Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí
V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.
Trvale se zvyšující tlak na rychlost a výsledky narušuje rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Také neustálé porovnávání efektivity v tvrdě konkurenčním prostředí vyčerpává. Fyzicky i psychicky. Když k tomu připočteme fakt, že lidské vztahy se mnohdy nahrazují virtuální realitou, nelze se divit, že populaci tolik ohrožují neinfekční, respektive chronické choroby.
Na jejich následky podle dostupných údajů celosvětově umírá více než 30 milionů lidí ročně, přičemž téměř dvě třetiny těchto úmrtí postihují lidi mladší 70 let. Nejčastěji se jedná o onemocnění srdce a cév, zhoubné nádory, chronická onemocnění plic a dýchacích cest nebo cukrovku.
K hlavním příčinám těchto chorob patří nezdravé stravování, nedostatek pohybu, kouření tabáku a konzumace alkoholu. Tyto faktory jsou do značné míry podmíněny rychlou výstavbou městských aglomerací, preferencí nezdravé životosprávy a stárnutím světové populace.
Investice do prevence a včasné léčby se vyplatí, náklady na léčbu při pozdní diagnostice jsou mnohonásobně vyšší.
Sociálně slabší lidé jsou přitom zranitelnější než lidé s vyššími příjmy. Umírají v mladším věku, protože mají omezený přístup ke službám zajišťujícím péči o zdraví. K tomu připočtěme rostoucí náklady na léčbu a už se točíme ve spirále chudoby.
Základní problém spočívá v neochotě nebo neschopnosti naslouchat radám a doporučením zejména v období do konce dospívání. V této fázi života se formují zvyky a návyky, které si většina lidí dál přenáší do dospělosti. Pokud si tedy člověk zásady zdravé životosprávy zafixuje ve věku, kdy je ochoten a schopen dělat maximum pro své zdraví, zvyšuje se pravděpodobnost, že během života nepodlehne falešným lákadlům.
Bohužel není v moci lékařů a dalších zdravotníků tuto epidemii neinfekčních onemocnění významně redukovat. Dostupnost zdravotní péče jde ruku v ruce se zdravotní osvětou. Pouhé pojmenování nepříznivého vývoje však nestačí.
Je zapotřebí koordinace přístupu ve více sektorech: ve zdravotnictví, financích, dopravě, školství, průmyslu či zemědělství. To pomůže k vytvoření podmínek, které umožní včasnou diagnostiku a léčbu, případně i prevenci neinfekčních onemocnění. Právě investice do prevence a včasné léčby se vyplatí, náklady na léčbu při pozdní diagnostice jsou mnohonásobně vyšší.
Text vyšel ve spolupráci se společností Canadian Medical.
Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:
- Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?
- Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší
- Opravdu zbohatnu na jednom nápadu? Pět nejčastějších podnikatelských mýtů
- Kniha jízd je přežitek, jen zatěžuje, spílají firmy vládě. Nabízejí vlastní řešení
- Dá sa, nedá sa, dá sa Pražákům? Tak to neexistuje, říká vinař z rodu Valihrachů
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Canadian Medical
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu