Konec tajností, český čip sází na transparentnost. Podaří se mu dobýt svět?
Pohání všechno kolem nás. Třeba i počítač, na němž byl napsán tento text. Výroba čipů ale podléhá přísnému utajení, velcí hráči jsou totiž pod silným konkurenčním tlakem. Česká firma Tropic Square chce na tomto trhu změnit pravidla hry. Jak? Dočtete se v článku, který pro vás otevíráme z březnového čísla tištěného Finmagu.
Třetí oko pro lékaře či deník proti depresi. Když startupy léčí
Umějí vylepšit zaběhnuté postupy, zdokonalit prevenci a diagnostiku, urychlit léčbu. Vybíráme startupy, které zapojují umělou inteligenci do boje s Alzheimerovou chorobou, zpřesňují diagnostické testy nebo vám pomohou v boji s depresí.
Inovace bez legrace. Pět startupů, které mění pravidla hry
Ať už jde o nemovitosti, stavebnictví, nebo logistiku, startupy dnes dokážou díky inovaci zastaralých postupů ušetřit firmám desítky hodin práce i prudce zvýšit jejich zisky. Vybrali jsme pro vás pět takových, které mění zavedená pravidla hry v odvětvích, jež dlouhá léta modernizaci odolávala.
České vzdělávací startupy: originální hudebka i programování ve školce
Z posluchárny rovnýma nohama do startupu a zpět. Vybrali jsme pro vás pět inspirativních studentských počinů, které se zaměřují na vzdělávání. Ať už je to startup pomáhající doučovatelům, nebo kurzy programování.
Směrnice NIS2? Nahlásit se musíte sami, hrozí extrémní pokuty, varuje expertka
Směrnice NIS2 bude velkou změnou, která se dotkne víc než šesti tisíců subjektů v Česku. Po zkušenostech s implementací GDPR se ovšem stát a experti na kybernetickou bezpečnost snaží komunikovat vše potřebné s předstihem. Jednotlivé dopady na firmy vysvětluje v rozhovoru pro Finmag.cz spoluzakladatelka konzultantské společnosti Cybrela Kateřina Hůtová.
Bitcoin je ve všem lepší než zlato, říká zakladatel kryptoburzy Coinmate
„Bitcoinu už smrt prorokovali mnozí, ale je tu stále s námi a drží si hodnotu víc než kdy dřív. Nemyslím si ale, že se jím jednou bude v Česku platit stejně jako korunou,“ říká spoluzakladatel české kryptoburzy Coinmate.io Roman Valihrach.
Z fotbalu vyhořel, teď má posilovnu. Sázíme na osobní přístup, říká Pokorný
Během pár let se dostal do francouzské ligy a reprezentace, ale pak přišel zlom. V kariéře ale i pro psychiku do té doby úspěšného sportovce. Přidala se zranění a tak z toho byl na konci roku 2021 překvapivý konec s fotbalem. Lukáš Pokorný nelituje, založil fitness centrum, kde radí i profesionálům.
Branky, body, startupy. České inovace pomáhají i hvězdám NHL
Sport má mnoho podob. Vybrali jsme čtyři české startupy, které se zaměřují na různé aspekty toho moderního. Ať už jde o trénink hokeje ve virtuální realitě, když to nedovolí parné léto, nebo efektivnější systém nakupování vstupenek.
Nic nevlastním a je mi skvěle. Utopický svět života na předplatné
Nemít nic v osobním vlastnictví, ale vše si předplácet. Zhruba tak by se dalo teoreticky shrnout finální stádium předplatitelské ekonomiky. Jenže takový model fungování společnosti má svá – dosud nepříliš viditelná – úskalí. Nahlédněme dnes společně do možné budoucnosti a odhalme limity či přímo nebezpečí života na předplatné.
Revoluce kapitalismu? S předplatným lidé utrácejí víc, říká Bena z Alza.cz
Petr Bena sní o tom, že každý Čech bude mít AlzaBox pět minut od domova nebo práce. Moderní je podle něj nevlastnit, ale předplácet si. „Proč máme vyrábět věci, které se používají v jednom procentu času své existence?“ ptá se místopředseda představenstva největšího českého e-shopu.
Zatracené mikrotransakce! Herní byznys ukazuje, jak přimět lidi k předplatnému
Videoherní Netflix nebo Spotify jsou daleko, u her vládne nostalgie a tahání peněz lidem z kapes. Dokonale tím ilustrují, jak bolestná cesta k předplatitelské ekonomice vede. Dočkáme se vůbec změny a má šanci předplatné prorazit i v tomto segmentu trhu? Vítejte u dalšího dílu speciálu Život na předplatné.
Kina umírají a z hudebníků jsou otroci. Temná stránka streamovacích služeb
Jestli nějaké odvětví ekonomiky změnil předplatitelský model od základu, je to jednoznačně zábavní průmysl. Zatímco sdílená auta a jiné další nápady paběrkují, hudbu a filmy dneska už dávno nevlastníme, ale sledujeme a posloucháme je online. Je tohle konec filmových svatostánků? A jak to dopadá na hudební branži? Vítejte u pokračování seriálu Život na předplatné.
Největší revoluce kapitalismu přichází. Zaplať, ale nevlastni, velí nový trend
Cool už není vlastnit, ale předplácet. V angličtině se tomuhle fenoménu říká „subscription economy“, my jsme si ho pracovně nazvali „život na předplatné“. Co konkrétně znamená? Jaké jsou jeho limity a z čeho vychází? To jsou jen některé z otázek, které si spolu ve speciálním seriálu Finmagu zodpovíme.
Alkohol jako investice? I na láhvi či sudu lze vydělat jmění
I dobré víno či tvrdý alkohol mohou představovat zajímavý doplněk investičního portfolia. Ať už je řeč o sudu dobré whisky, nebo třeba limitovanou edici jiné lihoviny. Výhodou je, že když tahle investice nevyjde, hořkou prohru si lze i tak náležitě vychutnat.
Covid nakopl zvířecí byznys. Na mazlíčcích vyděláte i na Instagramu
Zdá se vám, že během pandemie přibývala v českých domácnostech zvířata tak rychle, že je čas nahradit lva ve státním znaku jezevčíkem? Nejsme v tom sami, podobný trend je patrný po celém světě.
Tuhle měnu nezničíte. Proč by konzervativci měli mít rádi bitcoin
Jsem konzerva. A jsem přesvědčený, že konzervativci by měli mít rádi bitcoin. I když to je proti jejich instinktům. Dává jim možnost odejít z institucí, nad kterými dávno ztratili kontrolu.
Prodavači hrnců, nebo finanční guruové? Svět „finfluencerů“ není pro starý
Uvažujete o investování? Ať už kvůli části volných peněz, které nebylo kde utratit během pandemických opatření, nebo kvůli strachu z inflace, není divu. Jenže kde sehnat nejspolehlivější informace? Z televize? V bance? Nebo snad od finančních influencerů na Instagramu a TikToku?
Ostrý byznys plný bolesti. Znáte nejpálivější papričku světa?
Nákaza se nedala zastavit: po příchodu Evropanů se pálivé chilli papričky rozšířily z Ameriky do kuchyní celého světa. Bolest nám zachutnala a pořád jí nemáme dost: šlechtíme ostřejší a ostřejší odrůdy a vytváříme nelidsky pálivé omáčky. A protože ostrý byznys potřebuje ostrou šou, před publikem si pálí chřtány lidé z lidu i celebrity v jedné z nejsledovanějších talkshow na webu.
Chytré poznámky změní vaše myšlení. Netřeba mít názor na všechno, říká vědec
Číst knihy nestačí. Aby člověk pochopil a dostatečně si zafixoval informace, které z nich čerpá, je třeba si dělat poznámky. Chytré poznámky. „Zapisování nás nutí radikálně filtrovat a rozhodovat se o tom, co skutečně stojí za naši pozornost,“ říká pro Finmag.cz německý spisovatel a vědec Sönke Ahrens.
Kde stojí sekunda času pět milionů? Cirkus jménem Super Bowl
Pro Evropany je to těžko pochopitelný sportovní svátek, při němž se na čtyři hodiny zastaví prakticky celá Amerika. Všichni sledují obrovskou show, v níž půl minuty reklamy stojí několik milionů dolarů. A kde vás o poločase baví největší světové hvězdy bez nároku na honorář. Vítejte u Super Bowlu.
Násilí ve hrách? Lidstvo na něj slyší, ale s časem otupělo
Ustřelené hlavy, potoky krve a povalující se těla nepřátel. Videohry jsou dodnes plné násilí, za svou historii ovšem tento přístup obhájily. Kontroverze, které před mnoha roky plnily světová média, vyčpěly. Násilí nám zkrátka přestalo vadit. Přesto virtuální krev stále prodává.