Články na téma: personalistika

Jak vybrat kvalitní účetní? Tipy, díky nimž se nepřehmátnetepersonalistika

Jak vybrat kvalitní účetní? Tipy, díky nimž se nepřehmátnete

Výběr dobrého specialisty na účetnictví je významným momentem nejen na startu podnikání. Pro opravdu začínající podnikatele se ale může jevit jako obrovská výzva. Jste to totiž právě vy, kdo nakonec podle platné legislativy nese kompletní zodpovědnost za účetnictví. Víte ale, jak si vybrat opravdu kvalitní účetní, díky nimž váš byznys poroste?

Robert Soudný29. 11. 2023
Česko je zemí podnikatelů, co nepodnikají. Aby ne, když nám vláda nakládáŠvarcsystém
 9 203

Česko je zemí podnikatelů, co nepodnikají. Aby ne, když nám vláda nakládá

Co Čech, to podnikatel. K takovému poznatku by našinec snadno mohl dospět z dat České správy sociálního zabezpečení. Ta naznačují, že švarcsystému se v Česku daří. A to tak, že čím dál víc.

Pavel Jégl21. 11. 2023
Byrokracie? Kdepak... Firmy ve skutečnosti nejvíc trápí úplně něco jinéhopersonalistika
 6 214

Byrokracie? Kdepak... Firmy ve skutečnosti nejvíc trápí úplně něco jiného

Malé a střední firmy v Evropě trápí úplně něco jiného než tolik skloňovaná byrokracie. Ukázal to aktuální celoevropský průzkum Eurobarometr. Politici se přitom dušují, že už mají řešení.

Michal Hron17. 11. 2023
Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatíBrandVoice

Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí

V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.

Milan Hrubý30. 10. 2023
Firmu odřídí profíci, děti tam netlačte. Jak na nástupnictví očima expertaBrandInsight

Firmu odřídí profíci, děti tam netlačte. Jak na nástupnictví očima experta

Mužů a žen, kteří právě zvažují, co s penězi vydělanými během podnikání, jsou tisíce. Jak do firmy zapojit děti? A jak si pohlídat, aby jejich jediným počinem nebyl instagramový profil @ritchkid? O tématu nástupnictví jsme si povídali s Davidem Neveselým, partnerem advokátní kanceláře Havel & Partners.

Martin Vlnas27. 10. 2023
Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřešínázor
 13 626

Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší

Česká populace stárne, firmám scházejí lidé a je třeba to řešit, jinak to poškodí českou ekonomiku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka proto nedávno oznámil, že zvýší kvóty pro „dovoz“ pracovníků z ciziny. Jenže jakkoliv to je dobrá okamžitá pomoc pro některé firmy, dlouhodobě to problém české ekonomiky ani podstatné části podniků nevyřeší. Co je tady špatně?

Marek Hudema12. 10. 2023
Nová pravidla pro „dohodáře“ očima expertů. Jak zasáhnou podnikatele?anketa
 39 552

Nová pravidla pro „dohodáře“ očima expertů. Jak zasáhnou podnikatele?

Novela zákoníku práce, kterou minulý měsíc schválili poslanci, upravuje kromě jiného pracovní podmínky takzvaných dohodářů, které se víc přiblíží klasickému pracovnímu poměru. Jak tyto změny dopadnou na firmy a podnikatele? Zeptali jsme se expertů.

Adam Štěpánek6. 10. 2023
Z nezaměstnaných podnikateli. Recept, který funguje, ukazují studiestudie
 9 532

Z nezaměstnaných podnikateli. Recept, který funguje, ukazují studie

Podnikatelem se člověk nemusí stát jen z touhy po vlastním byznysu, ale i vlastní potřeby. Ukazují to dlouhodobé studie, podle kterých se nezaměstnaným daří uspět i skrze vlastní živnost. „Samostatná výdělečná činnost jim nabídla možnost, jak být svým pánem a dělat to, co je baví a podle svého,“ říká Ondřej Dvouletý z podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Michal Hron15. 9. 2023
Zvedněte zadky, zlaté časy home office končí. Socialistická novela neprošla
 27 959

Zvedněte zadky, zlaté časy home office končí. Socialistická novela neprošla

Práce na dálku se stane součástí zákoníku práce. Zákon však počítá s tím, že bude záležet na zaměstnavateli, zda s ní vysloví souhlas. Je to vzácný případ, kdy se stát nechystá zaměstnavatelům do jejich byznysu kibicovat.

Pavel Jégl5. 9. 2023
Nejsou rozmazlení a vydrží i nocovku. Proč neignorovat starší zaměstnance
 9 698

Nejsou rozmazlení a vydrží i nocovku. Proč neignorovat starší zaměstnance

Mládí versus stáří na pracovišti. Věčná debata o přínosech jedné a negativech druhé generace, kterou nedávno rozvířila i Hospodářská komora. A taky nová příležitost připomenout, jaké benefity starší generace do pracovního kolektivu přinášejí. Takže, proč že se to nevyplatí starší zaměstnance ignorovat?

Pavel Kohout24. 8. 2023
Co jsou to sociální firmy a proč jsou důležité? Zlatá vážka ocení ty nejlepší

Co jsou to sociální firmy a proč jsou důležité? Zlatá vážka ocení ty nejlepší

Lidé s hendikepem, ať už zdravotním nebo sociálním, potřebují mnohem víc než práci. Musí dostat příležitost začlenit se do společnosti a dál se rozvíjet. Právě to umožňuje sociální podnikání. Nejinspirativnější sociální firmy letos poprvé ocení národní ceny Zlatá vážka.

Jana Divinová16. 8. 2023
Jak přilákat mladé? Slušně je zaplaťte a buďte přátelští, radí nový průzkum

Jak přilákat mladé? Slušně je zaplaťte a buďte přátelští, radí nový průzkum

Potýkáte se s nedostatkem zaměstnanců a rádi byste do týmu přinesli mladou krev a nové nápady? Jestli jste si odpověděli alespoň jednou ano, pomoci může nový Barometr mladých, za kterým stojí Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze (FPH VŠE). Za cíl si bere pravidelně zjišťovat nálady a potřeby lidí ve věku mezi 19 a 27 lety. Tady jsou první výsledky.

Michal Hron11. 8. 2023
Dítě není překážkou. Byznys lze dělat i od kočárků, dokazují mladé podnikatelky

Dítě není překážkou. Byznys lze dělat i od kočárků, dokazují mladé podnikatelky

Podnikání už dávno není jen pro muže v nažehlených košilích. Dokazují to i dvě mladé podnikatelky, které spolu na rodičovské dovolené vymyslely, jak podobně zaměřeným matkám zajistit práci a na druhé straně ušetřit firmám peníze. Ne každý pro to ale má pochopení. „Dostáváme za to občas bídu,“ přiznává v podcastu DoToho! jedna ze zakladatelek platformy MumDoo Lucie Bášová.

Michal Hron10. 8. 2023
Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?

Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?

Zaměstnanecké akciové programy, v nichž mohou lidé získat podíl na úspěchu firmy jako benefit ke své mzdě, mají být příležitostí pro firmy a motivací pro zaměstnance. Nadnárodní firmy už tento motivační nástroj používají běžně, ty české ale brzdí neutěšená legislativa. Změní se to vůbec někdy?

Simona Fialová, Irena Kolárová8. 8. 2023
Česko se okrádá o miliardy. Otevřete pracovní trh, naléhají zaměstnavatelé
 7 977

Česko se okrádá o miliardy. Otevřete pracovní trh, naléhají zaměstnavatelé

Česku ročně utíkají desítky miliard korun, které by získalo už jen větším otevřením pracovního trhu. Firmy v čele s Hospodářskou komorou ČR proto volají po zjednodušení a zrychlení přijímání zahraničních pracovníků, které se kvůli nízkým kvótám a přílišné byrokracii nedaří do Česka dostat. Stát ovšem tvrdí, že na zefektivnění systému pracuje.

Michal Hron3. 8. 2023
Jak najít nejlepší zaměstnance? Budujte brand, lidé se ozvou sami, radí experti
 8 425

Jak najít nejlepší zaměstnance? Budujte brand, lidé se ozvou sami, radí experti

Existují i ve firmách rozdíloví hráči? A je důležitější, co člověk umí, nebo jeho charakter? V dalším podcastu mentoringového programu DoToho! o HR světech se nejen těmito otázkami zabývají Hana Kučerová, CEO byznys hubu Opero a Martin Kalenda, zakladatel poradenské společnosti ImageLab, která se zabývá strategickým rozvojem firem. „Lidé buď spolupracují, nebo spolu pracují,“ pojmenovává zásadní rozdíl na pracovišti Kalenda.

Adam Štěpánek27. 7. 2023
Nekalosti, bossing či šikana? Firmy čeká nová povinnost, hrozí vysoké pokuty
 6 635

Nekalosti, bossing či šikana? Firmy čeká nová povinnost, hrozí vysoké pokuty

Od 1. srpna vstoupí v účinnost zákon o ochraně oznamovatelů. Až 15 tisíc firem bude muset mít díky němu zprovozněnou takzvanou etickou linku – vnitřní oznamovací systém k nahlašování nezákonných praktik, se kterými se zejména zaměstnanci setkali v práci. Za nesplnění povinnosti hrozí až milionová pokuta.

Stanislav Klika19. 7. 2023
Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI

Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI

Slibuje až osmdesátiprocentní úsporu nákladů nebo rapidní zvýšení efektivity zaměstnanců. Nepotřebuje přestávky a pracuje čtyřikrát rychleji. Umělá inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí, se čím dál častěji prosazuje i v oborech dříve nečekaných. Vybíráme nejzajímavější příklady poslední doby, kde všude může firmám pomoci.

Michal Hron30. 6. 2023
Zavřete jim fabriku a ještě vás pozvou na pivo. Tohle je leadership, říká Jeřábek
 11 288

Zavřete jim fabriku a ještě vás pozvou na pivo. Tohle je leadership, říká Jeřábek

Transparentnost, respekt, naslouchání a konzistentnost slov a činů. To jsou podle Milana Jeřábka, muže mnoha zkušeností s vedením lidí, dnes působícího ve společnosti Vafo Group, nejdůležitější vlastnosti pravého lídra. Jak z jakéhokoli týmu dostat to nejlepší a získat u svých podřízených přirozený respekt, prozrazuje v podcastu mentoringového programu DoToho!

Michal Hron8. 6. 2023
Paradox zaměstnanosti. Krize nekrize, kvalitní zaměstnanci v Česku došli
 14 722

Paradox zaměstnanosti. Krize nekrize, kvalitní zaměstnanci v Česku došli

Je to zvláštní paradox. O české ekonomice během posledních čtyř let nelze tvrdit, že by byla zrovna tygrem. A přece se můžeme pochlubit rekordně nízkou nezaměstnaností. Jak to…?

Pavel Kohout25. 5. 2023
Předvídá budoucnost a radí tak firmám. Přichází velký náraz, varuje Louženská
 110 822

Předvídá budoucnost a radí tak firmám. Přichází velký náraz, varuje Louženská

Co bude zákazníky zajímat v nejbližších letech, jaké trendy budou klíčové a na co se v byznysu zaměřit? Zní to jako věštění z křišťálové koule, ale Pavlína Louženská právě takové predikce umí. Na jejich základě pak radí firmám, na co se zaměřit. „I malé firmy mohou konkurovat těm velkým,“ říká zakladatelka Holek z marketingu v dalším díle podcastu mentoringové platformy DoToho!

Michal Hron25. 5. 2023
1/2