Články na téma: vláda
Vláda je ústřední orgán výkonné moci v dané zemi, který řídí a spravuje dané území. Hlavním cílem vlády je zajistit spravedlivé a efektivní fungování společnosti. Kromě toho chrání zájmy občanů a podporuje ekonomický rozvoj.
Vláda vytváří právní rámec, který se dotýká i podnikatelů. Patří sem například zákony týkající se daní, pracovních vztahů, bezpečnosti nebo životního prostředí. Kromě toho vláda kontroluje daňovou politiku, což podnikatele ovlivňuje například v oblasti daní, DPH a dalšího.
Prostřednictvím vlády získávají podnikatelé i mnohé výhody. Vláda například poskytuje různé formy podpory pro podnikatele, jako jsou půjčky, granty, dotace a další. Může také zjednodušit byrokratické procesy, takže podnikatelé budou mít snazší provoz podniku i jeho založení.
Vláda také může nabízet různé daňové úlevy a slevy pro podnikatele, čím může dojít k podpoře růst a investic.
Další články na téma vláda najdete na Peníze.cz.
Danit a dotovat! Fialova vláda dělá opak toho, co hlásala
Česká vláda ztratila kompas a na cestě od dotační k tržní ekonomice bloudí. Mnohdy dokonce míří opačným směrem, než avizovala. Zvyšuje daně a potom je kompenzuje vyššími dotacemi.
Byrokratická úderka nezahálí. Proč si na youtubery vzpomněla zrovna teď?
Regulací v této zemi je už tolik, že se v nich podnikatelé nemohou vyznat. Co víc, už se v nich neorientuje ani samotná státní moc. Dokládá to mela, která se strhla kolem registrace vloggerů, youtuberů či influencerů.
České ekonomice ujíždí vlak. A Fiala s Babišem se nedomluví, jak ho zastavit
Projekty, které přesahují volební období, často končí se změnou vládní garnitury. Stejný osud je nejspíš souzen také nové hospodářské strategii Česka.
Vláda chce dostat Česko mezi top deset zemí Evropy, pomoci má nově schválená strategie
Kabinet Petra Fialy, poprvé v obměněném složení, schválil na svém čtvrtečním zasedání novou hospodářskou strategii České republiky. Víc než osmdesátistránkový dokument, nazvaný podle hlavního cíle „Česko do TOP 10“, jmenuje celou řadu oblastí, ve které se má země zlepšit. Slibuje méně byrokracie, dostupnější finance či strategické změny v oblasti vzdělávání i podnikatelského prostředí.
Zmátoří se konečně? Odchod Pirátů dává vládě šanci, čas na reformu státu ale promarnila
Může konec Pirátů ve vládě dodat nový impulz mátožnému kabinetu? Možné to je, ale za podmínky, že si Petr Fiala pozorně přečte sliby, které dala koalice ve vládním prohlášení a které hodila za hlavu. Třeba ty, které se týkaly zdravých financí nebo podpory podnikání.
Vláda se chystá nafouknout erár. Už teď nás přitom stojí majlant
Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším růstem počtu zaměstnanců státu a s rostoucími náklady na jejich platy. Kolik lidí na výplatní listině státu dokážou podnikatelé, firmy a zaměstnanci ze svých daní uživit?
Milí akcionáři, plačte! Zisky vám zbaští nenažraný stát
Chybí nám miliardy, hodně miliard, tak mlčte a plaťte, vzkázala vláda investorům. Svým postupem upozornila, že český stát je stále nenažraný a nemíní se omezovat.
Revoluce pro české podnikatele. Vláda posvětila vznik nového portálu a zavede dalších 21 změn
Kabinet Petra Fialy ve středu pozdě večer schválil takzvaný podnikatelský balíček, soubor 22 opatření s cílem zlepšit podnikatelské prostředí v Česku. Mimo jiné vznikne dlouho očekávaný Portál podnikatele či databáze informačních povinností podnikatelů. A nově má být také třeba možné vyplácet mzdu v cizích měnách širšímu okruhu zaměstnanců.
Český stát funguje jako dojná kráva. Až ji vydojíme, zaplatíme vyšší daně
Česko je zemí dotací a dávek. Pro peníze se tady chodí na vládu. Sotva proto můžeme čekat, že nás vlády nebudou zadlužovat a že se dnešní dluhy jednou nepromění v zítřejší (vyšší) daně.
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.
Digitální zoufalství nad portálem stavebníka. Chodí to výborně, ale „neseje“ to
Mělo to být stavební řízení na pár kliknutí. Proklikat se novým online systémem se však dá označit za úkol pro Supermana. Je to průšvih, který se neměl stát.
Já se vrátím a se mnou přijde EET, hlásá Babiš. Mají se snad živnostníci bát?
Hnutí ANO se chystá po návratu k moci obnovit elektronickou evidenci tržeb. Slibuje, že její nová verze bude pro podnikatele méně nákladná a jednodušší. Musí být, jinak by z ní Ústavní soud mohl udělat trhací kalendář.
Fiala hlásí revoluci v dotacích. Stihne to Česko do doby, než se stane čistým plátcem?
Vláda chce změnit způsob, jakým podporuje ekonomiku. Dotace by už neměly být na kdeco a pro kdekoho. Na některé firmy to může tvrdě dopadnout.
Vláda vysává peníze z byznysu a pumpuje je do eráru. Má snad takhle fungovat stát?
Zaměstnanců státu v Česku přibývá, zato podnikatelů ubylo. Vláda přitom na začátku slibovala efektivní stát. Kde se stala chyba a může snad taková země růst?
Dusí firmy i celou ekonomiku, tak proč úřední šiml přežije všechno?
Přívětivé podmínky pro podnikání nezatížené byrokracií jsou nezbytné pro vzestup ekonomiky. Shodují se na tom ekonomové, podnikatelé i politici. Tak proč, krucipísek, takové prostředí pro byznys v Česku nemáme?
Český bizár: Vládě rostou dluhy, samosprávám vklady v bankách
Česko je státem, jehož dluhy se zvyšují nejrychleji v Evropě. Samosprávy přitom zaznamenávají ohromující přebytky, letos za první čtvrtletí dosáhly nejvyšší úrovně v dějinách země. Co s tím?
Fialově vládě se krátí čas. Stihne zkrotit úředního šimla?
Některé naše povinnosti vůči úřadům nedávají smysl, nekonečná čekání na úřední povolení zase dusí ekonomiku a maří investice. Vláda slíbila, že tento tristní stav změní. Stihne to? Čas do sněmovních voleb se krátí.
Důchody v ČR jsou časovaná bomba. Pozor na stát, ať s vámi moc nezamete
Vláda nedávno schválila důchodovou reformu. Ve skutečnosti jde ale jen o úpravu současného důchodového systému. Úpravu, která rozhodně nepřinese řešení problému s nedostatkem prostředků na penze. Každý se tak nakonec bude muset z velké míry stejně zaopatřit sám. Včetně podnikatelů, kterým aktuálně výrazně rostou odvody.
Další byrokratická čistka v režii Fialovy vlády. Rušíme, co nedává smysl, hlásí Šalomoun
Vláda na svém úterním zasedání schválila v pořadí už třetí antibyrokratický balíček z rukou ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Mimo jiné ruší povinnost zaměstnavatelů písemně hlásit počet zaměstnaných osob se zdravotním postižením či zavádí možnost zasílat pracovněprávní dokumenty elektronicky. Celkem balíček obsahuje 29 opatření, a to nejen pro podnikatele.
Jak kurýrovat finance? Fialova vláda zkouší recepty ČSSD
Vláda ždíme daňové poplatníky, živnostníky i firmy. Zkouší zoufalé věci, které nedávno marně prosazovala ČSSD. Přesto se jí nedaří vyhrabat rozpočet z deficitů a zarazit zadlužování státu.
Zaměstnanecké akcie? Nekonečný příběh, nad kterým zůstává rozum stát
Čeští startupisté a investoři poslali premiérovi petici, ve které ho žádají o přijetí funkčního zákona o zaměstnaneckých akciích. Proč vlastně u nás už dávno takový zákon nemáme? A proč i tímto opatřením vyháníme technologické firmy do zahraničí?