Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí

Milan Hrubý
Milan Hrubý
30. 10. 2023
BrandVoice

V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.

Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí
Milan Hrubý / Zdroj: Canadian Medical

Trvale se zvyšující tlak na rychlost a výsledky narušuje rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Také neustálé porovnávání efektivity v tvrdě konkurenčním prostředí vyčerpává. Fyzicky i psychicky. Když k tomu připočteme fakt, že lidské vztahy se mnohdy nahrazují virtuální rea­litou, nelze se divit, že populaci tolik ohrožují neinfekční, respektive chronické choroby.

Na jejich následky podle dostupných údajů celosvětově umírá více než 30 milionů lidí ročně, přičemž téměř dvě třetiny těchto úmrtí postihují lidi mladší 70 let. Nejčastěji se jedná o onemocnění srdce a cév, zhoubné nádory, chronická onemocnění plic a dýchacích cest nebo cukrovku.

K hlavním příčinám těchto chorob patří nezdravé stravování, nedostatek pohybu, kouření tabáku a konzumace alkoholu. Tyto faktory jsou do značné míry podmíněny rychlou výstavbou městských aglomerací, preferencí nezdravé životosprávy a stárnutím světové populace.

 

Investice do prevence a včasné léčby se vyplatí, náklady na léčbu při pozdní diagnostice jsou mnohonásobně vyšší.

Sociálně slabší lidé jsou přitom zranitelnější než lidé s vyššími příjmy. Umírají v mladším věku, protože mají omezený přístup ke službám zajišťujícím péči o zdraví. K tomu připočtěme rostoucí náklady na léčbu a už se točíme ve spirále chudoby.  

Základní problém spočívá v neochotě nebo neschopnosti naslouchat radám a doporučením zejména v období do konce dospívání. V této fázi života se formují zvyky a návyky, které si většina lidí dál přenáší do dospělosti. Pokud si tedy člověk zásady zdravé životosprávy zafixuje ve věku, kdy je ochoten a schopen dělat maximum pro své zdraví, zvyšuje se pravděpodobnost, že během života nepodlehne falešným lákadlům.

Bohužel není v moci lékařů a dalších zdravotníků tuto epidemii neinfekčních onemocnění významně redukovat. Dostupnost zdravotní péče jde ruku v ruce se zdravotní osvětou. Pouhé pojmenování nepříznivého vývoje však nestačí.

Je zapotřebí koordinace přístupu ve více sektorech: ve zdravotnictví, financích, dopravě, školství, průmyslu či zemědělství. To pomůže k vytvoření podmínek, které umožní včasnou diagnostiku a léčbu, případně i prevenci neinfekčních onemocnění. Právě investice do prevence a včasné léčby se vyplatí, náklady na léčbu při pozdní diagnostice jsou mnohonásobně vyšší.

Text vyšel ve spolupráci se společností Canadian Medical.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
10
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Milan Hrubý

Milan Hrubý

Absolvent Fakulty všeobecného lékařství UK, internista a nefrolog kliniky YMCA v Canadian Medical, soukromém zdravotnickém zařízení.

Související témata

BrandVoicebyznysnemocpersonalistikapodnikáníPodnikavé Českozdravízdravotnictví

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo