Články na téma: daň z příjmu
Daň z příjmu je typ daně, která je uložená fyzickým nebo právnickým osobám. Jedná se o takzvanou přímou daň, kdy jejím plátcem je konkrétní osoba nebo subjekt. Její výše se liší podle příjmu nebo zisku. Počítá se jako součin daňové sazby a zdanitelného příjmu. Týká se všech osob, které mají trvalý pobyt v České republice a týká se všech veřejně prospěšných poplatníků, firem, fondů i občanských sdružení.
Daň z příjmu se vztahuje na příjmy ze závislé činnosti, příjmy ze samostatné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a na příležitostné příjmy. Tato daň určuje, kdo má povinnost podávat daňová přiznání a stanovuje rozsah daňového zvýhodnění.
Daň z příjmu je jednou ze tří daní, které musí podnikatel povinně platit (vedle zdravotního pojištění a sociálního pojištění). Pokud má podnikatel podnikání na hlavní činnost, vztahují se na něj minimální částky pojištění, které musí každý měsíc zaplatit bez ohledu na výdělek.
V roce 2024 je daň z příjmu právnických osob nově stanovena na 21 %.
Paušální daň 2025. Čas na přihlášení se krátí, komu se vyplatí? (velký přehled + kalkulačka)
Paušální daň v roce 2025 v prvním pásmu vzroste, OSVČ v paušálním režimu si dokonce připlatí víc než v případě běžné daňové evidence. Přesto se najdou tací, pro které má paušální daň smysl. Rozhodnout se ale musí do 10. ledna, pak už mají utrum. A platí to i pro případ, že „jen“ potřebují změnit pásmo paušální daně. Doslova na poslední chvíli proto připomínáme vše podstatné.
Buď připraven! Vyzkoušejte, jak se vyznáte ve změnách, které rok 2025 přinesl podnikatelům
Daně, pojištění, termíny, limity. Změna je život, ale zas tak živo by zase v Česku být nemuselo. Jenom zákon o DPH teď doznal skoro pěti stovek změn. Kdo se v tom má vyznat? My. A kdo to zaplatí, když se nevyznáme? My. Tak se pojďme prověřit. Třeba na tom něco i vyděláte.
Daňová optimalizace hlavou i srdcem: jak odečíst dary z firemních daní
Přispět na dobrou věc? Samozřejmě. Dělejte to ale nejen pro dobrý pocit, přemýšlejte. Můžete být prospěšní druhým a zároveň myslet na svoji firmu, na její budoucnost, na její image. A navíc: prostřednictvím daru, který si odepíšete z daňového základu, můžete aspoň část peněz, které by stát nasměroval bůhvíkam, poslat přesně tam, kde budou užitečné podle vás.
„Dárky“ od státu kazí podnikatelům Vánoce. Měli by si živnostníci příští rok přát lepší vládu?
Vánoční nadílku, kterou letos dostali od státu, si podnikatelé nevysnili. Zvýší jejich daňové zatížení. Stát jim vezme peníze, které mohli investovat do svého byznysu, a nakrmí jimi rozrůstající se erár. Polepší se stát v příštím roce? Tady od nás má seznam přání.
Vyplatí se paušální daň? Kalkulačka a přehled výhod, nevýhod
Datum rozhodnutí se blíží: přihlásit se k paušální dani lze do 10. ledna. Jenže komu se vyplatí? Máme kalkulačku, která vám propočte, jestli je pro vás finančně výhodnější platit daň z příjmů v paušálním režimu, nebo zůstat u standardního způsobu. Jenže peníze nejsou všechno. Kromě nesporných výhod má paušální danění i svoje nevýhody. Přinášíme shrnutí i praktické rady.
Paušální daň v roce 2025: co se mění a co zůstává stejné
Paušální daň zjednodušuje život OSVČ, ale přichází s omezeními, která byste neměli přehlédnout. Jak ovlivní vaše možnosti získání hypotéky nebo uplatnění daňových úlev? Zjistěte, co vše byste měli zvážit, než se rozhodnete pro tento režim.
Jak si snížit daně na poslední chvíli? Daňová optimalizace očima expertů
Rok 2024 přináší pro podnikatele vyšší daňové odvody a omezené daňové výhody. Přesto lze na poslední chvíli legálně optimalizovat daňový základ. Jaké kroky zvolit, abyste ušetřili a současně se vyhnuli možným problémům? Zeptali jsme se za vás expertů na daňovou problematiku.
Platím paušální daň, jak prokážu příjem při žádosti o hypotéku? Ptáme se v bankách
Když žádáte o hypotéku, jde o hodně peněz. Banku proto zajímá ledacos. Ale nejvíc ze všeho samozřejmě vaše příjmy. A ty se někdy dokládají těžko. Třeba když využíváte výdajové paušály nebo paušální daň. Ptali jsme se přímo v bankách a chtěli vědět konkrétně: co musím doložit, když mám paušální daň a žádám o hypotéku?
Paušální daň očima expertů. Komu se vyplatí v roce 2025?
Paušální daň pro OSVČ čekají v příštím roce změny, které ovlivní plátce v prvním ze tří pásem. Pokud pořád váháte, zda se do režimu paušální daně přihlásit, poradí vám názory odborníků. Ptali jsme se jich, komu se za současné situace vyplatí a kdo by měl uvažovat nad dobrovolným přihlášením se k vyššímu pásmu.
Začínáme podnikat v Česku. Praktický průvodce prvními kroky
Sebelepší podnikatelský nápad vás nespasí, když nedokážete proplout přes úskalí povinných registrací, placení daní a povinných pojištění, společenských smluv, zápisů do veřejných rejstříků a všeho toho úřadování spojeného s ohlašováním živnosti nebo zakládáním firmy. Tady je přehled toho nejdůležitějšího. Štěstí přeje připraveným!
S daněmi vám počkáme, vzkazuje Finanční správa postiženým povodní
Firmám postiženým povodní správce daní počká se splátkou nebo umožní placení na splátky. U DPH, kde se ani s přiznáním ani s hlášeními počkat nedá, se za zpoždění nebude platit pokuta ani úroky z prodlení. Případné osvobození od daně z nemovitých věcí je v rukou obcí.
Jak prodat firemní auto? Víme, jak na DPH a daň z příjmů
Kdy může podnikatel prodat firemní auto, a jak při tom netratit na daních? Poradíme, jak je to s časovým testem, daňovou zůstatkovou cenou, a jak postupovat, když jste autem jezdili i soukromě.
Švarcsystém prakticky: proč je na světě a jak za něj neplatit pokuty
Firmy využívají švarcsystém k úspoře nákladů, ale i kvůli administrativní jednoduchosti. Je to ale nelegální a trest může být až 10 milionů korun a dva roky zakázaná činnost. Přesto podniky na nelegální zaměstnávání za třicet roků nezanevřely: tresty totiž přijdou málokdy. Čím to a jak se proti nim taky pojistit?
Změny v práci na dohodu. Povinné registrace dohodářů schválil Senát
Senátoři schválili novelu, která mění pravidla pro zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. První změny přijdou už za měsíc.
Jak na podání přehledu OSVČ pro sociální správu? Návod krok za krokem
Podat daňové přiznání je ta těžší část, pořád ale ještě nemáte hotovo. Ještě je potřeba podat přehledy o příjmech a výdajích pro sociální správu a zdravotní pojišťovnu. V našem návodu si tentokrát podrobně vysvětlíme, jak správně vyplnit formulář pro správu sociálního zabezpečení.
Elektronických daňových přiznání letos budou už tři čtvrtiny. Na podání zbývá jen pár dní
Finanční úřady letos obdržely od fyzických osob zatím přes dva miliony přiznání k dani z příjmů. Jde o zhruba 72 % odhadovaného počtu. Podíl elektronicky podaných přiznání by měl letos poprvé překonat hranici sedmdesáti procent. Na podání je čas do 2. května.
Změny v zaměstnávání dohodářů přijdou později, odklad schválili poslanci
Většina novinek v zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti, které měly platit od července, se odsouvá. Změny v sociálním a zdravotním pojištění dohodářů přijdou až o půl roku později.
Daňové přiznání snadno a rychle. Poradíme nejrychlejší cestu
Letošní termín pro podání daňového přiznání daně z příjmů fyzických osob klepe na dveře. Aspoň, že internet je otevřený 24 hodin denně, tak ani posledníčci nemusí koumat, jak má otevřeno pošta. Probereme možnosti vyplnění přiznání i jeho online podání a doporučíme nejjednodušší variantu.
Změny v pracích na dohodu. Přehled novinek, které se valí na zaměstnavatele
Loňský konsolidační balíček a změny v zákoníku práce přinesly řadu novinek v zaměstnávání na dohodu o pracovní činnosti a hlavně na dohodu o provedení práce. Jejich účinnost nabíhá postupně, některé mají platit až od července. Vláda ale pod tlakem na poslední chvíli navrhuje změny změn. Kdo se v tom má vyznat? Vy! A my s tím pomůžeme.
Že jsou daně krádež? Je to ještě horší, ale nic s tím nenaděláte
Daně jsou krádež – s tímto názorem se na sociálních sítích setkáváme dnes a denně. Toto tvrzení je ovšem mylné. Daně nejsou krádež, ale něco mnohem horšího. Jde to snad ale vymyslet lépe? Pojďme se na to podívat.
Nestihli jste podat daňové přiznání? Poradíme, jak neplatit pokutu
Termín pro podání daňového přiznání pro fyzické osoby vypršel 2. dubna. Nestihli jste to? Za pozdě podané přiznání jsou sankce a naše kalkulačka vám spočte, kolik byste měli finančnímu úřadu zaplatit. Poradíme vám ale, jak se pokutě za pozdě podané přiznání úplně vyhnout.