Články na téma: ekologie

Aby se z ochrany klimatu nestalo prázdné PR. Jak na offsetový projekt?
Jmenuje se to offsetové projekty. Aktuálně velmi diskutované téma. Pro někoho jednoduchý a účinný nástroj na ochranu klimatu, pro jiného pouhý greenwashing za účelem zisku. Jak se v tom zorientovat a rozeznat od sebe dobrý záměr od pouhého PR firmy?

Udržitelnost není nic nového, prosazoval ji už Aristotelés
Pokud chceme zachovat Zemi pro další generace alespoň takovou, jakou ji známe dnes, je třeba zapomenout na lineární model spotřeby a přejít k oběhové ekonomice. Že je takové podnikání možné, ukazují finalisté soutěže SME EnterPRIZE.

„Jsme Češi, očuráme všechno.“ Firmy marně strkají před ESG hlavu do písku
Co je to ESG? Ještě nedávno to byla volba. Firma se zkrátka mohla etablovat jako „zelená“ a udržitelná, a jít tak vstříc určitému typu zákazníků, nebo jí to mohlo být jedno. Možnost volby ale pomalu končí. „Část podnikatelů před tím strká hlavu do písku, což je chyba,“ varuje Ondřej Vaněk ze společnosti PKV.

Jak ztratit tři sta miliard za den? Elon Musk zase jednou střelil vedle
Nejbohatší člověk světa ve své obraně „čisté“ Tesly neříká vše. Jak je to s ESG ratingem doopravdy? ptá se v komentáři pro aktuální tištěný Finmag ekonomická novinářka Martina Patočková.

Emisní paradox. Jak zmírnění normy Euro 7 pomůže životnímu prostředí
Po tvrdém lobbingu automobilek bude pravděpodobně zmírněna nebo zcela zrušena emisní norma Euro 7. Můžeme očekávat další ekologické aktivisty přilepené k autům. Přesto se pro životní prostředí nemohlo stát nic lepšího. Emisní normy totiž občas napáchají víc škody než užitku. A Euro 7 by bylo jednou z nich.

Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?
Spor o těžbu v příhraničním polském dole Turów se vrací vládě jako bumerang. Voda na české straně dál mizí ze studní, a místní si stěžují u Evropské komise. Proč, když česko-polská smlouva měla všechny problémy vyřešit? Možná proto, že to byla víc smlouva mezi dvěma spřátelenými stranami. A bohužel to vypadá, že v Česku dostaly stranické zájmy přednost před ochranou občanů.

Když marketing vítězí nad staromilstvím. Je elektrický mustang vážně tak dobrý?
Svět se mění, nejprodávanější mustang je elektrický. Ford Mustang Mach E dosahuje i přes nářky tradicionalistů vyšších prodejů než jeho benzinový sourozenec. Je to vítězství marketingu nad hmotou, nebo je rodinné SUV na elektřinu vážně tím správným mustangem pro dnešní dobu? Abychom to zjistili, vyrazili jsme s ním do Berlína.

Lomborg: Svět se zbláznil, čeká nás chaos. Zelený diktát vítězí nad rozumem
Nůžky mezi světovou elitou a reálným světem se rozevírají čím dál víc. Zatímco většina lidí se stále vyrovnává s následky pandemie a řeší všeobecnou inflaci – především zvyšování cen potravin a energií – a obávají se recese, elita si štěbetá na konferencích v Davosu či Aspenu o dosažení uhlíkové neutrality, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Popularita SUV je sice pohroma, ale vypouštěním pneumatik to nezachráníte
Vypouštět ventilky vozům SUV, protože prý představují „ekologickou katastrofu“, je nejnovější hit extrémních ekologistů. A také jedna z největších pitomostí, kterou někdo může v boji za záchranu planety udělat. Nejenže to ničemu nepomůže, často to naopak poškodí řidiče, kterým na životním prostředí záleží. Nemluvě o poškozené image ekologů.

Zvrátí krizi i plyn z odpadu? Reaktor už máme, hlásí česká firma
Plazmové zplynování odpadu. Obor, kterým se zabývá jen hrstka firem po celém světě. A Češi nejsou pozadu: Millenium Technologies takto mění jinak těžko odbouratelný odpad na energii a suroviny. Brzy se navíc dočkáme ostrého provozu, slibuje člen představenstva společnosti Marek Lang.

Okouzlení ruským plynem končí. Proč najednou Německu uhlí nesmrdí?
Rusko už přes pět měsíců vede neospravedlnitelnou útočnou válku proti Ukrajině a v Evropě se dějí podivuhodné věci. Zejména pak v Německu, které dlouhodobě razí nepříliš srozumitelnou energetickou politiku.

Dům na tisíc let a počítač na deset, Finmag newsletter je tu
Nabízíme další, tentokrát extra udržitelný, Finmag newsletter. Výběr čtení plus praktický návod, jak energii pro obé věci z titulku vyrobit šlapáním.

Brčka v době války a děsivá závislost na Rusku. Změna klimatu křiví naše priority
Posedlost elit klimatickými změnami zastínila další velké problémy, s nimiž se planeta potýká – nejdramatičtěji to ukázala invaze na Ukrajinu. Západoevropští lídři měli diverzifikovat energetické zdroje a rozšířit těžbu břidlicového plynu namísto toho, aby zavírali jaderné elektrárny a stávali se až děsivě závislými na Rusku. Blížící se válka však zdaleka nebyla jedinou věcí, kterou ignorovali.

Jak efektivně investovat do sociálně odpovědných společností
Investice do sociálně odpovědných společností se postupem času posunuje z okraje zájmu investorů až do jeho středu. Odpovědné a etické firmy mají oproti tradičním korporacím řadu výhod a investice do nich se obzvláště v posledních letech velmi vyplácejí. Jak je možné do sociálně odpovědných firem zainvestovat?

Mikroplasty nelze ignorovat, z půdy už je nedostaneme, říká vědec
Nejsou vidět, ale jsou prakticky všude: v organismech lidí i zvířat, ve vzduchu, ve vodě i v půdě na všech kontinentech světa. Vědci zatím přesně nevědí, co mohou mikroplasty v organismech napáchat, ale je jisté, že až jich bude příliš mnoho, způsobí problémy.

Padesát let klimatické paniky. Proč už dávno nejsme mrtví?
Slavíme nešťastné výročí. Je to už 50 let od prvního klimatického summitu. A tedy i stejně let, co slýcháme, že už za těch pár dalších budeme mrtví. Proč tomu tak není a proč se tak strašíme, se exkluzivně pro Finmag.cz zamýšlí šéf Centra Kodaňského konsensu Bjørn Lomborg.

Kdo nás letos potrápí? Nenažraná inflace, zlolajné úřady i ceny energií
Rok 2022 není jen rok dvojek, ale i větších výzev. Hlavně pro naši peněženku. Nečekejte pomoc státu ani spásu alternativních řešení. Další porce chytrého čtení na víkend je tu.

Migrační krize byla jen demoverze, může být i hůř, varuje energetický analytik
Jestli nezměníme svůj přístup k ekologii a nesnížíme svou emisní stopu, čekají nás podle energetického analytika Oldřicha Sklenáře těžké časy. „Migrační krize z roku 2015 byla jen slabá demoverze toho, co lze očekávat, pokud emise budou nadále stoupat,“ říká. Arcidémona vidí hlavně v uhelných elektrárnách.

Je vodík palivem budoucnosti? Nastupující trend očima expertů
I když tu auta na vodíkový pohon existují už pár let, v poslední době se o vodíku mluví čím dál víc. Nejenže přibyl do slovníku řady automobilek, ale už i do několika fyzických konceptů využívajících palivové články. O vodíku se proto začíná mluvit jako o palivu budoucnosti. Má ale skutečně tak obrovský potenciál, který se s ním spojuje? Zeptali jsme se hlav pomazaných.

Auta na baterky očima expertů. Má stát podporovat rozvoj elektromobility?
Elektromobilita je nevyhnutelná budoucnost. Automobilky do ní masivně investují, představují nové elektrické modely a světu vozů na baterky se přizpůsobuje i dodavatelský řetězec. A zatímco leckde přerod k bezemisní dopravě podporuje i stát, v Česku je tenhle přístup zatím vlažný. Má to tak být?

Odpady jsou hlavně byznys, až pak ekologie, říká expertka
Zálohovat PET lahve? Podle expertky na odpadové hospodářství Aleny Myslivcové Fučíkové z Univerzity Hradec Králové to není až tak skvělé řešení, jak se na první pohled jeví. Stejně jako bezobalové obchody, bioplasty, dřevěné kartáčky na zuby nebo snaha o zero waste život.