Předplatit časopis Finmag

Obchodování s emisními povolenkami dál drhne. Konejte, tlačí průmyslníci na vládu

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
15. 4. 2024
aktuality

Vláda v březnu už poněkolikáté neschválila novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Podle Svazu průmyslu a dopravy to ohrožuje efektivní čerpání financí z výnosů z obchodování, ale i implementaci systému EU ETS 2 (Systém EU pro obchodování s emisemi).

Změny směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů měly být do českého právního řádu přeneseny už do konce loňského roku. Zákon, který by implementoval nová pravidla v dosavadním systému EU ETS 1, ale také zcela nový systém EU ETS 2 (viz box), byl ale v březnu už podruhé stažen z jednání vlády.

„Dle nám dostupných informací se implementace odložila kvůli přetrvávajícímu rozporu ohledně způsobu využití výnosů z obchodování s emisními povolenkami,“ vysvětluje Bohuslav Čížek, zástupce generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy a ředitel svazové sekce hospodářské politiky.

European Union Emissions Trading System 2

EU ETS 2 je rozšířením stávajícího systému EU ETS. Zaměřuje se na snížení emisí skleníkových plynů v sektorech dopravy a vytápění budov, které v dosavadním systému nebyly zahrnuty. Jde o součást balíčku Fit for 55 EU, jehož cílem je snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990.

Reforma počítá s postupným ukončováním bezplatných povolenek pro podniky od roku 2026 do roku 2034 a vytváří samostatný nový systém ETS II pro pohonné hmoty v silniční dopravě a pro budovy, který stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027 (nebo 2028, budou-li ceny energií mimořádně vysoké).

„Zpoždění však už teď ohrožuje investiční a podnikatelské prostředí, jelikož na využití výnosů jsou navázány dotační tituly, které tak firmy nemohou využívat,“ upozorňuje Čížek. „Hrozí tak, že nebude možné včas realizovat některé plánované projekty v oblasti průmyslu a energetiky. Apelujeme proto na vládu ČR, aby rozpor urychleně vyřešila a oba předpisy neprodleně posunula dále v legislativním procesu.“

Podle průmyslníků by dostupné výnosy z povolenek měly být plně využity prostřednictvím fondů pro účely modernizace a rozvoje energetiky, průmyslu, na klimatická opatření a na kompenzace nepřímých nákladů pro dotčený průmysl.

Velký problém vidí Svaz průmyslu a dopravy v tom, že firmy stále nevědí, jaké povinnosti budou muset plnit. Podle směrnice by už od 1. 1. 2025 neměla být fosilní paliva dodávána na trh bez příslušného povolení uděleného na základě předloženého monitorovacího plánu. Dodavatelé by také měli začít vykazovat emise svých zákazníků a připravit se na ostrý start systému v roce 2027. Bez znalosti konkrétních povinností se na to ale firmy podle svazu nemůžou dopředu připravit.

„Dodavatelé mají odůvodněnou obavu nejen kvůli dodávkám na český trh, ale i kvůli své působnosti v zahraničí. Není jasné, jak by k absenci povolení přistupovaly orgány v ČR a zejména pak v okolních zemích,“ dodává Čížek. Svaz proto apeluje na vládu, aby oba předpisy bez dalších průtahů v legislativním procesu posunula dál.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityekologieemiseemise CO2emisní povolenkypodnikáníprůmyslvládaživotní prostředí

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo