Články na téma: covid
Covid, známý také jako koronavirus nebo Covid-19, je onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Poprvé se tento koronavirus objevil na konci roku 2019 a od té doby se rozšířil po celém světě až přesáhl do pandemie. Vyvolává závažné respirační onemocnění, mezi jehož příznaky patří ztráta chuti a čichu, horečky, respirační potíže, citlivost na chlad, kašel a mnohé další.
Covid v pandemii také ovlivnil podnikání na všech sférách. Došlo k omezení pohybu osob, a tak mnohé obchody musely být zavřeny, což nepříznivě ovlivnilo veškeré provozovny, zejména ty, které jsou na kontaktu lidí s dalšími lidmi postavené.
Dále Covid přinesl změny ve způsobu práce. Mnoho zaměstnavatelů přešlo na formu online práce, kdy pracovníci vykonávali svou práci z domova. Online se konaly schůzky i další nutné části komunikace. To v mnohých odvětvích přineslo nový způsob práce, který se dochoval do současnosti.
Covid mimo jiné ovlivnil spotřebitelské chování. Lidé kupovali pouze nejnutnější věci, a to nejen kvůli zavřeným obchodům. Vlivem proměny práce se také snížil příjem lidí na určité období, proto si mnohdy jiné, než základní produkty nemohli dovolit. Došlo ale také k rozvoji e-shopů.
Kromě negativ ale vznikly mnohé podnikatelské příležitosti. Lidé více nakupovali online, a tak se otevřely nové příležitosti v oblasti e-commerce a digitálních služeb. Došlo k výrazné změně a rozvoji inovativních postupů ve zdravotnictví, vznikly například bezkontaktní platformy, telemedicína a další.
Další články na téma covid najdete na Peníze.cz.
Brašnářství Tlustý hrozí krach. Sami to nedáme, apeluje slavný podnik na zákazníky i investory
Slavné Brašnářství Tlustý čelí hrozbě insolvence a obstavení účtů. Vyplývá to z jeho aktuálního vyjádření na sociální síti Facebook, která patří k hlavním komunikačním kanálům firmy. Pražský podnik, který proslul nejen kvalitou svých výrobků, ale právě i propracovanou online komunikací a osvětou řemesla v duchu Baťovských ideálů, proto žádá své zákazníky o pomoc. „Sami to nedáme,“ píše majitel firmy Ivan Petrův.
Jak se lidé chovají v krizi? Unikátní spolupráce Mastercard a ČNB našla odpověď
V době, kdy pandemie covidu-19 zasáhla svět, se veřejné instituce ocitly před nečekanými výzvami. Změny v chování zákazníků a potřeba rychlých dat vedly k neobvyklé spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem. „Lidé sice nechodili do obchodů, ale to neznamená, že přestali utrácet,“ říká v novém díle Finmag podcastu Martin Hlůže ze společnosti Mastercard.
Místo tuctových diářů originální bloky. Začínali doma, teď míří na Amazon
Young_block, rodinná firma z Litomyšle, sází na precizní ruční práci, neokoukané materiály a nebojí se inovací. „Chceme nabízet produkty, které budou nezaměnitelné. I když si tím často přiděláváme hodně práce,” říká šéf firmy Jiří Vogel.
Kdo chvíli stál, stojí opodál. Tvoříme celoživotní univerzitu pro firmy, říká duchovní otec DoToho!
Mentoringová platforma DoToho!, která pomáhá malým a středním podnikům, utěšeně roste. A to tak, že si klade nové a ještě ambicióznější cíle. Jak vlastně vznikla, kdo ji financuje a co je jejím hlavním posláním? „Chceme vybudovat celoživotní univerzitu pro SME segment. Místo, kam se opakovaně budu vracet, nebo budu kontinuální součástí komunity,“ prozrazuje v dalším díle podcastové série platformy DoToho! Pavel Přikryl.
Covid jako motivace a výzva. Majitelka minipivovaru o tom, jak ustát krizi
„Zakoupila jsem pojízdný výčep a vydala se vesnicemi...“ Spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov v komentáři pro tištěný magazín Finmag rekapituluje, co ji naučila covidová pandemie.
Oškubal vás za covidu stát? Máte právo na odškodnění, zvrátil rozhodnutí soud
Nejvyšší soud otevřel cestu k náhradě škody za krizová opatření v době covidu. Podnikatelé, kterých se takzvané lockdowny a další zákazy činnosti přímo dotkly, prý mají jasně dané právo na náhradu škody. NS tím zvrátil předchozí rozhodnutí soudů nižších instancí, které naopak uvedly, že nárok na náhradu škody není bezpodmíněčný, jak tvrdila žalující strana.
Covid i házení klacků pod nohy. Majitel hospody U Štěpána o vynucené pauze
Štěpán Ruda se svou ženou patří k nejvýraznějším tvářím české gastronomie. Kousek od západočeské Sušice provozují už řadu let hospůdku U Štěpána, kterou proslavila hlavně účast v televizním pořadu Ano, šéfe! Loni však překvapivě oznámili, že končí. „Neviděl jsem na své práci už vůbec nic pozitivního,“ vysvětluje dnes Ruda vynucenou pauzu pro magazín Reportér.
Jak zbohatnout na startupu? Statistiky mluví jasně
Lidský mozek se sice brání řídit dlouhodobými statistikami, v případě investic do rizikového venture kapitálu ale nezbývá, než je vzít na milost. Stačí trocha racionality, dobře rozložené portfolio a dobré načasování. Právě proto se teď možná otevírá dobrá doba pro investice do startupů.
Pomohli jsme, tak plaťte! Stanjura hájí zdanění firem argumentačním faulem
Ministr financi Zbyněk Stanjura přišel s teorii, že by zvýšením firemních daní měli podnikatelé vrátit část peněz, které dostali od státu v době covidových uzávěr a energetické krize. Jenže má stát vážně zdanit hlavně ty, kterým jednou pomohl? A k čemu má sloužit vládní konsolidační balíček a daně vůbec?
Budeme v černých číslech, věří majitelka Moseru. Firmu vytáhla z devadesátek
Menší sklárny krachují a volají po státní pomoci. Karlovarský Moser ale zatím prochází krizí s hlavou vztyčenou. Jeho majitelé budují rodinnou firmu a chtějí rozjet i nadaci. „I když mohla být krize, z obchodního hlediska se nám daří velmi dobře,“ říká v novém Finmagu spolumajitelka Kateřina Zapletalová.
Slavná Hospůdka U Štěpána z Ano, šéfe! se vrací. Jste báječní, otevřeme, hlásí
Loni v září oznámili, že už nemohou dále a po 14 letech končí. O smutném osudu slavné Hospůdky U Štěpána ve Vojeticích u Sušice, kterou proslavila hlavně účast v pořadu Zdeňka Pohlreicha, tehdy psal kdekdo. Dnes, po několikaměsíční pauze, však majitelé sebrali znovu dostatek energie. „Znovu otevřeme,“ hlásí s nadšením nejen stále početné fanouškovské základně.
Horší než covid. Proč se nám vyplatí znovu řešit zapomenutou tuberkulózu
Je s podivem, že o infekčním onemocnění, které mělo loni na svědomí nejvíc lidských životů, jsme z médií v podstatě neslyšeli. Řeč je o tuberkulóze. V roce 2022 jí podlehlo zhruba 1,4 milionu lidí, což je víc než celkový počet obětí covidu. Přesto se tuberkulóze v bohatých zemích, kde už na ni prakticky nikdo neumírá, nevěnuje téměř žádná pozornost.
Budoucnost? Očkování! Vakcíny přinášejí fenomenální návratnost
Očkování je bezpochyby jedním z největších úspěchů lidstva, protože zachránilo mnohem víc životů než jakýkoliv jiný lékařský vynález. Navíc nám umožňuje regulovat nemoci, které se dřív nekontrolovatelně šířily. Přesto si mnohdy neuvědomujeme, jak moc se díky němu zlepšila kvalita našeho života.
Čínská ekonomika trpí, dál ji decimuje covid. Dosáhne ještě někdy dominance?
Čínské vedení hýří optimismem. Hrubý domácí produkt země může letos růst až o 5,5 procenta, což je fenomenální úspěch po loňských třech procentech a 2,24 procenta v roce 2021, nejhorším výsledku od roku 1976. Je za tím hlavně rychlé uvolnění proticovidových opatření. Čínu přesto čekají obří ekonomické potíže. Jak je to možné?
Připravte se na investiční žně. Centrální banky nám dopřejí další party
Pokud nepatříte mezi nejzranitelnější a máte našetřeno na dokupování investic, pak se pro vás otevírá jedno z nejzajímavějších oken posledních let, možná desetiletí.
Čínská kletba a čas svetrů. Nový Finmag s šéfem Mattoni na titulce je na stáncích
Dva měsíce jsou fuč a nové číslo vašeho oblíbeného časopisu právě dorazilo do každé dobré trafiky. Na co se v něm těšit? A co je jeho hlavním poselstvím? Editorial šéfredaktorky Adély Vopěnkové prozradí víc.
Slavná Hospůdka U Štěpána z Ano, šéfe! končí. Už nemáme sílu, píšou majitelé
Byl to jeden z nejvýraznějších příběhů druhé série televizní show Ano, šéfe! Pošumavská Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích u Sušice tehdy jako neznámý podnik starostova syna bojovala o přízeň zákazníků, což se po návštěvě Zdeňka Pohlreicha zcela změnilo. Teď, po 14 letech, ale končí.
Co s tunami odpadu z covidu? Tyhle startupy si s ním umí poradit
Celý svět denně vyhodí 3,4 miliardy roušek a ochranných obličejových štítů vyrobených z plastu. Mezitím uprostřed Tichého oceánu plave zhruba 80 tisíc tun odpadu. Přispěje covidová pandemie k dalšímu znečištění planety, nebo pro zdánlivě nevyužitelný odpad najdeme uplatnění?
Šily se roušky, pekl se chleba, hrály hry. Jak deskovky dobyly české obýváky
Hrají je vaše děti, hraje je váš šéf, hraje je vaše kadeřnice. Deskové hry jsou – konečně! – mainstream. Vychází u nás zhruba jedna denně a protočíme v nich stamiliony. Chcete stavět hrad, hledat tajné agenty nebo střílet na Divokém západě? Začíná hráč po vaší levici.
Příprava na mistrovství oslích můstků aneb Chytré čtení v newsletteru
Rozhodl jsem se trochu potrénovat na světové mistrovství ve stavbě oslích můstků a tipy na čtení na další týden jsem sestavil v takového jakože hada. Nemějte mi to za zlé, bez tréninku bych to nedal.
Sommelier Jakub Přibyl: Gastronomie stále zažívá extrémní situace
Když se nevydaří vinařská sezóna, dopady pocítí dovozce, prodejce i koncoví zákazníci. A když do takového byznysu zasáhne ještě covid, je čas na improvizaci. Blýská se pro dovozce výběrových vín na lepší časy, nebo jim doba dál nepřeje? Zeptali jsme se Jakuba Přibyla, obchodního ředitele firmy Advivum.