Předplatit časopis Finmag

Články na téma: energie

Energie je něco, co je schopné provádět práci nebo vykonávat změny v materiálu, prostoru a formě. Získáváním, přeměnou a distribucí energie se zabývá průmyslové odvětví energetika.

Existuje několik druhů energie:

Termální energie je energie vyráběná teplotou látek. Vytváří se v systémech termálního typu, odtud pochází její název, a je to například teplo generované spalováním paliva v elektrárnách nebo solární energie, která zahřívá sluneční panely.

Elektrická energie je energie nesená v elektrických nábojích. Vyrábí se ve většině elektráren, může být přenášena vodiči a využívána pro různé účely, od osvětlení, provozu spotřebičů až po pohon pro elektromobily.

Mechanická energie je kinetická nebo potenciální energie. Je to například energie vyráběná větrnými turbínami nebo vodními mlýny.

Jaderná energie je energie vznikající při jaderných reakcích. Vyrábí se v jaderných elektrárnách a slouží převážně na výrobu elektřiny.

Chemická energie vzniká při chemických reakcích. Je to energie vznikající spalováním paliv, jako je například benzín nebo nafta. Využívá se na pohon motorů pro automobily, generátory a další.

Sluneční energie je energie vznikající zářením slunce. Je zachycována a přeměňována do jiné formy energie pomocí solárních panelů. Jedná se o jeden z čistých a obnovitelných zdrojů energie.

Ke svému podnikání podnikatelé téměř jistě potřebují energie – ať už v podobě elektřiny, paliva pro automobil, nebo jako prostředek podnikání.

Chystá se další hřebík do rakve evropských i českých firem. Kam až vystoupají ceny energií?komentář
 21 923

Chystá se další hřebík do rakve evropských i českých firem. Kam až vystoupají ceny energií?

Vysoké ceny energií drtí evropské firmy. A bude hůř. Na obzoru jsou další regulace, které kolem upadajícího průmyslu utáhnou šrouby.

Pavel Jégl21. 5. 2024
Doba uhelná končí, ale co dál? Česko je zoufale nepřipravenokomentář
 6 571

Doba uhelná končí, ale co dál? Česko je zoufale nepřipraveno

Nejisté vyhlídky na trhu s energiemi brzdí český průmysl a s ním celou ekonomiku. Přitom může být hůř. Upozornil na to druhý největší výrobce elektřiny v zemi.

Pavel Jégl5. 3. 2024
Majitel české značky Jika ruší výrobu ve Znojmě, o práci přijde 250 lidíaktuality
 5 228

Majitel české značky Jika ruší výrobu ve Znojmě, o práci přijde 250 lidí

Výrobce sanitární keramiky Laufen CZ, pod nějž spadá i výroba keramiky pod tradiční českou značkou Jika, sníží ve svém závodě ve Znojmě během letošního roku výrobu. Důvodem je podle firmy neúměrný růst nákladů. O práci tím přijde 250 lidí. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Michal Hron8. 1. 2024
Rok naděje a prosperující země? Věřme, že se Fialova slova naplnínewsletter

Rok naděje a prosperující země? Věřme, že se Fialova slova naplní

Že uplynulý rok nestál za moc, o tom jste si na Finmagu slovy našich komentátorů přečetli až dost. Dnes mi ale dovolte pozitivnější tón. A radostné vyhlídky do roku nového, jak nám je nastínil ve vánočním projevu premiér Petr Fiala.

Michal Hron31. 12. 2023
Miliardová úleva pro energeticky náročné firmy. Koho se bude vládní pomoc týkat?energie

Miliardová úleva pro energeticky náročné firmy. Koho se bude vládní pomoc týkat?

Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun, oznámil premiér Petr Fiala. Pomoc je cílená na téměř 25 tisíc odběrných míst. Opozice požadovala plošné opatření – pro firmy i pro domácnosti. Kdo na vládní pomoc dosáhne? A jak se na ni dívají odborníci?

Adam Štěpánek14. 12. 2023
Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úsporypodcast

Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úspory

Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.

Radim Zelený5. 12. 2023
Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?anketa
 5 640

Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?

Letos končí zastropování cen energií a v posledních dnech se vyrojily spekulace, že by ceny měly v příštím roce vyrůst o desítky procent. Jaká bude realita? A jak by se na to měli připravit podnikatelé? Zeptali jsme se expertů.

Adam Štěpánek3. 11. 2023
Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Rok 2023 je pro podnikání nejhorší za posledních 15 let, tvrdí malé a střední podniky v Evropě i Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bibby Financial Services, podle kterého téměř polovina malých a středních firem uvádí, že letošní rok je horší než roky pandemické. Zhruba třetina firem se pak domnívá, že podmínky pro podnikání jsou ještě náročnější než za časů velké finanční krize.

Michal Hron23. 8. 2023
Svatý grál ve výrobě energie. Průlom ve výzkumu jaderné fúze může změnit svět
 15 598

Svatý grál ve výrobě energie. Průlom ve výzkumu jaderné fúze může změnit svět

Je to první krůček k totální revoluci lidstva, nebo jen plácnutí do vody? Čerstvé oznámení amerických vědců, že se jim pomocí jaderné fúze podařilo získat víc energie, než do ní vložili, může znamenat nebývalý průlom v historii lidstva. Pojďme si nastínit, co všechno by to přineslo.

Michal Hron14. 12. 2022
Za energie platíme čtyřnásobek, pomoc státu je nutná, říká šéf přední keramičky
 5 145

Za energie platíme čtyřnásobek, pomoc státu je nutná, říká šéf přední keramičky

Při výrobě využívají pece na plyn a neobejdou se bez elektřiny. Společnost Laufen CZ, pod níž spadá i česká značka sanitární techniky Jika, tak patří v rámci aktuální energetické krize mezi nejohroženější firmy. Co firmu aktuálně trápí a co by jí pomohlo? „Chtěli bychom zastropovat ceny,“ volá po jasném celoevropském řešení ředitel společnosti Luis Sergio Castro.

Michal Hron1. 12. 2022
Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?
 33 034

Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?

Spor o těžbu v příhraničním polském dole Turów se vrací vládě jako bumerang. Voda na české straně dál mizí ze studní, a místní si stěžují u Evropské komise. Proč, když česko-polská smlouva měla všechny problémy vyřešit? Možná proto, že to byla víc smlouva mezi dvěma spřátelenými stranami. A bohužel to vypadá, že v Česku dostaly stranické zájmy přednost před ochranou občanů.

Petr Fischer27. 10. 2022
Čínská kletba a čas svetrů. Nový Finmag s šéfem Mattoni na titulce je na stáncích

Čínská kletba a čas svetrů. Nový Finmag s šéfem Mattoni na titulce je na stáncích

Dva měsíce jsou fuč a nové číslo vašeho oblíbeného časopisu právě dorazilo do každé dobré trafiky. Na co se v něm těšit? A co je jeho hlavním poselstvím? Editorial šéfredaktorky Adély Vopěnkové prozradí víc.

Adéla Vopěnková20. 10. 2022
Drahé energie udeřily, inflace pádí dál. Máme se bát dalšího zdražování?

Drahé energie udeřily, inflace pádí dál. Máme se bát dalšího zdražování?

Tuzemská míra inflace dosáhla v měsící září hodnoty rovných 18 procent, tedy o osm desetin procentního bodu víc než v srpnu. A nejinak je tomu v meziměsíčním srovnání. Po nadějných třech měsících, kdy meziměsíční tempo zdražování zpomalovalo, přišla nyní studená sprcha.

Vít Hradil11. 10. 2022
Nabíjení elektromobilů drahé není, brzy bude snazší než tankování, říká Dobeš
 17 525

Nabíjení elektromobilů drahé není, brzy bude snazší než tankování, říká Dobeš

Jak si stojí elektromobilita v době extrémního zdražování cen energií, kdy se vyplatí investovat do elektromobilu a na co se v téhle rychle se rozvíjející oblasti můžeme těšit? Nejen o tom jsme si povídali v dalším díle Finmag podcastu s motoristickým novinářem Vojtěchem Dobešem.

Ivo Prax4. 10. 2022
Cenové stropy a kompenzace nás vedou do bludného kruhu. Kdy je vypneme?
 11 751

Cenové stropy a kompenzace nás vedou do bludného kruhu. Kdy je vypneme?

Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se ještě prohloubí. Postarají se o to dotace, kompenzace a cenové stropy. Obrat směrem k udržitelnosti financí přitom není na obzoru.

Pavel Jégl20. 9. 2022
Těžká doba i pro tlachání u piva. Finmag newsletter o energiích a Rusku

Těžká doba i pro tlachání u piva. Finmag newsletter o energiích a Rusku

Sejdou se houslista, učitel a pokladač umělých trávníků. Ne, to není začátek vtipu, takhle se to nedávno opravdu stalo. A koho zajímá, co se z tak bizarního uskupení urodilo, věnuje následujícímu textu pět minut života.

Tomáš Wehle18. 9. 2022
Zdražování polevuje, ale vyhráno není. Jak číst inflaci očima expertů
 8 869

Zdražování polevuje, ale vyhráno není. Jak číst inflaci očima expertů

V srpnu poprvé po víc než ročním martyriu poklesla meziroční hladina inflace. Zdá se tak, že očekávané dvacítky se nedočkáme. Znamená to ale, že máme vrchol zdražování za sebou? Nebo se vzhledem k rostoucím cenám energií máme připravit na ještě horší časy? Zeptali jsme se za vás.

Michal Hron16. 9. 2022
Vážně teď začneme pálit, co hoří? Green Deal je naše smlouva s budoucností
 51 172

Vážně teď začneme pálit, co hoří? Green Deal je naše smlouva s budoucností

Za všechno může Green Deal! Věčná lidská potřeba najít viníka všeho našla svou oběť. Trh s povolenkami, slepý tlak na omezování fosilních paliv a jádra, riskantní sázka na plyn navzdory energetické bezpečnosti. Viníka máme, stačí tedy Green Deal zrušit a vrátit se ke starému dobrému pálení všeho?

Petr Fischer15. 9. 2022
Na Česko se valí sociální bouře. Smete i vládu?
 349 354

Na Česko se valí sociální bouře. Smete i vládu?

Vláda konečně naznačila, jak chce zvládnout energetickou krizi. Podoba a výsledek jejího záchranného projektu je ovšem zatím nejistý.

Pavel Jégl13. 9. 2022
Řešení energetické krize? Švejkovské Česko na to zase káplo
 148 924

Řešení energetické krize? Švejkovské Česko na to zase káplo

Vemte si svetr a ve sprše zatněte zuby. Tak by se v kostce dalo shrnout české řešení energetické krize. V Česku se dlouhodobě plýtvá energií skoro nejvíc z Evropské unie a každá úspora je přece krok ke změně myšlení nad vzácností energetických zdrojů.

Petr Fischer18. 8. 2022
Okouzlení ruským plynem končí. Proč najednou Německu uhlí nesmrdí?
 19 840

Okouzlení ruským plynem končí. Proč najednou Německu uhlí nesmrdí?

Rusko už přes pět měsíců vede neospravedlnitelnou útočnou válku proti Ukrajině a v Evropě se dějí podivuhodné věci. Zejména pak v Německu, které dlouhodobě razí nepříliš srozumitelnou energetickou politiku.

Bohumír Žídek5. 8. 2022
1/3