
Připravte se na investiční žně. Centrální banky nám dopřejí další party
Pokud nepatříte mezi nejzranitelnější a máte našetřeno na dokupování investic, pak se pro vás otevírá jedno z nejzajímavějších oken posledních let, možná desetiletí.

Záplata na křehký svět. Proč Nobelova cena míří za spolustrůjcem Velké recese
Během Velké hospodářské krize zanikla krachem či fúzí zhruba polovina amerických bank. Když 15. října 2008 nechal tehdejší guvernér americké centrální banky Ben Bernanke, později označený za spolustrůjce krize, padnout investiční banku Lehman Brothers, myslel i na tuto děsivou statistiku. Letos si, spolu se dvěma kolegy, odnesl Nobelovu cenu za ekonomii. Jak to?

Neobjevená investiční příležitost: nechte pracovat svá eura
Leží vám na účtu volná eura a přemýšlíte, jak je zhodnotit? Jednou z možností je uložit peníze na eurový spořící účet nebo termínovaný vklad. Výnos v takovém případě vychází nejlépe u banky J&T, která nabízí roční úrok 0,50 %. Na českém trhu jsou však i další alternativy.

Účty za elektřinu ovlivňuje kvazitrh. Jak fungují emisní povolenky?
Ceny emisních povolenek vyletěly za necelých pět let o dvanáctinásobek. Pro ekonomy je to fascinující experiment, který dokazuje, že trh – byť uměle vytvořený – funguje. Vzhledem k sílící debatě na toto téma přinášíme analýzu z prosincového vydání Finmagu z loňského roku.

Místo Green Dealu potřebujeme Real Deal, říká investor Sýkora
Jan Sýkora ušel dlouhou cestu – od medvědů na Konopišti až k medvědím trhům. Nachodí desítky kilometrů, kdy přemýšlí o tom, kam kráčí Wood & Company i celé Česko. Jestli to chcete vědět, čtěte dál. Anebo mu zkuste stačit.

Máme se bát recese? Dost možná už v ní jsme, ale konec světa nečekejte
Všude kolem byla recese, ale nikdo o ní nevěděl. To tak s recesemi bývá, že o nich víme až zpětně. V prosinci roku 2007 by vás to ani nenapadlo. Přesto statistici právě tímto měsícem vytyčují začátek poslední velké krize. Opakuje se snad historie?

Padající trhy jako investiční příležitost. Kupujte, dokud je to dole
Inflace letí nahoru, trhy dolů. Zkušený investor ale ví, že ze dna lze jen stoupat.

Blíží se konec světa, vydělá na něm Čína
Naštvat čtenáře knihou ještě před tím, než začne úvodní kapitola, to je opravdu výjimečné. Bruno Maçães to však ve své novince dokázal, přestože je to kniha jinak výborná.

Postavme mrakodrap, stokrát se zaplatí. Podivná kouzla ekonomů
Představte si, že jste politik, který potřebuje obhájit obrovské výdaje. Na cokoli. Chcete si třeba postavit zlatou sochu v nadživotní velikosti. Anebo jste podnikatel, který chce politikům vysvětlit, jak skvělý nápad je mrakodrap v centru. Koho si zavoláte na pomoc? Ekonoma. Ten už to všem vysvětlí. Má na to zázračný nástroj: multiplikátor.

Kde na to vezmeme? Politické programy mlčí, nejvíc Babiš
Politici před volbami slibují a nechtějí příliš čeřit vody tím, že by se přiznali, kde na to vezmou. Slibem nezarmoutí a připomínat lidem, že to něco stojí, by je mohlo připravit o drahocenné hlasy. Jak moc jsou politici odvážní a upřímní vzhledem k tomu, kolik toho slibují? Stroukalova analýza volebních slibů.

Olympijský byznys bez příkras: cirkus, který vydělá jen zázrakem
Dvacet miliard dolarů by nám splatilo loňský covidový dluh. Anebo se za ně dají uspořádat jedny olympijské hry v Tokiu.

Něco je špatně. V eurozóně se už deset let nezvýšily sazby
Slavíme pozoruhodné výročí. Včera, 13. července 2021, to bylo přesně deset let od posledního zvýšení úrokových sazeb v eurozóně. Něco je špatně.

Facebook je mrtvej, zkus Roblox. Jak o investicích přemýšlejí teenageři
Teenageři nepřemýšlejí o investicích diametrálně odlišně od starších. Nejsou šílení a nenásledují každého, koho potkají v online reklamě na investiční příležitost. Rozdíly ale přece jen existují.

Braňte si peněženky, přichází reforma daňového mixu
Daně porostou. To je realita vycházející z elementární matematiky. Jen se pro to našel nový výraz. „Potřebujeme změnit daňový mix,“ říká například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Pes mezi kočičím zlatem. V čem je síla pošahané kryptoměny dogecoin
„To je pošahaný naschvál?“ ptal se 8. prosince 2013 jeden fanoušek digitálních mincí, když si všiml nového dogecoinu. „Ano, je,“ přistála mu za pět minut odpověď. Kryptoměna dogecoin je prostě sranda. Ale cenná sranda.

Změňte heslo, prodejte akcie. Facebook možná pustil i vaše data
Je to masivní únik. Zveřejněno bylo neuvěřitelných 533 milionů telefonních čísel. Data mohla unikat v letech 2017 a 2018, načež Facebook chybu rychle opravil. Jenže pozdě. Pojďte s námi zjistit, zda se týká i vás.

Dokud nezešílíme, nepřijde. Hyperinflací se strašíme zbytečně
Historie se opakuje. Po dlouhých 12 letech se opět začalo mluvit o strašáku vysokých cen, dokonce snad o hyperinflaci. Jestli se ovšem doslova nezblázníme, nekontrolovatelného růstu cen se bát nemusíme. Neznamená to ale, že by všechno bylo v pořádku.

Zabili spoření. Parchanti! Kdo neutrácí, prodělá
„Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš,“ říkávala babička. Groš míval čtrnáct haléřů. Takže tu máme neuvěřitelný roční úrok 16,7 procenta. Co bychom dali aspoň za 1,67 procenta! Proč nám banky nechtějí úročit vklady, i když to dřív dělaly?

Strč si to do baklažánu. Musk vydělává, i když se na Twitteru jen tak baví
Nastavte si budík, aby vám zazvonil, kdykoli Elon Musk napíše něco o investování. Nebo rovnou automatického robota, který – zatímco vy spíte – vám pomůže na základě rad nejbohatšího muže planety vydělat peníze. Zní to bláznivě, ale funguje to. Zatím.

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky
Průvodce ničením Wall Street bez cizích slov.

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko
Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří zemí.