Předplatit časopis Finmag

Výpočet daně – daňová kalkulačka

Daňová kalkulačka provádí výpočet daně z příjmů fyzických osob, kterou budete muset zaplatit za loňský rok. Jako zaměstnanci vám pravděpodobně daně vyřizuje účetní zaměstnavatele, ale můžete si dopředu spočítat, jak vám to vyjde se zálohami na daně za loňský rok. Nebo si možná z různých důvodů daňové přiznání podáváte sami. Ostatně naše kalkulačka daně z příjmů je hlavě pro zaměstnance, kteří mají další příjmy (třeba z pronájmu nebo vedlejší podnikatelské činnosti).

Pokud jste OSVČ a podnikání máte jako hlavní činnost, tak pro vás máme kalkulačku daně z příjmů pro OSVČ.

Kalkulačka daně 2024

Dílčí základy daně

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Související kalkulačky

Často kladené otázky

 • Daňová sazba pro daň z příjmů fyzických osob je v Česku nastavená na 15 %, to platí pro zaměstnance i podnikatele. A pak je tu ještě vyšší 23procentní sazba, kterou se daní část příjmů nad 48násobek průměrné mzdy. Pokud to tedy máte.

 • Daň zaměstnance se počítá z hrubé mzdy. Ovšem neplatí, že by dva zaměstnanci se stejnou hrubou mzdou platili stejnou daň. Zaměstnanec může ve svém prohlášení k dani nahlásit, že by rád uplatnil některou z daňových slev nebo některý daňový odpočet.

  Daňové odpočty se odečítají z daňového základu, daňové slevy se pak odečítají od vypočítané daně.

  Daňové odpočty. Mezi daňově uznatelné odpočty patří například úroky půjček na bydlení (hypoték a úvěrů ze stavebního spoření), část plateb na penzijní připojištění nebo penzijní spoření, dary, členské příspěvky do odborů, zvyšování kvalifikace nebo odpočet za darování krve nebo kostní dřeně.

  Daňové slevy. Za každého zaměstnance se automaticky počítá sleva na poplatníka, pak je to ale ještě sleva na manžela/manželku, slevy na dítě, sleva na invaliditu slevu pro zdravotně postižené, slevu na studenta nebo školkovné.

 • Zaměstnavatel musí za zaměstnance vypočítat zálohy na daň z příjmů, provést zúčtování daně a daň odvést. Zálohu na daň zaměstnancům strhává každý měsíc ze mzdy, stejně jako menší část zdravotního a sociálního pojištění, kterou si zaměstnanci platí „sami“. Do 15. února musí zaměstnavatel nechat zaměstnance podepsat roční zúčtování daně, kde si zaměstnanec nahlásí případné slevy a odpočty. Podat zúčtování u finančního úřadu musí zaměstnavatel v roce 2024 do 1. března. Pokud to udělá elektronicky, termín je 20. března.

 • Pro výpočet zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (zaměstnanecká daň z příjmů) je úhrn příjmů vyplacených poplatníkovi za kalendářní měsíc, včetně příplatků, bonusů a podobně. Zaokrouhluje se nahoru a na stokoruny. U normálně vysokého příjmu se z tohoto základu odvádí 15 procent, u příjmů nad čtyřnásobek průměrné mzdy se ta část, která je nad čtyřnásobek, bude danit 23 procenty.

  Od takto vypočítané daně se ještě odečtou slevy, které se můžou odpočítávat měsíčně: to je základní sleva na poplatníka, slevy na děti, slevy na invaliditu a další. Podstatné ovšem je, jestli u vás zaměstnanec podepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, přezdívané růžový papír. Jestli ne, tyhle slevy mu odečítá někdo jiný nebo nikdo, každopádně to není naše starost.

  Při ročním zúčtování daně pak případně zaměstnanec doloží další slevy, které se neuplatňují měsíčně, ale jen jednou za rok, například sleva na manželku nebo školkovné.

 • Celou daň vám nevrátí. Ale platí, že zaměstnanec má nárok na vrácení přeplatků na dani. Když tedy na zálohách odvede víc, než potom zaměstnavatel v ročním zúčtování daně započítá všechny daňové slevy a odpočty. Zaměstnanec podepisuje zúčtování daně do poloviny února, pak zaměstnavatel v březnu zúčtování vyřídí s finanční správou – a přeplatek by měl zaměstnanci vyplatit do 30 dní. Většinou to tedy vyjde tak, že přeplatek zaměstnanec dostane v dubnu s březnovou výplatou.

 • Daň z příjmů se nemusí platit, pokud má člověk jen příjmy od daně osvobozené – například dávky nemocenského pojištění, sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti apod. V některých jiných případech se sice nepodává daňové přiznání, ale daň se případně odvádí jinak, typicky u dohod se příjem daní srážkovou daní.

Ohodnoťte kalkulačku

-
5
+

Sdílejte

 

Finanční produkty online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo