Články na téma: podnikání
Podnikání je proces zakládání, provozování a řízení firmy. Zahrnuje různé činnosti od výroby, nabídky a prodeje služeb nebo produktů. Zpravidla je hlavním cílem podnikání generování zisku. Podnikání může mít různé formy a podniky různé velikosti, od malých podniků, e-shopů, startupů po velké společnosti. K podnikání je potřeba určité kreativity, budování strategie i praktických dovedností z oblastí, které se k firmě váží.
K podnikání je také potřeba zařídit některé z nutností a povinností, které se k této činnosti váží. Prvně je třeba mít obchodní plán a koncepci budoucího podniku, včetně podnikatelské strategie, cíle, plánu financování a marketingové propagace budoucí firmy, dále je nutné se registrovat jako živnostník nebo registrovat firmu na příslušných místech. Je třeba také vyřešit identifikaci dané osoby nebo firmy k DPH, tato nutnost záleží na zaměření, cílovém prodeji a dalších aspektech. Dále je potřeba vyřešit sociální a zdravotní pojištění a také zařídit správnou evidenci účetnictví a včasné podání daňových přiznání.
Nové dotace na výrobu a využití vodíku. Stát dá miliardy
Startuje dotační program na budování zařízení na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů a jeho využití. Pro žadatele jsou připraveny tři miliardy korun.
Startup zjednodušující online nákupy získal 30 milionů na rozvoj. Použije je nejen na expanzi
Technologická platforma Outfindo, která zjednodušuje online nákupy složitých produktů, získala v rámci late-seed kola financování 1,2 milionu eur (přes 30 milionů korun) na svůj další rozvoj. Startup má teď v plánu další expanzi a věří, že mu získané prostředky otevřou i cestu k novým prodejním kanálům.
Lodní kontejnery mění na domy, bistra i třídírnu vajec. Je to rychlé a lacinější, říká šéfka Blokki
Při stávajících cenách hypoték a složitosti stavebního řízení lidé stále víc vyhledávají alternativní formy bydlení. Jednou z nich jsou i vysočinské stavby z upcyklovaných lodních kontejnerů. Dají se postupně rozšiřovat a dokonce i stěhovat. „Původně jsme si mysleli, že lidé budou chtít modulární stavby z kontejnerů spíš jako chaty. Ale nakonec vytváříme hlavně stálé bydlení,“ říká Zdena Zlatová z firmy Blokki, která se výrobou staveb z kontejnerů zabývá.
Baťa, Kolben, Kellner. Otestujte se v retrokvízu, jak dobře znáte české velkopodnikatele
Tomáš Baťa, Emil Kolben, Petr Kellner nebo třeba Emil Škoda. Vybrali jsme ty největší podnikatelské legendy a našli o nich řadu zajímavostí. Víte třeba, co vedlo Tomáše Baťu k založení jeho impéria? Nebo jak se jmenoval první motocykl od dua Laurin a Klement? Otestujte se v našem retrokvízu.
Brašnářství Tlustý končí. „Mnohokrát děkujeme,“ vzkazuje zákazníkům
Brašnářství Tlustý, známé pro své ručně vyráběné kožené produkty, na sebe podalo návrh na insolvenci. Na oficiálních stránkách společnosti firma uvedla, že už není schopna dostát svým závazkům. „Museli jsme splnit zákonnou povinnost a podat na sebe insolvenční návrh,“ oznámil její jednatel Ivan Petrův. Zákazníky ujišťuje, že dělá vše pro dodání objednaného zboží.
Další diktát z Bruselu, nebo logický krok? Proč se Česko vzdává ochrany původu výrobků
Vláda na svém středečním jednání rozhodla, že ochranu původu potravinářského i nepotravinářského zboží bude nově zajišťovat Evropská unie. Na první pohled to může vypadat, že se zas jen vzdáváme dalších kompetencí ve prospěch Evropy. Že prohlubujeme trajektorii vedoucí k modelu „o nás – bez nás“. Je tomu ale skutečně tak?
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Andrej Babiš má nakročeno do Strakovy akademie. Pokud se mu comeback podaří, vrátí se s ním nejspíš i elektronická evidence tržeb. Plánovaná EET 2.0 může být podnikatelsky přívětivější než její první verze. Anebo ještě nevybíravější.
Bezobal jim nevyšel, kavárna ale jede dál. Táborská Jednota je klubovnou pro celé město
Jsou aktivní na poli kultury a ekologie, spolupracují se školami, otevírají okrajová témata. Když Lenka Greň a Magdaléna Čulík Simonová vidí, že městu Tábor chybí něco, co lze změnit, neváhají. Takhle vznikly třeba festivaly Táborské dvorky nebo Korzo. Vše pod záštitou kavárny a knihkupectví Jednota, kterou vedou. Do konce loňského roku stály také za bezobalovým obchodem Výběr, jeho provoz ale musely kvůli nízkým tržbám ukončit.
Podnikání v Česku utěšeně vzkvétá, loni vzniklo nejvíc firem za posledních šest let
Rok 2024 byl z pohledu zakládání nových firem v České republice rekordní. Podle dat poradenské společnosti Dun & Bradstreet vzniklo 30 716 nových společností, což představuje nejvyšší číslo od roku 2018 a nárůst o 6,5 % oproti roku 2023. Celkový počet registrovaných společností v ČR se tak zvýšil o 14 312 na 576 642.
Co je to „odvaha“? Třeba to, že otevřete otázku sexuality seniorů, říká oceněný podnikatel
Jestli existuje slovo, které definuje podnikatelskou dráhu, je to „odvaha“. A nejde jen o to „začít“, ale nebát se být průkopníkem – jak se říká „jít proti proudu“. Třeba tím, že ukážete erotické prádlo na ženách takových, jaké jsou. Nebo že vytvoříte maringotku snů. A nebo otevřete silně tabuizované téma sexuality seniorů. „Nebáli jsme se toho, přestože někteří naši konzervativnější zákazníci rovnou odmítli na takovém projektu participovat,“ říká v dalším díle podcastu byznysové platformy DoToho! zakladatel a ředitel firmy Kaleido Marek Háša.
Kyne a kyne. Proč můžeme o štíhlém státu stále jenom snít
Když jsme se v roce 1990 nadšeně pustili do budování kapitalismu, měli jsme všelijaké iluze. Domnívali jsme se (alespoň někteří z nás), že končí doba všemocného státu. Věřili jsme, že jeho aparát bude redukován na minimum potřebné pro zachování základních funkcí: udržení bezpečnosti, spravedlnosti a infrastruktury. Dneska už víme, že to tak není. Proč? A existuje šance, že se to změní?
Místo sedmi nástrojů jeden. Firmám otevíráme oči dříve, než spadnou do potíží, věří šéf Caflou
Vyvíjejí software pro řízení firem a jejich typickými zákazníky jsou malé a střední firmy s už zaběhnutými procesy. Pomáhají jim s digitalizací těchto procesů, ale také aby se s předstihem dozvěděli o blížících se problémech. „Firmy jsou dnes určitě uvědomělejší, ale zvláště pro malé podnikatele je stále typické, že jedou tak nějak pocitově,“ říká zakladatel manažerského systému Caflou Petr Macek.
Paušální daň 2025. Čas na přihlášení se krátí, komu se vyplatí? (velký přehled + kalkulačka)
Paušální daň v roce 2025 v prvním pásmu vzroste, OSVČ v paušálním režimu si dokonce připlatí víc než v případě běžné daňové evidence. Přesto se najdou tací, pro které má paušální daň smysl. Rozhodnout se ale musí do 10. ledna, pak už mají utrum. A platí to i pro případ, že „jen“ potřebují změnit pásmo paušální daně. Doslova na poslední chvíli proto připomínáme vše podstatné.
Termíny na změnu záloh na zdravotní a sociální pojištění. Do kdy přenastavit trvalý příkaz?
Minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ v letošním roce znovu vzrostou, měsíčně zaplatíte víc o 1 082 koruny. Na zaplacení sociálce máte čas do konce ledna, zdravotní pojišťovně musíte vyšší částku poslat do osmého února.
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Do české kotliny se blíží genderové regulace. A s nimi dorazí další příděl administrativy zaváděné ve jménu sociálního pokroku, který nás zase o kousek posune k centrálně plánované ekonomice. Na pozoru by se měly mít hlavně firmy s ryze mužským vedením.
Od studia jazyků k výstavní firmě. Zákazníků je dost pro všechny, věří podnikatelka
Majitelka a projektová manažerka firmy ArtenLux Lucie Strechová běžně tráví až deset měsíců v roce na cestách. Podnikání zaměřené na výstavbu stánků na veletrzích úspěšně rozšířila o navrhování a realizaci interiérů. Nápaditá podnikatelka, která mluví několika jazyky, razí heslo, že zákazníků je dost pro všechny.
Ustála povodně, covid i tři přepadení. Šperky nakupujte osobně, radí oceněná zlatnice
Kdybych měla cestu umetenou, nebyla bych tam, kde jsem dneska, tvrdí úspěšná zlatnice Jana Polová, která si svůj obor musela vyvzdorovat. A vyplatilo se. Že řemeslo vykonává dobře a poctivě, dokazuje nedávné ocenění v anketě Živnostník roku.
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Vstup do roku 2025 není pro peněženky daňových poplatníků zrovna pozitivní. Prakticky plošně rostou daně, až na výjimky se zvyšuje daň z nemovitých věcí a jedinou naději, jak oproti minulým letům ušetřit, poskytují snad jen postupně klesající základní úrokové sazby vyhlašované centrální bankou. Propíše se ale tenhle pokles konečně i do komerčních úvěrů včetně hypoték? Zeptali jsme se za vás expertů.
Když to není komu předat. Jak na nerodinný management v rodinné firmě
V České republice právě probíhá významná vlna nástupnictví. Zakladatelé firem z 90. let se postupně dostávají do důchodového věku a přirozeně uvažují o budoucnosti svých podniků. Pokud chtějí, aby firma zůstala v rodině, hledají nástupce na manažerské pozice mezi svými příbuznými. Co když však vhodného kandidáta nenajdou? Řešením nemusí být jen prodej firmy, ale i externí management.
Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Trump zkasíruje spojence a Babiš sestaví vládu, která bude „vracet, co Fiala vzal“. Ne Rusko, ale Ukrajina bude dotlačena k příměří. Ve světě stoupne inteligence, jenže jen ta umělá. To vše a mnoho dalších věcí, které nás čekají v roce 2025, jsme už tradičně vyčetli z křišťálové koule.
Požár nastartoval velký byznys. Cyrilovy brambůrky chtějí dobýt i slovenský a polský trh
Snad na žádném stole při silvestrovských oslavách nemohou chybět tradiční brambůrky. V rámci seriálu Podnikavé Česko se dnes podíváme, jak se vyrábějí ty Cyrilovy. A taky na trochu netradiční předávání byznysu mladší generaci: vždyť šéfovi firmy Tomáši Krajči ještě není ani pětapadesát. „Ve firmě pracujeme všichni čtyři sourozenci. Prakticky dokážeme zajistit čtyři hlavní odvětví ve firmě,“ popisuje jeho syn Jakub. Jak je na tom firma dnes?