Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: zdravotní pojištění

Veřejné zdravotní pojištění je daň, kterou v Česku musí platit skoro každý: ten, kdo vydělává, ať už v zaměstnání nebo na vlastní triko, ba dokonce i řada těch, kdo nevydělávají. Těm se říká osoby bez zdanitelných příjmů. A zbytek jsou státní pojištěnci, zdravotním pojišťovnám za ně tedy pojistné odvádí stát – tam patří rodičové na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaopatřené děti až do 26 let, starobní důchodci, ostatní důchodci, lidé závislí na péči někoho druhého, lidé pečující a podobně.

Za zaměstnance odvádí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Podnikatelé se musí se zdravotní pojišťovnou vypořádat sami. Nebo vlastně ne úplně: pokud se přihlásí k paušální dani, se zdravotní pojišťovnou už komunikovat nemusí, v jedné platbě, adresované finanční správě, platí daň z příjmů, sociální pojištění i zdravotní pojištění.

Ostatní podnikatelé posílají každý měsíc zdravotní pojišťovně zálohu na pojistné na zdravotní pojištění. Ta je vypočítaná z jejich příjmů za minulé účetní období (tedy většinou za minulý kalendářní rok). Do měsíce po podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob musí OSVČ poslat také zdravotní pojišťovně přehled zdanitelných příjmů (přehled o příjmech a výdajích). Z něj se dozví výši záloh na zbytek roku a taky to, jak byly nastavené zálohy na ten minulý: pokud vydělal víc, pravděpodobně záloha nestačila a do osmi dnů bude musit zaplatit zdravotní pojišťovně doplatek. Pokud se mu nedařilo, zdravotní pojišťovna mu naopak vrátí přeplatek.

Z čeho se zdravotní pojištění počítá: vyměřovací základ

Zálohy na zdravotní pojištění se vypočítávají z vyměřovacího základu, to je fakticky polovina zisku za uplynulý rok, tedy dosažené příjmy minus výdaje na jejich dosažení, to celé lomeno dvěma. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta z tohoho vyměřovacího základu. Rozpočítává se samozřejmě na měsíce. Aby nikdo neplatil příliš málo, je tu ještě stanovený takzvaný minimální vyměřovací základ a z něj je odvozená minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění. Pokud OSVČ vyjde vyměřovací základ nižší než tenhle minimální, platí pro něj ten minimální. Minimální měsíční vyměřovací základ je stanovený jako polovina průměrné mzdy vyhlášené na daný rok.

Minimální odvody na zdravotní pojištění OSVČ

Minimální vyměřovací základ OSVČ pro rok 2024

21 893,5 Kč

Sazba

13,5 %

Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění 2024

2968 Kč

Pokud jeden rok platíte minimální vyměřovací základ a platíte minimální zálohy na zdravotní pojištění, alespoň do podání přehledu příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu budete minimum platit i v roce novém. Protože se ale průměrná mzda vyhlašuje vždy od 1. ledna, zvýší se od 1. ledna i minimální zálohy. A je potřeba přenastavit trvalý příkaz na účtu, abyste zdravotní pojišťovně nedlužili (šikovná věc: s identitou občana, třebas bankovní identitou se u většiny zdravotních pojišťoven můžete podívat, jestli něco nedlužíte nebo jste naopak neposlali něco navíc). Lednová záloha na zdravotní pojištění má být v nové výši v roce 2024 uhrazena do 8. února.

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu: termíny

Podání přehledu zdanitelných příjmů (přehledu příjmů a výdajů) zdravotní pojišťovně je termínově navázané na podání daňového přiznání k dani z příjmů. Do měsíce po podání přiznání by zdravotní pojišťovna přehled měla mít. Mezní termíny tedy jsou:

  • pro ty, co podávají přiznání na papíře, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. dubna 2024, je poslední termín k podání přehledu 2. května 2024,
  • pro ty, co podávají přiznání elektronicky, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. května 2024, je poslední termín k podání přehledu 3. června 2024,
  • pro ty, kterým podává přiznání daňový poradce, který to musí stihnout do prvního července, je poslední termín 1. srpna 2024: pozor ale, za podání přehledu je vždycky odpovědný člověk sám, poradce si radši hlídejte.
Daně aneb To nejhorší na začátek. Máme pro vás užitečný přehlednewsletter

Daně aneb To nejhorší na začátek. Máme pro vás užitečný přehled

Dnešní výběr z toho, co se nám minulý týden přihodilo na Finmagu, nebude veselý. Nebude ani inspirativní. Ouřad, ouřad, daně, práce. Vyhazov z práce. Ale stejně se vyplatí číst. Protože jsme jednoduše – užiteční.

Gabriel Pleska4. 2. 2024
Proč to stále nejde, když tu máme paušální daň? Jedno inkasní místo očima expertůočima expertů

Proč to stále nejde, když tu máme paušální daň? Jedno inkasní místo očima expertů

Projekt jednoho inkasního místa (JIM), který by měl významně usnadnit administrativu spojenou s přiznáním k dani z příjmu, se s různými přestávkami chystá přes sedmnáct let. Ke sloučení výběru daní, zdravotního a sociálního pojištění pod jedno místo ale zatím nedošlo. Jak moc by takový krok pomohl firmám? A co si o něm myslí odborníci?

Adam Štěpánek2. 2. 2024
Zdravotní pojištění OSVČ 2024. Jak se počítá, kolik si letos připlatíte a na co dát pozor?zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění OSVČ 2024. Jak se počítá, kolik si letos připlatíte a na co dát pozor?

Jistě máte už v kalendáři poznamenáno, že minimální zálohy na zdravotní pojištění se zvyšují a novou sumu musíte zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do 8. února. Kolik budete nově platit? A jak se vlastně výše záloh počítá? Dočtete se v našem přehledu.

Hynek Just1. 2. 2024
Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčkůaktuality

Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčků

Počet lidí využívajících paušální daň se letos opět zvýšil, oznámila finanční správa. Jak nováčkům, tak stávajícím paušalistům teď hoří termín, upozorňuje úřad.

Redakce Finmag.cz19. 1. 2024
Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připravenikvíz
 8 770

Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připraveni

Vyšší zdanění právnických osob, rozsáhlé změny v DPH či omezená uznatelnost odpočtového auta. Daňové a legislativní změny roku 2024 přináší povětšinou vládní konsolidační balíček. Co všechno se nás hrne a jak moc se v tom vyznáte? Otestujte se v našem kvízu.

Michal Hron, Adam Štěpánek30. 12. 2023
Připravte se, minimální zálohy OSVČ vzrostou. Kolik si připlatíte a jak to ovlivní paušální daň?OSVČ
 54 329

Připravte se, minimální zálohy OSVČ vzrostou. Kolik si připlatíte a jak to ovlivní paušální daň?

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění od 1. ledna vzrostou výrazněji, než bylo dosud zvykem. Kromě růstu odrážející vyšší průměrnou mzdu se o to postarají změny schválené v rámci vládního konsolidačního balíčku. Kolik přesně si tedy jako OSVČ od ledna připlatíte? Od kdy je třeba platit vyšší minimální zálohy na sociální pojištění? A co paušální daň? Poradíme.

Michal Hron27. 12. 2023
Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vásOSVČ
 10 832

Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vás

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma ovšem dopadá hlavně na drobné živnostníky, nikoliv na ty „bohaté“, ukazují výpočty.

Kateřina Hovorková30. 5. 2023
Nutnost, nebo trest pro pacienty? Vyšší poplatek za pohotovost očima expertů
 10 132

Nutnost, nebo trest pro pacienty? Vyšší poplatek za pohotovost očima expertů

Regulační poplatky u lékaře jsou pro současnou vládu slovy premiéra Petra Fialy sice tabu, ve hře je ovšem zvýšení stávajícího poplatku za pohotovost. Ministerstvo zdravotnictví řeší, jak výběr a výši poplatku upravit tak, aby znovu plnil svou regulační funkci. Zvýší se tedy poplatek na pohotovosti?

Michal Hron10. 3. 2023
Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Čas na novou výši zálohy se krátí
 10 013

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Čas na novou výši zálohy se krátí

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Jiří Hovorka1. 2. 2023
Vyházejme už psací stroje, stát se musí pohnout, říká šéf pojišťovny Simplea
 10 383

Vyházejme už psací stroje, stát se musí pohnout, říká šéf pojišťovny Simplea

Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now.

Michal Hron24. 11. 2022
Mají antivaxeři či kuřáci platit víc? Zdravotní pojištění očima expertů
 16 869

Mají antivaxeři či kuřáci platit víc? Zdravotní pojištění očima expertů

Měli by lidé, kteří ke svému zdraví přistupují nezodpovědně, hradit vyšší zdravotní pojištění, nebo je současné solidární nastavení správné? Otázku, která se v minulosti pojila hlavně s kouřením, se nově otevírá i u takzvaných antivaxerů. Změnil se za tu dobu nějak přístup expertů?

Michal Hron21. 1. 2022
Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky
 22 141

Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky

Je to už víc než dva roky, co se covid-19 objevil na wuchanském tržišti. Od té doby se stal jedním z nejpalčivějších politických témat, které si svojí důležitostí nezadá s globálním oteplováním či bojem proti terorismu. Pandemie, a hlavně reakce státu na počty nakažených, se stala další dimenzí politiky, kterou strany a jejich lídři musí artikulovat.

Karel Sál27. 12. 2021
Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit
 16 159

Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit

Když pro vás zaměstnavatel nebude mít práci, zařídíme, aby vás nevyhodil. Budete do práce chodit na chvilku a za ty dny, kdy zůstanete doma, vám dáme 70 procent mzdy, říká vláda. Poslanci proberou pravidla kurzarbeitu příští týden. Odborníci by ještě rádi viděli řadu změn.

Gabriel Pleska, Ondřej Tůma2. 10. 2020
Budeme mít víc v peněženkách? Zdanění práce očima expertů
 18 130

Budeme mít víc v peněženkách? Zdanění práce očima expertů

Dočkáme se nižšího zdanění práce, nebo jde jen o plané sliby politiků? A jak by státní rozpočet kompenzoval ztrátu příjmů?

Ondřej Tůma21. 8. 2020
Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů
 25 363

Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů

Paušální daň má drobným podnikatelům ulevit od papírování a prý i hrozby kontrol. Návrh projedná vláda a pak zamíří do parlamentu. Pokud to půjde hladce, má novinka fungovat už pro příjmy za rok 2021.

Gabriel Pleska26. 6. 2020
Očima expertů: Chcete nižší daně?
 14 680

Očima expertů: Chcete nižší daně?

Jak velký problém představuje v Česku zdanění práce? Je ve srovnání se světem vysoké? Šlo by lidem ulevit, aniž by vykrvácel státní rozpočet?

Ondřej Tůma29. 11. 2019
Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí
 73 568

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Jan Traxler13. 3. 2019
Očima expertů: Má stát přestat platit zdravotní pojištění za děti a staré lidi?
 17 251

Očima expertů: Má stát přestat platit zdravotní pojištění za děti a staré lidi?

Připravovaná daňová reforma ministryně financí Aleny Schillerové může přinést revoluci v systému zdravotního pojištění. Jak se na kontroverzní návrh dívají ekonomové, politici, zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a lékařské komory?

Ondřej Tůma8. 3. 2019
Sorry jako. Zadarmo nižší daně nechtějte
 18 896

Sorry jako. Zadarmo nižší daně nechtějte

Přestane stát platit zdravotní pojištění za děti a důchodce?

Pavel Jégl4. 3. 2019
Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?
 21 102

Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?

Ministerstvo financí chce jednotnou paušální platbou, která by zahrnula daň z příjmů fyzických osob, zdravotní pojištění i sociální pojištění, ulehčit život drobným podnikatelům. Jak by mohla novinka v praxi vypadat? A stojí o ni někdo?

Ondřej Tůma8. 2. 2019
Spalničky: největší biomatka je stát
 28 917

Spalničky: největší biomatka je stát

Z očkování se stala drahá záležitost individuální zodpovědnosti – a teď se divíme, že jsou lidi škudliví a nezodpovědní.

Michal Kašpárek18. 5. 2018
1/3