Čínská kletba a čas svetrů. Nový Finmag s šéfem Mattoni na titulce je na stáncích
Dva měsíce jsou fuč a nové číslo vašeho oblíbeného časopisu právě dorazilo do každé dobré trafiky. Na co se v něm těšit? A co je jeho hlavním poselstvím? Editorial šéfredaktorky Adély Vopěnkové prozradí víc.
Nechť žiješ v zajímavých časech! Tak zní údajná obávaná čínská kletba, kterou lze v případě nejvyšší nouze seslat na hlavy nepřátel.
Přestože ji zmiňuje mnoho západních politiků, filozofů a myslitelů, ve skutečnosti ji prý Číňané vůbec neznají. Žádné takové rčení zatím nebylo v čínských materiálech nalezeno. Nejblíže je mu přísloví, které praví, že je lepší býti psem v klidných časech než člověkem v období chaosu.
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Ponecháme-li stranou dohady o tom, kdo na koho tuto kletbu seslal poprvé a jaké byl národnosti, jdou žerty stranou. Zajímavé časy – pro ty, kdo jimi právě proplouvají – totiž zpravidla nejsou nic záviděníhodného. Na rozdíl od zajímavé knihy jsou něčím, do čeho se většina z nás nechce ponořit, stejně jako si rádi odpustíme napínavé chvilky na skřipci.
Bohužel ne vždy je přání (či ne-přání) otcem myšlenky. Ať se nám to líbí, nebo ne, „zajímavé časy“ jsou tady. Jako by nestačily roky s pandemií a obava o zdraví a o život. Teď k tomu přibyly ještě další účty za svetry a obavy z dopadu cen a vývoje ekonomiky.
Není divu, že podle psychiatrů několikanásobně přibylo pacientů s depresemi a úzkostmi. Už zkraje jara WHO zaznamenala víc než 25procentní nárůst počtu pacientů s těmito problémy. Nejvíc zasažené jsou přitom děti a mladá populace, na kterých se stres a nejistota podepsaly.
Jak prožívají současné zajímavé časy majitelé rodinných firem v Česku, jsme se ptali Alessandra Pasqualeho, šéfa Mattoni 1873. Podnik kdysi přebíral od otce během velké finanční krize a myslel si, jak to má těžké.
Když v roce 2020 explodovala pandemie covidu-19, připadalo mu, že nic šílenějšího nemůže být. Dnes vidí, že to proti současnosti byla jenom malá etuda. Dramatický růst cen energií bude mít vážný dopad na všechny výrobní podniky, jenže nejen na ně, říká v rozhovoru, kde také popisuje, jak rozdílný přístup k byznysu má on a jeho otec, o němž tvrdí, že je mnohem větší skeptik.
Že nás čeká bouře, je už jisté. Jestli hledáte inspiraci u lidí, kteří jich pár zažili, tak většina se shodne na jediném: přežít vlnobití možné je – pokud pěstujete vztahy, vzájemně sdílíte radosti i starosti a pomáháte si. A to je recept nejen na „čínské“ kletby.
Kam dál? Tištěný Finmag na webu:
- Obsah na prodej. Autoři už se nechtějí dělit se sociálními sítěmi o zisky
- Hudba komunismus neprovozuje, říkají organizátoři festivalu
- Zachraň se, kdo můžeš. Hnutí prepperů zažívá comeback
- Netflix mluveného slova. Byznys s audioknihami změnil až vstup do Česka
- Café Louvre slaví 30 let. V začátcích šlo o život, vzpomíná Spohr
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu