Jak ztratit tři sta miliard za den? Elon Musk zase jednou střelil vedle
Nejbohatší člověk světa ve své obraně „čisté“ Tesly neříká vše. Jak je to s ESG ratingem doopravdy? ptá se v komentáři pro aktuální tištěný Finmag ekonomická novinářka Martina Patočková.

Elon Musk letos v květnu s elánem a citem sobě vlastním rozvířil na sociálních sítích a v médiích debatu, proč jeho „čistá“ Tesla vypadla z ratingu jednoho z největších ESG indexů S&P 500. Jak je Muskovi vlastní, ESG nazval rovnou scamem, podvodem. A poslal tím akcie své firmy dál ke dnu.
Zapomínaje přitom na to – a můžeme spekulovat, zda účelově, či doopravdy –, k čemu ESG rating původně sloužil, respektive jakýkoli rating. A zároveň odváděje pozornost od toho, že ESG není jen písmeno E, tedy environmentální, ale i S a G, tedy oblast sociální a řízení podniku.
Aktuální hodnota akcií Tesly
A právě v posledních dvou má Tesla, diplomaticky řečeno, rezervy. Bez ohledu na to, jak přispěla k rozvoji elektromobility, která je dnes brána jako hlavní cesta k dopravě bez emisí.
Řada velkých fondů a indexů si navíc Teslu ve svých portfoliích nadále drží. Podle agentury Bloomberg, která cituje nejrůznější analýzy, ji drží osm z patnácti největších amerických fondů, které ve svých portfoliích počítají s ESG; stejně tak jako BlackRock, největší správce finančních aktiv na světě.
Tesla si v podstatě udržela v rámci ratingu své pozice z minulých let. Ovšem ostatní hráči udělali větší skok.
Dopady se neměří
Co ale ESG rating vlastně znamená? Stejně jako „klasický“ rating vznikl proto, aby umožnil investorům snadno firmy ohodnotit. Bez nutnosti podrobné analýzy. Jinými slovy, ESG rating neměří to, jaké jsou environmentální dopady dané firmy, ale jak má firma tato rizika ošetřena neboli jaká rizika pro ni plynou z oblasti životního prostředí, sociální a řízení podniku.
Co je to ESG?
ESG je pojem označující udržitelné investování. Tento nehledí jen na finanční zisk, ale také na udržitelnost a sociální dopad dané investice. Zastánci ESG poukazují hlavně na benefity spojené s vyšší finanční výkonností a nižším rizikem.
Environment faktor
Environment indikátory hodnotí vliv společnosti na životní prostředí (ekosystémy, lidské zdraví, ovzduší, půdu a vodu). Hlavními kritérii jsou pak energetická efektivita, uhlíková stopa nebo schopnost zpracovávat odpad.
Sociální faktor
Sociální indikátory hodnotí vliv společnosti na širší veřejnost (zaměstnance, dodavatele, zákazníky). Hlavními kritérii mohou být spokojenost zákazníků, persita ve společnosti, angažovanost zaměstnanců nebo charitativní dary.
Governance faktor
Governanace indikátory hodnotí standardy při vedení společnosti. Hlavními kritérii mohou být kompenzace vrcholového managementu, peníze použité na lobbing, míra korupce nebo transparentnost vůči akcionářům.
Julian Toth, který pracuje v rámci neziskové organizace International Sustainable Finance Centre a dřív působil v Londýně právě v BlackRock, připomíná ještě několik dalších věcí, které se týkají Tesly a které ovlivnily to, že ze zmíněného indexu vypadla. A které Elon Musk na Twitteru nezveřejňuje.
Jednou z nich je, že Tesla si v podstatě udržela v rámci ratingu své pozice z minulých let. Ovšem ostatní hráči, myšleno automobilky (s nimiž dává srovnání smysl, nikoliv s ropnou společností Exxon, se kterou se poměřuje Musk), udělali větší skok. Další věc je, že už dlouho se vznášejí otazníky nad pracovněprávními podmínkami v Tesle, a i to se do ESG ratingu promítá.
Na druhou stranu Elon Musk, k němuž se na české scéně s kritikou ratingů připojil například šéf Avastu Ondřej Vlček, vinou své prostořekosti vytvořil tlak na větší průhlednost a přehlednost zelených hodnocení. A na to, aby ratingy neměřily jen rizika, ale právě i dopady firmy na E a S. Tedy její environmentální a sociální dopady.
Ratingové agentury jsou soukromé firmy a jejich metodologie, a tedy i výsledky, se liší.
McDonald’s vs. Maďarsko
Těmto ratingům se říká „double materiality“ a mnohé ratingové agentury už dnes pracují na tom, aby jejich hodnocení byla takto komplexní. Situací se už začala zaobírat i EU, která nyní zkoumá, zda bude v této oblasti potřeba nějaká regulace.
Problémem je i to, že se každý rating sestavuje trochu jinak. Například MSCI, největší světová ratingová agentura na ESG, upgradovala v dubnu hodnocení McDonald’s. Jeho emise CO2 jsou kvůli hovězímu v hamburgerech přitom větší než ty vyprodukované Maďarskem či Portugalskem, napsala nedávno v článku na téma ratingů agentura Bloomberg.
Lepší rating ale dostal fastfoodový řetězec díky tomu, že MSCI vyřadila emise CO2 z kalkulace. Což je další kámen úrazu, některé metodologie jdou hlouběji, jiné ne, připomíná Julian Toth. Některé berou v úvahu uhlíkové emise ve všech třech úrovních (neboli scope 1 až 3), jiné ne. Ratingové agentury jsou soukromé firmy a jejich metodologie, a tedy i výsledky, se liší. A pak jsou zde velké, z podstaty nepříliš čisté společnosti, jako třeba u nás ČEZ, a ty ratingy sbírají jako medaile.
Ale i na to se dá dívat dvojíma očima. „Pokud to ve výsledku vede k tomu, že se taková firma v ukazatelích zlepšuje, tak to není nutně špatně,“ myslí si Toth.
Líbilo? Podobné komentáře na aktuální téma najdete vždy s předstihem v aktuálním tištěném Finmagu. Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky.
Kam dál? Udržitelnost a ekologie na Finmagu:
- Moje peníze, moje oběti. Krizi zatím zkoušíme vysedět, říká šéf Mattoni
- Emisní paradox. Jak zmírnění normy Euro 7 pomůže životnímu prostředí
- Lomborg: Svět se zbláznil, čeká nás chaos. Zelený diktát vítězí nad rozumem
- Jak efektivně investovat do sociálně odpovědných společností
- Odbouratelné mýdlo z fritovacího oleje? Jde to, ukazuje česká firma
Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo
Umění je jistota, když všechno ostatní kolísá. Zdražování, politika, nejistoty posledních let – to všechno ovlivnilo i trh s uměním. Ale místo propadu přišla síla. A příběhy, které stojí za to znát.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Aktuální číslo stále zakoupíte na e-shopu. Ve čtvrtek 24. dubna vychází nový tištěný Finmag. Na co se těšit? • Možná jste ho ještě neviděli, ale znáte jeho chleba: Ondřej Kuchař v pekárně Zrno zrnko. • Designová židle jako manifest? Mladí čeští tvůrci přetvářejí tradici po svém. • A k tomu kyberbezpečnost, která se už brzy dotkne tisíců českých firem – NIS2 je za rohem.
Související témata
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo