň pokryl své náklady. K nejjednodušším, ale velmi efektivním nástrojům patří ve financování a finančním řízení analýza bodu zvratu, která dokáže na tyto otázky odpovědět. V rámci seriálu Jak na podnikání probereme, jak na ni.
Upracovat se k smrti není nutné. Jak správně a účinně delegovat práci
Workoholismus a vyčerpání z práce pomalu přestávají být „sexy“. Naštěstí. Mluví se o work-life ballance, produktivitě, prioritizaci úkolů a time managementu. Proto se v rámci seriálu Jak na podnikání dnes podíváme na jeden z nejdůležitějších, ale také nejnáročnějších nástrojů managementu a řízení lidí – delegování.
Nestíháme, potřebujeme lidi! Opravdu? Proč by měly firmy při rozšiřování týmu spíš brzdit
Vaše firma se dobře rozjela, zakázek přibývá a přestáváte stíhat. Ideální čas přibrat nové lidi? Pravděpodobně ne. Právě v tomto okamžiku velké množství firem udělá chybu. Jak se vyhnout zbrklým reakcím, správně ve firmě „uklidit“ a koho (ne)zaměstnávat, vám poradíme v seriálu Jak na podnikání.
Zakládáte firmu? Nepodceňujte prezentaci, název a logo můžou být naprosto klíčové
Skvělý produkt a byznysplán často nemusejí stačit. V seriálu Jak začít podnikat si dnes vysvětlíme, proč je tak důležitá (nejen) vizuální identita firmy. Jak tedy vybudovat dobrou a silnou značku a vyhnout se nejčastějším chybám?
Udržitelnost, nebo greenwashing? Odpovědné firmy mohou získat konkurenční výhodu
Společenská odpovědnost podniků (CSR) a environmentální, sociální a správní řízení (ESG). Dvě oblasti, které jsou při řízení firem stále důležitější. Jsou v dnešní době už opravdu nutné? Podíváme se na to v dalším díle speciálu Jak na podnikání.
Vyvážet, přenést know-how, nebo rovnou otevřít pobočku? Jak na zahraniční expanzi
Uspěli jste se svou firmou na domácím trhu a rádi byste to zkusili i za hranicemi? Pro vstup na zahraniční trh neexistuje univerzální návod. Vždy je třeba zvažovat situaci, finanční možnosti, potenciál cílového trhu a podmínky, které na něm panují. V dalším dílu seriálu Jak na podnikání se podíváme na to, jakými základními způsoby může podnik oslovit zákazníky v zahraničí. Vezmeme to od těch nejméně finančně náročných, až po ty nejrizikovější a nejnákladnější.
Jak oslnit investora? Na plané řeči není čas, zaujmout musíte už ve výtahu
Máte úžasný nápad. Skvělou inovaci. Jedinečnou technologii. Akorát že na další krok směrem k úspěšnému byznysu jsou potřeba peníze. A ne zrovna málo. Problém je v tom, že nad budoucností projektu zatím visí hodně otazníků a vůbec není jasné, jestli to bude kolosální úspěch, nebo ještě kolosálnější průšvih. Přesně tak vypadá typická chvíle, kdy se začínající podnikatelé musí poohlédnout po vhodném investorovi rizikového kapitálu. Dnes si povíme, jak ho získat.
Zákon o daních z příjmů 2024. Jak se v něm vyznat a na co si dát pozor?
Celé pojednání o daních by se v zásadě dalo shrnout do jedné věty – najděte si někoho, kdo tomu rozumí a zaplaťte mu za to. Proč? Protože každý ze tří hlavních zákonů , které se týkají daní, prochází každý rok v průměru čtyřmi úpravami. Vážně se vám chce to sledovat? Pokud ano, udělejte si z toho byznys a poskytujte daňové poradenství. Jestli ne, najměte si na to někoho. Přinášíme velký přehled Zákona o daních z příjmů.
Propisky s logem opravdu nestačí. Co je to marketing a jak ho správně dělat?
Plácnout post na Facebook, zajít do tiskárny pro letáky, objednat propisky s logem a máme hotovo. Tohle je přece marketing, ne? Možná je to náplň práce marketingového oddělení, ale rozhodně to není marketing. Proto se dnes v rámci seriálu Jak na podnikání zaměříme na skutečnou roli marketingu – péči o zákazníka.
Od banky, od přátel, nebo přes crowdfunding? Kde vzít na rozjezd podnikání
Máte vymyšlený podnikatelský plán, jasně nastavenou vizi a teď už „jen“ řešíte, jak a kde na rozjezd podnikání vzít? Na půjčky od přátel a rodiny pozor, skrývá se v nich riziko zničení mezilidských vztahů. Jaké alternativy existují k půjčce od banky? Na to se podíváme v dalším dílu speciálu Jak začít podnikat.
Velmi křehké vztahy. Jak na předání a převzetí (nejen) rodinné firmy?
Nástupnictví ve firmách je složitý proces, rodinné podniky nevyjímaje. Už se dál necítíte na vedení firmy, zároveň ale chcete zachovat její kontinuitu? Jak a komu vhodně předat firmu a nenarušit tím rodinné vztahy? Poradíme vám.