Články na téma: analýza
Další články na téma analýza najdete na Peníze.cz.
Nejdřív Rusko, teď USA. Americké firmy okoušejí sílu mezinárodního bojkotu
Světem se šíří vlna bojkotu proti americkému zboží a produktům. Zákazníci od Kanady, přes Velkou Británii až po Japonsko tím dávají najevo jasnou nespokojenost s kroky administrativy Donalda Trumpa. Tlaku čelí i firmy jeho pravé ruky, miliardáře Elona Muska. Jak úspěšný bojkot může být?
OSVČ vs. zaměstnanec. Co se vyplatí víc? Velká analýza výhod a nevýhod
Důchody, benefity, jistota příjmu, ale i rizika podnikání, daně, odvody – klíčové faktory, které ovlivňují rozhodování mezi zaměstnáním a podnikáním. Lze ale jednoznačně určit, co se vyplatí víc? Přinášíme velkou analýzu výhod a nevýhod.
Táhne jim na 40 a podnikají ve dvou. Šest zajímavostí o úspěšných českých startupistech
Točí se v nich miliardy, přinášejí neobvyklé inovace a stále významněji přispívají k ekonomickému růstu jednotlivých států. Přesto startupy nemají ani stálou definici. Čím jsou tak specifické a kdo za nimi vlastně stojí?
Pozitivní dopad přílivu Ukrajinců. Tvrdá data ukazují, jak uprchlíci vyplňují pracovní trh
Ukrajinci se po letech dominance Slováků stali aktuálně nejpočetnější cizineckou skupinou na českém trhu práce. Vyplývá to z podrobných statistik, které v aktuálním vydání magazínu Českého statistického úřadu Statistika&My zanalyzoval ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Dalibor Holý. „Třebaže ukrajinští pracovníci působí v Česku dlouhodobě, v posledních dvou letech situaci výrazně proměnil příchod válečných uprchlíků,“ píše.
Desítky investic za skoro 15 miliard. České startupy táhnou, prim hrají „největší ryby“
Česká startupová scéna se loni odrazila ode dna. Nadějné mladé firmy nasbíraly během roku 2024 celkem osmdesát investic za víc než 14,61 miliardy korun. Podstatná část finančních pohybů ale připadá na tři největší obchody roku v čele s investicemi do Rohlíku Tomáše Čupra, vyplývá z analýzy projektu Rolu, který sleduje dění na českém startupovém trhu.
Potvrzeno, podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU
Podnikání v Česku není žádný med. Obecné konstatování, které se traduje už léta, potvrzuje aktuální analýza Indexu prosperity a finančního zdraví: jen za poslední rok se naše země ve vstřícnosti k podnikání propadla v rámci Evropy na šestou příčku od konce. Mohou za to hlavně vysoké ceny energií, růst daní i nízká tržní kapitalizace pražské burzy.
Je lepší klasické, nebo alternativní vzdělávání? Co ukazují data
Montessori, waldorf nebo reggio emilia. V českém prostředí to vzhledem ke komunistické minulosti nejsou tak zavedené metody výuky dětí jako v zahraničí. Tam mají někdy už více než stoletou tradici. Přinášíme další ochutnávku z aktuálního čísla tištěného Finmagu.
HR, DR, CEO, ESG. Otestujte si, jak se vyznáte v byznysových zkratkách
„Kelblová z OPBH mistrovi ČSAO dá do bytu PVC a teplou H₂O.“ Jak jsme se smáli, když si Ivan Mládek dělal legraci ze záliby socialistického světa ve zkratkách. Bum, převrat — a neuvěříte, co se stalo! Kapitalismus a byznys milujou zkratky úplně stejně. Bo neni čas. Víte, co je ROI, SWOT nebo ESG? Otestujte, jestli z vás bude CEO, nebo skončíte na ÚP.
Vliv Moskvy v Česku polevuje jen pozvolna, v rukou Rusů máme nejvíc firem z EU
Mezi zahraničními vlastníky českých firem nadále dominují Slováci, statistiky ale prozrazují i stále silnou pozici ruských podnikatelů v Česku. Ratingové agentura Moody’s dokonce uvádí, že firem s ruským vlastníkem je v Česku nejvíc v Evropské unii.
ESG skepticky: Proč měříme dobro skrze tuny amorfního textu?
Odkud se vzalo ESG a co je jeho úkolem? Co měří ESG skóre a které firmy nám díky němu ukazují správný směr? Ve zkratce se pod zkratkou ESG skrývá záchrana světa. Pro dotvoření představy můžete využít některý z mnoha veřejně dostupných zdrojů. V tomto článku se ale zaměříme na to, co vám propagační materiály neřeknou.
Lobby developerů? Na metry čtvereční máme bytů dost, ale na kusy málo, vysvětluje expert
Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda představenstva Hyposervisu, pod který spadá i projekt Hypox.cz a Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org).
Byznys se nedělá ve vzduchoprázdnu. Co je to SWOT analýza a jak na ni
Všichni ji znají, skoro všichni ji už někdy dělali. Všichni ji chtějí a všichni o ní mluví. SWOT analýza je ale užitečná jen tehdy, když je udělaná dobře. Což bohužel není úplně pravidlo. Co to tedy vlastně ta SWOT analýza je a jak na ni?
Lego nad zlato. Investice do kostiček může přinést slušný výnos
Za jedinou speciální figurku dostanete klidně 300 tisíc korun. Výnosné „kostičkové portfolio“ nezabírá místo a vlastně nemusí být ani z plastu. Jen si s tímto investičním aktivem nepohrajete.
Cestovní kancelář Ježíš Kristus. Jak církev vybudovala dokonalý byznys
Poutě, tedy putování do náboženských posvátných míst, zažívají v poslední době fascinující revival. Ukazují, že turistika není nic nového a že je tu s námi přes tisíc let. Jenže cílem prvních výletníků nebyly památky a koupání v moři, ale vystavované kosti mrtvých lidí. Byl to geniální byznysplán. Otevíráme pro vás text z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

Co se stane, když si do firmy pustíte AI. První studie ukazuje reálné dopady
V posledních dvou letech nabral technologický pokrok po letech klidu na dynamice. Řada firem představila nové systémy umělé inteligence s neuvěřitelnými schopnostmi. Co bylo před pár lety sci-fi – roboti malující či píšící básně – se stalo každodenní realitou. Nová éra před nás ale klade i nové otázky. Jak třeba bude vypadat lidská práce a kolik za ni dostaneme?

Překvapení z Mladé Boleslavi. Elektrická budoucnost je blíž, než jsme čekali
Na úterní prezentaci představila Škoda sice jen jakési skulptury budoucích modelů, ale ve skutečnosti ukázala mnohem víc – naznačila totiž svůj plán postupného přechodu na čistě elektrickou budoucnost. Nějakou dobu totiž budou vedle sebe existovat dvě kompletní modelové řady, spalovací a elektrická.

Smrtící koktejl a střelba do vlastní nohy. Bankovní krize v otázkách a odpovědích
Kolem aktuální bankovní krize koluje neuvěřitelné množství nesmyslů. Rozhodli jsme se proto sepsat krátkou analýzu zaměřenou na fakta, ale bez komplikovaných technických detailů. A hlavně bez hysterie.

Vyšší příjmy i životní úroveň. Popusťme uzdu volnému obchodu a zbohatneme
Podpora volného obchodu už vyšla z módy. V bohatých zemích kvůli němu lidé údajně přicházeli o práci, a tak od něj politici upustili. Procentuální podíl obchodu na celosvětové ekonomice se dlouho zvyšoval, vrcholu dosáhl v době světové finanční krize, od té doby ale klesá. To je škoda, protože zajištění volnějšího obchodu se ukazuje jako jeden z nejlepších nástrojů rozvoje ve světě.

Pád „sultána“ Erdoğana. Zemětřesení v Turecku otřásá ekonomikou i politikou
Jen co se v Turecku začala zpomalovat enormní inflace a část veřejnosti se podařilo „uplatit“ štědrým utrácením, zasáhlo zemi katastrofální zemětřesení. Takové, které má potenciál otřást nejen zranitelným tureckým hospodářstvím, ale i celou politickou scénou. Mohlo by přivodit pád „sultána“, který už více než dvacet let vládne zemi železnou rukou?

OnlyFans mění pravidla pornoprůmyslu. Miliardový byznys zlákal i Čechy
Internetová firma Fenix International Limited vznikla teprve v roce 2016. Za dva roky pandemie dokázala sedmnáctinásobně zvýšit obrat a provozní zisk narostl za stejnou dobu víc než šedesátinásobně. Přesto se strategičtí investoři nehrnou. Produktem je totiž platforma OnlyFans, na níž si tvůrci vydělávají odvážnými fotkami a videi.

Pokrytec Musk, vládce Twitteru. Co všechno ukázala kauza Twitter Files
Podle Elona Muska panovala na Twitteru před jeho příchodem pouhá iluze svobody slova, což dokumentoval zveřejněním interních dokumentů, takzvaných Twitter Files. Deklarovaná změna ale vzala časem za své. Musk si totiž začal protiřečit a platforma pod jeho vedením blokuje účty nepohodlných novinářů.