Předplatit časopis Finmag

Jakub Žofčák

Jakub Žofčák
Kontaktujte autora
Jakub Žofčák je absolventem oboru Ekonomická analýza na NF VŠE a momentálně si dělá doktorát na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Živí se lektorstvím a pořádáním kurzů pro studenty, spolupracuje jako analytik s Centrem ekonomických a tržních analýz (CETA) a je editorem časopisu Trade-off. Mimo psaní ekonomických článků o obskurních tématech se několik let neúspěšně pokouší hrát na ukulele.
Ekonomové z Karibiku. Jak fungoval byznysplán pirátských výpravčasopis
 17 349

Ekonomové z Karibiku. Jak fungoval byznysplán pirátských výprav

Ekonomie je jako mikroplasty. Kamkoliv se podíváte, tam ji najdete, i tam, kde byste ji nikdy nečekali. Třeba u pirátských výprav. Ty měly neuvěřitelně promyšlený byznysplán, moderní marketingové metody, a dokonce i demokratický systém brzd a protiváh. Otevíráme pro vás text z červnového čísla tištěného Finmagu.

27. 7. 2024
Pompézněji, dráž, neefektivněji. Proč se pořádání olympijských her nevyplácí?časopis

Pompézněji, dráž, neefektivněji. Proč se pořádání olympijských her nevyplácí?

Olympijské hry jsou nejsledovanější událostí na zeměkouli – každou z posledních čtyř letních olympiád si v televizi naladily aspoň tři miliardy lidí. Přesto to vypadá, že jejich pořádání je za trest, protože hry v letech 2024 a 2028 připravují města, která jako jediná nestáhla svou nominaci – Paříž a Los Angeles. Proč se největší sportovní událost stala globálním černým Petrem? Přinášíme vám ochutnávku z červnového čísla Finmagu.

24. 6. 2024
Zábavní parky jsou byznys jako na horské dráze. Pravidla hry změnil Harry Potterčasopis

Zábavní parky jsou byznys jako na horské dráze. Pravidla hry změnil Harry Potter

Zábavní parky jsou obrovské, komplikované a neuvěřitelně drahé stroje na zábavu. Stroje, které mohou během jedné sezony vydělat miliony, ale také prodělat poslední kalhoty. Pojďme se podívat, jakými ekonomickými kolotoči prochází jejich provozovatelé a jak dostat do lunaparku mileniály, když už konečně mají peníze na utrácení. U příležitosti Dne dětí pro vás otevíráme text z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

1. 6. 2024
Investice, nebo podvod na finančák? Umělecká díla pohledem ekonomiečasopis

Investice, nebo podvod na finančák? Umělecká díla pohledem ekonomie

Originály uměleckých děl jsou z pohledu ekonomie velmi podivné statky. Každý si může za pár stovek do obýváku (nebo zadarmo do mobilu) pověsit kopii libovolného obrazu – proč tedy někteří lidé za originály utrácejí klidně stamiliony dolarů? Je to spekulace, investice, nebo jenom obrovská pračka na peníze? Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.

29. 3. 2024
I hřbitov může zkrachovat. Proč je na byznysu se stoprocentní poptávkou problém vydělat?časopis
 6 502

I hřbitov může zkrachovat. Proč je na byznysu se stoprocentní poptávkou problém vydělat?

Existuje jen velmi málo služeb, které poptává bez výjimky každý. Pohřebnictví je fascinující sondou do kultury, historie, náboženských rituálů, ale i ekonomie dané společnosti. A právě z pohledu ekonomie se hřbitovy musí vypořádat s obrovským problémem – mrtví neubývají. Odemykáme pro vás text z tištěného Finmagu.

17. 2. 2024

Další skvělí autoři

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních... Více

Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků.... Více

Ondřej Sliš

Ondřej Sliš

Svá dobrodružství se čtením a psaním mapuje v newsletteru blogu popovrchu.cz a na goodreads.com. Vystudoval... Více

Jako v Mordoru. „Rok blbec“ má už lidstvo dávno za sebou, ty poslední se mu ani neblížíčasopis
 51 180

Jako v Mordoru. „Rok blbec“ má už lidstvo dávno za sebou, ty poslední se mu ani neblíží

Máte pocit, že poslední tři roky byly katastrofa? Ani omylem. Nejhorším rokem v dějinách lidské civilizace nebyla ani Velká hospodářská krize v roce 1929, ani rok španělské chřipky 1918, dokonce ani 1349, kdy propukla Černá smrt a vymřela polovina Evropy. Byl to rok 536. Na rok a půl totiž přestalo svítit slunce.

20. 1. 2024
Jaké víno na Silvestra? I mistři someliéři se utnou,  někdy nepoznají ani červené od bíléhočasopis
 6 244

Jaké víno na Silvestra? I mistři someliéři se utnou, někdy nepoznají ani červené od bílého

Víno je z pohledu ekonomie fascinujícím artiklem. Většina z nás smrtelníků totiž nakupuje víno od oka podle cenovky nebo etikety. Třeba i teď na Silvestra. Po přečtení tohoto článku, který speciálně pro vás odemykáme z tištěného časopisu Finmag, se za svou povrchnost nejspíš přestanete stydět – ve vínu se dost možná nevyzná ani velká část odborníků. Tedy, tvrdí vědci.

29. 12. 2023
Byznys jménem Everest. Kolik stojí výstup na nejvýše položený hřbitov na světě?turismus
 188 099

Byznys jménem Everest. Kolik stojí výstup na nejvýše položený hřbitov na světě?

Je jen velmi málo míst na Zemi, kam chodí lidé tak ochotně a nákladně umírat. Nejvyšší hora na světě je odjakživa magnetem pro zkušené horolezce, v posledních letech ale i pro lidi, kteří mají dost peněz na to, aby si mohli odškrnout další položku z bucket listu. Kolik stojí vstupenka na Mount Everest? A kdo všechno je na něm ekonomicky závislý? Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.

9. 12. 2023
Cestovní kancelář Ježíš Kristus. Jak církev vybudovala dokonalý byznysanalýza
 7 564

Cestovní kancelář Ježíš Kristus. Jak církev vybudovala dokonalý byznys

Poutě, tedy putování do náboženských posvátných míst, zažívají v poslední době fascinující revival. Ukazují, že turistika není nic nového a že je tu s námi přes tisíc let. Jenže cílem prvních výletníků nebyly památky a koupání v moři, ale vystavované kosti mrtvých lidí. Byl to geniální byznysplán. Otevíráme pro vás text z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

12. 10. 2023
Být první nestačí. Tyhle „cool“ vynálezy ukázaly cestu k fatálnímu neúspěchu
 18 774

Být první nestačí. Tyhle „cool“ vynálezy ukázaly cestu k fatálnímu neúspěchu

Každý správný vědecko-technický bulvár musí alespoň jednou za čtvrt roku vydat seznam deseti „next big things“, tedy inovací, které zaručeně zboří svět a zásadně změní naše životy. Ještě zajímavější je ale ohlédnout se za těmi, které to neudělaly.

2. 8. 2023
Nezastavitelný stroj na prosperitu. Proč jsou města nejlepší vynález všech dob
 7 329

Nezastavitelný stroj na prosperitu. Proč jsou města nejlepší vynález všech dob

Co je nejdůležitější vynález v historii lidstva? Překvapivě to není ani vakcína na pravé neštovice, ani iPhone, a dokonce ani Nutella. Bezkonkurenčně nejlepším vynálezem všech dob je město.

31. 5. 2023
Týraní dětí na objednávku. Zvrhlý byznys amerických polepšoven
 69 916

Týraní dětí na objednávku. Zvrhlý byznys amerických polepšoven

Jsou dvě ráno. Šestnáctiletého Joea unáší z jeho ložnice dva muži a nakládají do dodávky. Odvezou ho stovky kilometrů daleko do zařízení, kde stráví několik let a kde zažije hlad, spánkovou deprivaci a veškerý fyzický a psychický teror, který si lze představit. Jeho rodiče to sledují z okna – celé si to objednali a zaplatili. Vítejte ve světě amerických dětských nápravných zařízení.

6. 2. 2023
Rýžové nudle, krevety a špetka fašismu. Jak Thaici dobyli svým jídlem svět
 7 563

Rýžové nudle, krevety a špetka fašismu. Jak Thaici dobyli svým jídlem svět

S tradičními národními pokrmy je to těžké. Některé jsou dovezené ze zahraničí, další nemají s danou zemí vlastně nic společného a jiné jsou staré jen několik desítek let. A pak jsou tu jídla, která vymysleli fašističtí autokraté. O jednom takovém si povíme – neříkejte, že nemáte rádi pad thai.

4. 1. 2023
Etiketa je víc než zákon. Od smrkání do ubrusu k byznysovým manýrům
 17 113

Etiketa je víc než zákon. Od smrkání do ubrusu k byznysovým manýrům

Ekonomové zbožňují dvě věci: za prvé, montovat se ostatním vědcům do jejich bádání a za druhé, spontánně vzniklé systémy, které fungují bez regulace shora. Tento článek je o tom druhém. Vysvětluje, proč i sebestředný a sobecký homo oeconomicus nakonec rád podrží dámě dveře.

16. 11. 2022
Vyhoďte šampón a nikomu se nic nestane. Absurdita letištních kontrol
 19 789

Vyhoďte šampón a nikomu se nic nestane. Absurdita letištních kontrol

11. září 2001 se během jednoho dne doslova proměnil svět. A místo, kde je to nejvíc viditelné, jsou letištní kontroly. Už jen pamětníci můžou vzpomínat na dobu, kdy šlo doprovodit příbuzné až do kokpitu nebo nedejbože propašovat do letadla kondicionér. Kolik to stojí? A hlavně – stojí to za to?

2. 11. 2022
Zaplať a odleť. Heathrow ukazuje, jakými triky dostat letiště do zisku
 15 847

Zaplať a odleť. Heathrow ukazuje, jakými triky dostat letiště do zisku

Letiště nevnímáme jako klasický byznys. Ale byznys to je – a sakra pořádný. Ještě než se svět otočil vzhůru nohama, létalo tam a zpátky 4,5 miliardy lidí ročně a někdo je musel vypravit, zvážit jim zavazadla a prodat jim předraženou minerálku. Tak proč většina letišť na světě prodělává? A jakými triky tomu ta úspěšná předcházejí?

19. 10. 2022
Zachraň se, kdo můžeš. Hnutí prepperů zažívá comeback
 15 775

Zachraň se, kdo můžeš. Hnutí prepperů zažívá comeback

Covid nás naučil spíchnout roušku z trenýrek a v mezičase si upéct kváskový chleba, válka na Ukrajině a dvojciferná inflace nás možná donutí chodit na dříví a jezdit na olej z friťáku. Preppeři a survivalisté budou připraveni.

10. 10. 2022
Droga jménem multi-level marketing. Pojďte do toho a stáhneme vás ke dnu
 49 850

Droga jménem multi-level marketing. Pojďte do toho a stáhneme vás ke dnu

Multi-level marketing (MLM) je jako droga. Finanční nezávislost, vlastní byznys, flexibilní pracovní doba. Stačí si koupit startovní balíček šamponů, sehnat zákazníky, rekrutovat další prodejce a plnit si všechny sny. To už jste někde slyšeli, ne?

22. 8. 2022
Šily se roušky, pekl se chleba, hrály hry. Jak deskovky dobyly české obýváky
 10 162

Šily se roušky, pekl se chleba, hrály hry. Jak deskovky dobyly české obýváky

Hrají je vaše děti, hraje je váš šéf, hraje je vaše kadeřnice. Deskové hry jsou – konečně! – mainstream. Vychází u nás zhruba jedna denně a protočíme v nich stamiliony. Chcete stavět hrad, hledat tajné agenty nebo střílet na Divokém západě? Začíná hráč po vaší levici.

27. 7. 2022
Je to honička být jednička: jak dostat Michelinskou hvězdu a nezbláznit se
 8 805

Je to honička být jednička: jak dostat Michelinskou hvězdu a nezbláznit se

Vytoužené, ale i proklínané. Michelinské hvězdičky jsou nejčastěji přirovnávané k restauračním Oscarům. To, že se kvůli nim kuchaři zavírají na 14 hodin denně do kuchyně nebo páchají sebevraždy, však ukazuje, že jsou mnohem víc. A že někdy možná ani není o co stát.

25. 7. 2022
Covid nakopl zvířecí byznys. Na mazlíčcích vyděláte i na Instagramu
 5 123

Covid nakopl zvířecí byznys. Na mazlíčcích vyděláte i na Instagramu

Zdá se vám, že během pandemie přibývala v českých domácnostech zvířata tak rychle, že je čas nahradit lva ve státním znaku jezevčíkem? Nejsme v tom sami, podobný trend je patrný po celém světě.

20. 6. 2022
1/2