Články na téma: energie
Energie je něco, co je schopné provádět práci nebo vykonávat změny v materiálu, prostoru a formě. Získáváním, přeměnou a distribucí energie se zabývá průmyslové odvětví energetika.
Existuje několik druhů energie:
Termální energie je energie vyráběná teplotou látek. Vytváří se v systémech termálního typu, odtud pochází její název, a je to například teplo generované spalováním paliva v elektrárnách nebo solární energie, která zahřívá sluneční panely.
Elektrická energie je energie nesená v elektrických nábojích. Vyrábí se ve většině elektráren, může být přenášena vodiči a využívána pro různé účely, od osvětlení, provozu spotřebičů až po pohon pro elektromobily.
Mechanická energie je kinetická nebo potenciální energie. Je to například energie vyráběná větrnými turbínami nebo vodními mlýny.
Jaderná energie je energie vznikající při jaderných reakcích. Vyrábí se v jaderných elektrárnách a slouží převážně na výrobu elektřiny.
Chemická energie vzniká při chemických reakcích. Je to energie vznikající spalováním paliv, jako je například benzín nebo nafta. Využívá se na pohon motorů pro automobily, generátory a další.
Sluneční energie je energie vznikající zářením slunce. Je zachycována a přeměňována do jiné formy energie pomocí solárních panelů. Jedná se o jeden z čistých a obnovitelných zdrojů energie.
Ke svému podnikání podnikatelé téměř jistě potřebují energie – ať už v podobě elektřiny, paliva pro automobil, nebo jako prostředek podnikání.
Největší energetický experiment světa. Co přinese Německu definitivní odklon od jádra?
Nejsilnější evropská ekonomika se rozhodla pro odvážnou reformu energetiky. Zbaví se jaderných i uhelných elektráren a vsadí na obnovitelné zdroje. Výsledky jsou zatím v Německu rozpačité. Přinášíme ukázku analytického textu z aktuálního tištěného Finmagu.
Sdílení energií, fotovoltaika, baterie. Jak ušetřit a vydělat na energiích
Pokud chce firma srazit výdaje na energie nebo na jejich prodeji dokonce vydělat, má několik možností. Vyplatí se investovat do fotovoltaické elektrárny? Potřebujete bateriového úložiště? Probereme výhody a nevýhody všech základních přístupů.
Český průmysl chřadne. Jak jinak, naházeli jsme mu klacky pod nohy
V minulosti významně přispíval k naší prosperitě. Teď se stal průmysl součástí naší stagnace. Česko prochází obdobím průmyslové mizérie a její konec není na dohled.
Nové bezúročné půjčky na soláry a baterie nabízí firmám Národní rozvojová banka
Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nabízejí podnikatelům a firmám bezúročné půjčky na pořízení fotovoltaiky a bateriových úložišť. Při splnění podmínek rozvojová banka svým dlužníkům část splátek odpustí – a promění tak půjčku částečně na dotaci.
Elektřinu zdraží distribuční poplatky. Jak se bránit vyšším cenám očima expertů
Ceny elektřiny šly dolů, ale leckdo letos stejně platí víc. Skokově podražily poplatky za distribuci energie. A do sítě se budou muset investovat další a další miliardy, které zaplatíte ve faktuře za elektriku. Pro domácnost to může být pár stovek, ale co dělat, když máte firmu s výrobou, která je na elektřině závislá a spotřebuje jí moc? Ptáme se u odborníků.
Chystá se další hřebík do rakve evropských i českých firem. Kam až vystoupají ceny energií?
Vysoké ceny energií drtí evropské firmy. A bude hůř. Na obzoru jsou další regulace, které kolem upadajícího průmyslu utáhnou šrouby.
Doba uhelná končí, ale co dál? Česko je zoufale nepřipraveno
Nejisté vyhlídky na trhu s energiemi brzdí český průmysl a s ním celou ekonomiku. Přitom může být hůř. Upozornil na to druhý největší výrobce elektřiny v zemi.
Majitel české značky Jika ruší výrobu ve Znojmě, o práci přijde 250 lidí
Výrobce sanitární keramiky Laufen CZ, pod nějž spadá i výroba keramiky pod tradiční českou značkou Jika, sníží ve svém závodě ve Znojmě během letošního roku výrobu. Důvodem je podle firmy neúměrný růst nákladů. O práci tím přijde 250 lidí. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.
Rok naděje a prosperující země? Věřme, že se Fialova slova naplní
Že uplynulý rok nestál za moc, o tom jste si na Finmagu slovy našich komentátorů přečetli až dost. Dnes mi ale dovolte pozitivnější tón. A radostné vyhlídky do roku nového, jak nám je nastínil ve vánočním projevu premiér Petr Fiala.
Miliardová úleva pro energeticky náročné firmy. Koho se bude vládní pomoc týkat?
Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun, oznámil premiér Petr Fiala. Pomoc je cílená na téměř 25 tisíc odběrných míst. Opozice požadovala plošné opatření – pro firmy i pro domácnosti. Kdo na vládní pomoc dosáhne? A jak se na ni dívají odborníci?
Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úspory
Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.
Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?
Letos končí zastropování cen energií a v posledních dnech se vyrojily spekulace, že by ceny měly v příštím roce vyrůst o desítky procent. Jaká bude realita? A jak by se na to měli připravit podnikatelé? Zeptali jsme se expertů.
Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy
Rok 2023 je pro podnikání nejhorší za posledních 15 let, tvrdí malé a střední podniky v Evropě i Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bibby Financial Services, podle kterého téměř polovina malých a středních firem uvádí, že letošní rok je horší než roky pandemické. Zhruba třetina firem se pak domnívá, že podmínky pro podnikání jsou ještě náročnější než za časů velké finanční krize.
Svatý grál ve výrobě energie. Průlom ve výzkumu jaderné fúze může změnit svět
Je to první krůček k totální revoluci lidstva, nebo jen plácnutí do vody? Čerstvé oznámení amerických vědců, že se jim pomocí jaderné fúze podařilo získat víc energie, než do ní vložili, může znamenat nebývalý průlom v historii lidstva. Pojďme si nastínit, co všechno by to přineslo.
Za energie platíme čtyřnásobek, pomoc státu je nutná, říká šéf přední keramičky
Při výrobě využívají pece na plyn a neobejdou se bez elektřiny. Společnost Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka sanitární techniky Jika, tak patří v rámci aktuální energetické krize mezi nejohroženější firmy. Co firmu aktuálně trápí a co by jí pomohlo? „Chtěli bychom zastropovat ceny,“ volá po jasném celoevropském řešení ředitel společnosti Luis Sergio Castro.
Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?
Spor o těžbu v příhraničním polském dole Turów se vrací vládě jako bumerang. Voda na české straně dál mizí ze studní, a místní si stěžují u Evropské komise. Proč, když česko-polská smlouva měla všechny problémy vyřešit? Možná proto, že to byla víc smlouva mezi dvěma spřátelenými stranami. A bohužel to vypadá, že v Česku dostaly stranické zájmy přednost před ochranou občanů.
Čínská kletba a čas svetrů. Nový Finmag s šéfem Mattoni na titulce je na stáncích
Dva měsíce jsou fuč a nové číslo vašeho oblíbeného časopisu právě dorazilo do každé dobré trafiky. Na co se v něm těšit? A co je jeho hlavním poselstvím? Editorial šéfredaktorky Adély Vopěnkové prozradí víc.
Drahé energie udeřily, inflace pádí dál. Máme se bát dalšího zdražování?
Tuzemská míra inflace dosáhla v měsící září hodnoty rovných 18 procent, tedy o osm desetin procentního bodu víc než v srpnu. A nejinak je tomu v meziměsíčním srovnání. Po nadějných třech měsících, kdy meziměsíční tempo zdražování zpomalovalo, přišla nyní studená sprcha.
Nabíjení elektromobilů drahé není, brzy bude snazší než tankování, říká Dobeš
Jak si stojí elektromobilita v době extrémního zdražování cen energií, kdy se vyplatí investovat do elektromobilu a na co se v téhle rychle se rozvíjející oblasti můžeme těšit? Nejen o tom jsme si povídali v dalším díle Finmag podcastu s motoristickým novinářem Vojtěchem Dobešem.
Cenové stropy a kompenzace nás vedou do bludného kruhu. Kdy je vypneme?
Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se ještě prohloubí. Postarají se o to dotace, kompenzace a cenové stropy. Obrat směrem k udržitelnosti financí přitom není na obzoru.
Těžká doba i pro tlachání u piva. Finmag newsletter o energiích a Rusku
Sejdou se houslista, učitel a pokladač umělých trávníků. Ne, to není začátek vtipu, takhle se to nedávno opravdu stalo. A koho zajímá, co se z tak bizarního uskupení urodilo, věnuje následujícímu textu pět minut života.