OSVČ výpočet nemocenské

Pro OSVČ není nemocenské pojištění povinné, ale jen dobrovolné. Tato kalkulačka nemocenského pojištění pro OSVČ vám spočítá výši nemocenské OSVČ, pokud jste se rozhodli dobrovolné nemocenské pojištění pořídit. Stačí zadat, kolik měsíčně platíte na nemocenské pojištění a kalkulačka provede výpočet denní dávky nemocenské, kterou byste jako OSVČ v pracovní neschopnosti dostávali. Pokud vás zajímá, jaká je optimální výše pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ, využijte kalkulačku: Optimální nemocenská pro OSVČ.

OSVČ nemocenské pojištění kalkulačka 2023

Související kalkulačky

Často kladené otázky

 • Podle výše zaplaceného pojistného se stanoví vyměřovací základ. Ten se pak poměrně složitě redukuje – a teprve z redukovaného vyměřovacího základu se určí denní dávka nemocenské OSVČ. Výpočet nemocenské OSVČ rádi uděláme za vás. Denní dávky se vyplácejí od 15. dne pracovní neschopnosti OSVČ a postupně se zvyšují. Výše nemocenské je

  • od 15. dne pracovní neschopnosti 60 %,
  • od 31. dne pracovní neschopnosti 66 % a
  • od 61. dne pracovní neschopnosti 72 % redukovaného vyměřovacího základu.

  Maximálně se denní dávky vyplácejí 380 dní. Pokud má OSVČ neschopenku celý kalendářní měsíc, nemusíte za něj odvádět zdravotní pojištění.

 • Dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ není jen pojištění OSVČ pro případ nemoci. Za určitých okolností může mít pojištěná OSVČ kromě denních dávek při pracovní neschopnosti nárok taky na peněžitou pomoc v mateřství (mateřská), dávku otcovské poporodní péče (otcovská) a dlouhodobé ošetřovné. Ty okolnosti se týkají jednak toho, jak dlouho je člověk pojištěný, a pak takových těch drobností, jako je příchod potomka a jeho očekávání.

 • Dávky z pojištění pracovní neschopnosti OSVČ se vyplácejí od 15. dne nemoci. Je to stejné jako u zaměstnanců, jenže ti prvních 14 dní na neschopence dostávají od zaměstnavatele náhradu mzdy. Komerční pojištění pracovní neschopnosti OSVČ (jako připojištění v rámci životní pojistky) tenhle problém neřeší: i u něj bývá minimálně dvoutýdenní karenční lhůta.

 • Pokud onemocníte, jděte k lékaři. Nechte si od něj vystavit potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti – a tím máte hotovo. Lékař se spojí s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ), podá za vás žádost o výplatu dávek nemocenského pojištění OSVČ – a vy už jen čekejte peníze, které přijdou domluveným způsobem – na účet nebo složenkou.

 • Ne. Podnikat se v pracovní neschopnosti nesmí, kdyby se na to přišlo, o nemocenské přijdete.

 • Přihlášku k nemocenskému pojištění OSVČ najde na webu České správy sociálního zabezpečení. Dá se vyplnit přímo na portále nebo stáhnout, vyplnit, poslat poštou nebo donést přímo na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Pojistka začíná platit datem uvedeným na přihlášce, nelze ji doplácet zpětně. Na dávky nemocenského pojištění má OSVČ nárok nejdřív po třech měsících pojištění. Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ se posílá na účet určený Českou správou sociálního zabezpečení.

Ohodnoťte kalkulačku

-
2
+

Sdílejte

 

Finanční produkty online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo