Články na téma: podnikání
Podnikání je proces zakládání, provozování a řízení firmy. Zahrnuje různé činnosti od výroby, nabídky a prodeje služeb nebo produktů. Zpravidla je hlavním cílem podnikání generování zisku. Podnikání může mít různé formy a podniky různé velikosti, od malých podniků, e-shopů, startupů po velké společnosti. K podnikání je potřeba určité kreativity, budování strategie i praktických dovedností z oblastí, které se k firmě váží.
K podnikání je také potřeba zařídit některé z nutností a povinností, které se k této činnosti váží. Prvně je třeba mít obchodní plán a koncepci budoucího podniku, včetně podnikatelské strategie, cíle, plánu financování a marketingové propagace budoucí firmy, dále je nutné se registrovat jako živnostník nebo registrovat firmu na příslušných místech. Je třeba také vyřešit identifikaci dané osoby nebo firmy k DPH, tato nutnost záleží na zaměření, cílovém prodeji a dalších aspektech. Dále je potřeba vyřešit sociální a zdravotní pojištění a také zařídit správnou evidenci účetnictví a včasné podání daňových přiznání.
Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovi
Emil Kolben patří mezi české podnikatelské legendy. Vizionář a udavatel trendů měl zásadní vliv na rozvoj českého průmyslu a podnikatelského prostředí obecně. Co víte o zakladateli ČKD, kterého v roce 2018 představitelé Hospodářské komory v anketě Česko-slovenský podnikatel století zařadili na páté místo? Otestujte se v našem kvízu.
Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kalkulačka, kdy vzniká nárok a jak se počítá
Peněžitá pomoc v mateřství, lidově zvaná mateřská, je jednou z klíčových dávek, které pomáhají rodičům vykrýt výpadek příjmů při narození dítěte. Jak je to ale s nárokem na tento příspěvek z pohledu OSVČ? Jaká bude výše dávky? Má na mateřskou nárok i otec dítěte? A co rodičovský příspěvek? Poradíme a přidáme i šikovnou kalkulačku.
Emisní povolenka na každou krávu? Green Deal je potřeba, říká šéf mlékárny
Emisní povolenky na krávy, Green Deal v zemědělství nebo recept na dobré mléko. Tahle témata teď Radim Hrůza z Agromilku řeší. Firma z Vysočiny propojuje tradiční obor s udržitelností a chystá se na robotizaci.
Jak vybrat kvalitní účetní? Tipy, díky nimž se nepřehmátnete
Výběr dobrého specialisty na účetnictví je významným momentem nejen na startu podnikání. Pro opravdu začínající podnikatele se ale může jevit jako obrovská výzva. Jste to totiž právě vy, kdo nakonec podle platné legislativy nese kompletní zodpovědnost za účetnictví. Víte ale, jak si vybrat opravdu kvalitní účetní, díky nimž váš byznys poroste?
Čeká nás snad další „Čapák“? Dotace v Česku jsou nepřehledný binec bez kontroly
Pouhá administrace evropských programů z let 2014 až 2020 stála daňové poplatníky bezmála třicet miliard korun. Přispěli tím do kapes především velkým firmám, protože ty malé, na něž dotace sice primárně cílíí, odrazuje nehorázná byrokracie. Řešení přitom existuje, ale chce se do něj někomu?
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny
Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.
Začínali na půdě, dnes staví celé domy. Inženýr neinženýr, montérkám se nebráníme, říkají
Podnikat začínali v podkrovní cimře a pronajaté půlce garáže. Dnes staví Kamil a Lukáš Kučerovi po celých jižních Čechách dřevostavby pro „dobrý život a odpočinek”. A říkají, že rodinné podnikání je hlavně o důvěře, kompromisu a společné vizi.
Služebák za sedm milionů? Proč ne, tohle Bentley poslouží skvěle
Může být sportovní kupé – nebo přesněji „gran turismo“ – smysluplným nástrojem k práci? Nápad omezit odpočty DPH u luxusních aut byl sice zdůvodňován jinou sportovní značkou původem z italské Modeny, a nikoliv britského Crewe, ale otázka na smysluplnost daňových odpočtů tu zůstává viset.
AI revoluce pro další generace. Masivní nástup umělou inteligenci teprve čeká
Umělá inteligence se nám pomalu vytrácí z titulků mainstreamových médií. Už nikoho nepřekvapí, že software vytváří na zakázku během několika sekund obrazy, rozumí psanému textu nebo dokáže bleskově a velmi přesně překládat v desítkách jazyků.
Ubytování v týpí, domku na stromě či jeskyni. Glamping zažívá v Česku boom
Mixem slov glamorous a camping vznikl fenomén, který uhranul takřka celý svět včetně Česka: Glamping. Netradiční ubytování v jeskyni, maringotce nebo třeba na stromě uprostřed lesa. Takové kempování pro milovníky přírody a komfortu zároveň.
Byznys se nedělá ve vzduchoprázdnu. Co je to SWOT analýza a jak na ni
Všichni ji znají, skoro všichni ji už někdy dělali. Všichni ji chtějí a všichni o ní mluví. SWOT analýza je ale užitečná jen tehdy, když je udělaná dobře. Což bohužel není úplně pravidlo. Co to tedy vlastně ta SWOT analýza je a jak na ni?
Pražský Dronetag rychle roste, s podporou z Brna dobývá americké nebe
Praha a Brno. Věční rivalové na poli české společnosti, ale i úspěšní partneři na poli byznysu. Důkazem je pražský startup Dronetag, který s podporou brněnského Y Softu postupně dobývá se svou „krabičkou na hlídání dronů“ svět.
Česko je zemí podnikatelů, co nepodnikají. Aby ne, když nám vláda nakládá
Co Čech, to podnikatel. K takovému poznatku by našinec snadno mohl dospět z dat České správy sociálního zabezpečení. Ta naznačují, že švarcsystému se v Česku daří. A to tak, že čím dál víc.
Inovace bez legrace. Pět startupů, které mění pravidla hry
Ať už jde o nemovitosti, stavebnictví, nebo logistiku, startupy dnes dokážou díky inovaci zastaralých postupů ušetřit firmám desítky hodin práce i prudce zvýšit jejich zisky. Vybrali jsme pro vás pět takových, které mění zavedená pravidla hry v odvětvích, jež dlouhá léta modernizaci odolávala.
Odrazil i krtky z Číny. Firma musí žít a dýchat, říká výrobce dřevěných hraček
Zatímco stroj vytvoří hračku z plastu během minutky, její ručně vyvedená dřevěná podoba se na svět klube klidně několik měsíců. Při jejím rozbalování nemůžete na krabici přehlédnout logo „Detoa, since 1908“. Továrna v Jiřetíně pod Bukovou je následovníkem někdejší legendy Tofa.
Jedna éra končí, nová začíná. Proč Finmag.cz převlékl kabát
Podnikání, peníze, inspirace. Tři slova, která definují nové pojetí Finmag.cz. Pojďme se seznámit.
Směrnice NIS2 se blíží, jste připraveni? Otestujte se
Kybernetická směrnice NIS2 začne platit už za pár měsíců, konkrétně se mluví o polovině roku 2024. Změna to navíc bude velká, nové povinnosti se mají dotknout víc než deseti tisíc českých firem. Jste na NIS2 připraveni? Otestujte se v našem kvízu.
Byrokracie? Kdepak... Firmy ve skutečnosti nejvíc trápí úplně něco jiného
Malé a střední firmy v Evropě trápí úplně něco jiného než tolik skloňovaná byrokracie. Ukázal to aktuální celoevropský průzkum Eurobarometr. Politici se přitom dušují, že už mají řešení.
Pozor na firemní lochnesku aneb Jak zabránit druhotné platební neschopnosti
Víte, co je to druhotná platební neschopnost? Tento terminus technicus, který byl dosud takovou „lochneskou“ finančního světa – mluvilo se o něm, ale nikdo jej reálně neviděl – začíná čím dál častěji vyplouvat na povrch. A firmy zjišťují, že doopravdy existuje. Jak se zajistit, aby do ní vaše firma nespadla?
Vzpomínky na 90. léta aneb To se to podnikalo, když padla opona!
Když se 17. listopadu 1989 začal hroutit reálný socialismus (tak komunistický režim oficiálně označoval sám sebe), bylo zřejmé, že zemi čekají zásadní ekonomické změny. Pojďme si dnes, den před 34. výročím Sametu, zavzpomínat, jak se v tehdejším Československu vlastně podnikalo.
Byznysové vyjednávání jako vrcholový sport. Trvat může i 15 hodin, říká Pařík
Někdejší topmanažer Radim Pařík se před lety zabydlel ve vyjednávání. Dnes patří mezi špičky v branži a na svém kontě má více než dva tisíce dohodnutých smluv za desítky miliard korun. Odemykáme pro vás text z letního tištěného Finmagu.